Ukrajina během protiofenzívy stíhačky zřejmě nedostane

Představitel Severoatlantické aliance (NATO) zpochybnil možnost, že by Ukrajina během současné protiofenzívy dostala od Západu stíhačky, napsal americký magazín Newsweek.

»Diskuse o stíhačkách je důležitá, ale v krátkodobém horizontu se pro tuto protiofenzívu nevyřeší,« prohlásil v úterý v britské rozhlasové stanici LBC podle listu Kyiv Independent Rob Bauer, důstojník nizozemského námořnictva a předseda Vojenského výboru NATO.

»Výcvik těchto pilotů, výcvik techniků, zajištění logistické organizace, která bude schopna tyto letouny skutečně udržet, nebude k dispozici během současné protiofenzívy,« dodal.

Právě minulý týden Dánsko zahájilo výcvik ukrajinských pilotů na stíhačkách F-16. Úřadující ministr obrany země Troels Lund Poulsen 26. června uvedl, že »Kodaň podnikla krok k zahájení výcviku a dalšího vzdělávání ukrajinských pilotů«.

Zcela však nepotvrdila, že by ukrajinské armádě poslala nějaké skutečné letouny. Aby k tomu mohlo dojít, Poulsen naznačil, že bude následovat příklad Spojených států, které takové letouny zprostředkovávají.

»Věřím, že mnozí jsou takovou zprávou zklamáni,« uvedl pro Newsweek prostřednictvím elektronické komunikace plukovník amerického letectva ve výslužbě Jeffrey Fischer, který se o vyslání letounů F-16 zasazuje již řadu měsíců. »Odhadoval jsem přílet letounů F-16 na Ukrajinu na říjen«.

»Existují silné náznaky, že toto úsilí nepostupuje tak rychle, jak by mohlo. Nedostatek leteckých sil na podporu protiofenzívy bude znamenat více obětí na bojišti.«

Bidenova administrativa s vysláním stíhaček F-16 na Ukrajinu velmi váhala, i když ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho nejvyšší vojenští představitelé o ně neustále horlivě žádali.

Minulý měsíc, téměř 16 měsíců po zahájení války, generál americké armády Mark Milley uvedl, že USA a Kyjev vedou předběžná jednání o vyslání letounů. Nicméně zatímco Milley řekl, že »všichni uznávají, že Ukrajina potřebuje modernizované letectvo«, připustil, že jejich dodání a použití zabere »značnou dobu«.

Nizozemský premiér Mark Rutte v květnu podle agentury Reuters uvedl, že »vážně zvažuje« vyslání letounů F-16 na Ukrajinu, místo toho se však v krátkodobém horizontu rozhodl pro výcvik vojáků. Generál Valerij Zalužnyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil, nedávno pro The Washington Post řekl, že protiofenzíva jeho země neprobíhá možná tak silně, jak se očekávalo kvůli nedostatku vzdušné převahy – řekl, že ho to »štve«.

»Není to žádná show,« řekl Zalužnyj listu The Post a dodal, že jeho vojáci denně získávají půdu pod nohama, v některých případech dokonce 500 metrů. »Není to show, kterou sleduje celý svět a sází na ni nebo tak něco. Každý den, každý metr je dán krví.«

Podle Fischera jsou Zalužného obavy oprávněné. »Má pravdu,« řekl Fischer. »Je trochu samolibé stěžovat si na pomalé tempo a přitom zadržovat prostředky, které by ho mohly urychlit.«

(jb)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy