Home Zahraničí Tálibán v rámci zásahů proti právům žen zakázal v Afghánistánu kosmetické salony

Tálibán v rámci zásahů proti právům žen zakázal v Afghánistánu kosmetické salony

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Afghánská správa Tálibánu nařídila, aby se do měsíce zavřely salony krásy, což je podle ministerstva mravnosti poslední krok, který omezuje přístup afghánských žen na veřejná místa.

»Lhůta pro uzavření salonů krásy pro ženy je jeden měsíc,« uvedl v úterý mluvčí ministerstva pro prevenci neřesti a šíření ctnosti Mohammad Sadiq Akif s odkazem na oznámení ministerstva.

Zahraniční vlády a představitelé OSN odsoudili rostoucí omezení pro ženy od doby, kdy se v roce 2021 po porážce vlády podporované USA po odchodu zahraničních sil vrátil k moci Tálibán.

V loňském roce úřady uzavřely většinu dívčích středních škol, zakázaly ženám studovat na univerzitách a zabránily mnoha afghánským humanitárním pracovnicím pracovat. Mnoho veřejných míst včetně lázní, tělocvičen a parků bylo pro ženy uzavřeno.

V Kábulu a dalších afghánských městech vznikly salony krásy v měsících po odstavení Talibanu od moci koncem roku 2001, několik týdnů po útocích na USA z 11. září.

Mnohé z nich zůstaly otevřeny i po návratu Tálibánu k moci před dvěma lety a poskytly některým ženám práci a jejich zákazníkům služby. Salony jsou obvykle určeny pouze pro ženy a mají zakrytá okna, aby zákazníci nebyli zvenčí vidět.

Sahar, obyvatelka Kábulu, která chodí do salonu jednou za několik týdnů, aby si nechala upravit vlasy a nehty, uvedla, že má pocit, že poslední možnost bezpečného setkávání venku byla nyní odříznuta.

»Do parků není ženám vstup povolen, takže to pro nás bylo dobré místo, kde jsme se mohly setkávat s kamarádkami… byl to dobrý důvod, abychom se viděly, abychom se setkaly s jinými ženami, jinými dívkami a mohly si popovídat o problémech,« řekla a požádala, aby její celé jméno nebylo z bezpečnostních důvodů zveřejněno.

»Teď nevím, jak se s nimi setkat, jak se s nimi vidět, jak spolu mluvit… Myslím, že to bude mít velký dopad na nás a na ženy v celém Afghánistánu,« dodala.

Západní vlády a mezinárodní organizace signalizovaly, že omezení týkající se žen brání jakémukoli možnému pokroku směrem k mezinárodnímu uznání vlády Talibanu.

Správa tvrdí, že respektuje práva žen v souladu se svým výkladem islámského práva a afghánských zvyklostí.

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here