Nejvyšší správní soud dal za pravdu ČSSD. Paroubek označil SOCDEM za diletanty

AKTUALIZOVÁNO

Volební senát Nejvyššího správního soudu (NSS) zamítl návrh Sociální demokracie (SOCDEM) na zrušení registrace koalice s názvem ČSSD pro nadcházející volby do Evropského parlamentu. Předseda ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie Jiří Paroubek toto rozhodnutí přivítal a pro iportaL24.cz dnes uvedl, že konkurenční SOCDEM je »pro srandu«.

Ministerstvo vnitra do evropských voleb, které nás čekají na počátku června, zaregistrovalo kandidátku koalice tří politických stran (ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie, Směr Česká republika a DOMOV); tato koalice kandiduje pod názvem »ČSSD«. Sociální demokracie (SOCDEM) navrhla registraci koalice ČSSD zrušit. Tvrdila, že zkratka ČSSD, kterou donedávna sama používala, působí na průměrného voliče klamavě a může v něm vyvolat nebezpečí záměny s touto koalicí. Podle ní koalice parazituje na označení, pověsti, zkušenostech, personálním obsazení, programu a cílech Sociální demokracie. Ta se značky ČSSD rozhodla vzdát loni na jaře na sjezdu v Plzni, a následně se jí ujala tehdejší Česká suverenita Jany Volfové. Ta po únorovém sjezdu v pražském hotelu Ambassador působí jako statutární místopředsedkyně strany, předsedou byl zvolen expremiér Paroubek.

»Zrušení registrace politického subjektu pro volby kvůli zaměnitelnosti jeho názvu je velmi vážným zásahem do ústavně garantovaného volebního práva a je možné k němu přistoupit jen zcela výjimečně, jestliže zde nebyl jiný procesní prostředek ochrany práva. V tomto případě však název koalice ČSSD odpovídá zkratce a součásti názvu jedné z politických stran, které ji tvoří. To je podstata sporu. Tento název a tato zkratka politické strany jsou přitom platně zapsány v rejstříku politických stran a hnutí a tento zápis nebyl právně zpochybněn. Nelze přitom bránit koalici, aby si za svůj název zvolila část nebo zkratku, která přísluší jedné ze stran, které ji tvoří, a kterou považuje za nejvýznamnější či pro voliče nejpřitažlivější,« napsal Nejvyšší správní soud. Sociální demokracie podle něj mohla a měla brojit proti registraci zkratky ČSSD, resp. názvu ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie, které jsou dle jejího názoru zaměnitelné s jejím historickým názvem a zkratkou, podstatně dříve, a to žalobou proti nezákonnému zásahu nebo žalobou na ochranu názvu v občanském soudním řízení.

Nejvyšší správní soud též poznamenal, že to byla sama Sociální demokracie (SOCDEM), která svůj dosavadní název včetně zkratky ČSSD před téměř rokem opustila. »Napadené rozhodnutí ministerstva o registraci kandidátní listiny koalice ČSSD pro volby do Evropského parlamentu tedy odpovídá nezpochybněnému stavu zápisu jedné z politických stran, která je součástí koalice, v rejstříku politických stran a hnutí, a je tak v souladu se zákonem,« uzavřel předseda volebního senátu Tomáš Langášek.

Rozhodnutí NSS přivítal předseda ČSSD Paroubek, který nicméně uvedl, že ho předpokládal. »Já bych to shrnul do jedné krátké věty: že jsou ti chlapci z Lidového domu pro srandu. Víc to snad ani není potřeba komentovat. Nejvyšší správní soud dal za pravdu našemu stanovisku ve všech aspektech, které jsme v analýze, kterou požadoval, provedli během dvou dnů. Soud se dnes přiklonil na naši stranu, a to hovoří za všechno. Taková nízká kvalifikovanost v odhadu, co může soud shodit, svědčí o naprostém právním diletanství SOCDEM,« rýpnul si do konkureční strany Paroubek.

Připustil, že pro jeho nově se rýsující stranu jde o vítanou reklamu. »V okamžiku, kdy tomu došlo, jsme si gratulovali, že máme reklamu zdarma. Jak říkal Frank Sinatra: ‘Mluvte si o mě dobře nebo špatně, hlavně nezkomolte moje jméno.’ Pár hodin jsme předmětem debat, a to je dobře, a myslím, že to ještě přes víkend vydrží. Očekával bych u chlapců z Lidového domu větší schopnosti porozumět právní realitě v České republice počínaje registrací politických stran,« dodal pro iportaL24.cz Paroubek.

SOCDEM v tiskové zprávě uvedla, že bere na vědomí rozhodnutí NSS. »Sociální demokracie upozorňuje na potřebu novely volební legislativy, která do budoucna jasně stanoví ministerstvu vnitra pravidla pro registraci stran a kandidátních listin tak, aby ministerstvo vnitra mělo zákonný podklad pro své rozhodování. Situace, kdy kromě Sociální demokracie a koalice zneužívající zkratku ČSSD jsou registrovány dvě kandidátky začínající slovem ‘ANO’ a dvě kandidáty začínající slovem ‘PRO’, svědčí o potřebě takové novelizace,« uvedla SOCDEM. »Pro mě je důležité, aby Sociální demokracie nebyla spojována s podvodníky, lháři, papaláši a hochštaplery. Nevadí mi, že kandiduji ve volbách. Vadí mi, že o sobě tvrdí, že jsou sociální demokraté,« připojil šéf SOCDEM Michal Šmarda.

Zopakoval, že se nyní především soustředí na předvolební kampaň, do niž stranu vede místopředseda a exministr Lubomír Zaorálek. V čele kandidátky ČSSD je přímo šéf strany Paroubek.

(pk)

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy