Home Sport Ukrajina, Albánie a Gruzie. Musíme postoupit, velí po losu kouč Hašek

Ukrajina, Albánie a Gruzie. Musíme postoupit, velí po losu kouč Hašek

Nastal čas na pomstu? Čeští fotbalisté si ve čtvrtém ročníku Ligy národů zopakují loňské souboje s Albánií, s níž se nepříliš úspěšně utkali v uplynulé kvalifikaci mistrovství Evropy. Dalšími soupeři svěřenců nového trenéra Ivana Haška ve čtyřčlenné skupině B1 budou Ukrajina, která hraje domácí zápasy kvůli válce s Ruskem na neutrální půdě, a Gruzie. Ta může být v případě úspěchu v březnovém play off soupeřem českého mužstva ve skupině letního Eura. Rozhodl o tom dnešní los v Paříži.

Český tým si zahraje druhou ze čtyř výkonnostních úrovní Ligy národů potřetí z dosavadních čtyř ročníků. Předloni se ještě pod vedením tehdejšího trenéra Jaroslava Šilhavého poprvé představil v elitní Lize A, ve skupině ale skončil poslední a sestoupil.

Soutěž nahrazuje přípravné zápasy a reprezentacím také dává dodatečnou šanci zabojovat o účast na závěrečných turnajích. Čtvrtý ročník bude propojen s kvalifikací o mistrovství světa v roce 2026. Nové vydání Ligy národů začne v září.

Postup do Ligy A si přímo zajistí pouze vítěz skupiny, poslední celek naopak spadne o úroveň níž. Novinkou Ligy národů je play off, které se bude hrát v březnu příštího roku. Týmy na druhých místech v divizi B se ve dvojzápasech utkají o postup proti mužstvům ze třetích míst Ligy A, celky z třetích příček čeká boj o udržení proti zemím z druhých pozic v Lize C.

Český tým před losem figuroval v nejvyšším ze čtyř výkonnostních košů divize B a měl jistotu, že se vyhne papírově nejtěžšímu soupeři Anglii, Rakousku a Walesu. Bývalý srbský reprezentant Aleksandar Kolarov přisoudil Haškovým svěřencům poměrně náročnou skupinu.

»Nechci kalkulovat, stejně jako jsem to nedělal před losem. Náš úkol je jasný – musíme postoupit. Skupiny to jsou vyrovnané, takže je prakticky jedno, kdo s kým hraje. Bude to boj každý zápas,« uvedl na svazových stránkách trenér Hašek.

S Albánií se národní mužstvo vloni na podzim dvakrát utkalo v evropské kvalifikace. Po zářijové domácí remíze 1:1 Češi ve venkovní odvetě prohráli 0:3 a v konečné tabulce obsadili za balkánský soupeřem druhé místo. Oba celky nicméně postoupily na letní Euro do Německa. »Určitě to může být motivace, nejen pro samotné hráče, ale všichni budeme chtít ukázat, že jsme lepší než Albánie. Oni ukázali svou sílu především v domácím zápase. Je to náš úkol jim to vrátit a získat tentokrát šest bodů,« dodal Hašek. 

S Ukrajinci se český tým utkal v prvním ročníku Ligy národů v roce 2018 a utrpěl porážky 1:2 doma a 0:1 venku. Národní mužstvo zvítězilo jen v prvním z pěti vzájemných soubojů. V posledním duelu s Ukrajinci Češi v září 2021 remizovali v Plzni v přípravě 1:1. Východoevropská země hraje kvůli ruské invazi domácí zápasy na neutrální půdě, představila se v Polsku, Německu, na Slovenku a vloni v říjnu proti Severní Makedonii v Praze na Letné.

Ukrajince v březnu čeká baráž o mistrovství Evropy stejně jako Gruzii, která dokonce může být soupeřem národního mužstva na letním šampionátu. V play off C se v konkurenci Řecka, Lucemburska a Kazachstánu utká o jedno místo v »české« skupině, v níž jsou také Portugalsko a Turecko. Národní tým se s Gruzií dosud neutkal.

»Myslím, že je to těžký los, ale na druhou stranu, Liga národů je malé mistrovství Evropy a nemůžeme si vybírat. Myslím, že naší ambicí musí zůstat pokusit se vybojovat postup do Ligy A. Určitě bude rozhodovat momentální forma, ale každopádně je to fantastická příprava na kvalifikaci mistrovství světa,« uvedl po losu na svazových stránkách předseda FAČR Petr Fousek. »Za mě spokojenost, všechny tři týmy jsou vyrovnané. S Ukrajinou a Albánií jsme nedávno hráli, o to větší to bude motivace si to s nimi znovu rozdat a být úspěšní. Gruzie bude něco nového. Věřím, že budeme úspěšní a všichni to zvládneme,« připojil kapitán národního týmu Tomáš Souček.

Čtvrtý ročník Ligy národů bude propojen s evropskou částí kvalifikace o příští mistrovství světa. K 12 týmům z druhých příček v klasické kvalifikaci se připojí čtyři nejlepší vítězové skupin Ligy národů, kteří v kvalifikačních skupinách neskončí do druhého místa. Těchto 16 zemí se pak v play off utká o zbylá čtyři evropská místa na šampionátu v roce 2026.

Skupinová fáze Ligy národů se odehraje v září, říjnu a listopadu. Nově zařazené play off bude na programu v březnu příštího roku. Finále, které se bude týkat jen nejlepších celků z Ligy A, se pak odehraje v červnu. Celkové prvenství obhajuje Španělsko.

(koz)

FOTO – fotbal.cz/UEFA – getty images, REPRO FOTO – ČT

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here