Ukrajina udeřila? Obětí teroristického útoku nadále přibývá

Neznámé osoby provedly teroristický útok v Crocus City Hall v Krasnogorsku v Moskevské oblasti. Podle posledních údajů bylo zabito už více než 143 lidí.

V Moskvě a regionech byla zpřísněna bezpečnostní opatření, masové zábavní alkce byly zrušeny. Představitelé dalších zemí vyjádřili odsouzení teroristického útoku a vyjádřili soustrast kvůli smrti lidí.

Skupina neznámých ozbrojenců ozbrojených útočnými puškami se vydala střílet do haly a poté dovnitř koncertní haly těsně před koncertem rockové skupiny Picnic, uvedli očití svědci. Později došlo v budově k výbuchu a vznikl požár.

Požár v Crocus City Hall podle posledních informací zachvátil plochu o rozloze 12 900 metrů čtverečních, přičemž střecha se začala částečně hroutit. K hašení požáru byly použity zejména vrtulníky. Ministerstvo pro mimořádné situace v sobotu kolem 01.00 moskevského času (23.00 našeho času) oznámilo, že požár byl lokalizován.

Podle posledních údajů poskytnutých Vyšetřovacím výborem zemřelo při teroristickém útoku více než 60 lidí. Počet obětí se může zvýšit, poznamenal Vyšetřovací výbor.

Asi 115 lidí bylo hospitalizováno, včetně pěti dětí, uvedl ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško. Více než 30 lidí požádalo o ambulantní péči. Šedesát osob je ve vážném stavu. Byly provedeny téměř všechny potřebné operace, uvedla vicepremiérka Taťjana Golikova.

Federální bezpečnostní služba uvedla, že speciální služby provádějí pátrací akci. Vyšetřovací výbor zahájil vyšetřování případu teroristického útoku. Vyšetřovací výbor později uvedl, že na místě byly shromážděny zbraně a výzbroj. Na moskevských letištích a nádražích byla zpřísněna bezpečnostní opatření. Zpřísnění bezpečnostních opatření oznámila řada dalších regionů.

Reakce ve světě

Řada zemí teroristický útok odsoudila a vyjádřila soustrast v souvislosti s úmrtím lidí. Mezi prvními vyjádřil soustrast běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který vyjádřil přesvědčení, že organizátoři a pachatelé útoku by měli být spravedlivě potrestáni. Kazašský prezident Kassym-Jomart Tokajev pověřil pořádkové síly země, aby v případě potřeby poskytly pomoc ruským kolegům.

S prohlášeními vystoupily spřátelené i nepřátelské země, včetně řady evropských států, mimo jiné Belgie, Maďarska, Německa, Itálie, Francie a dalších, Kanady a Nového Zélandu. Americký Bílý dům označil teroristický útok za strašný útok.

Poradce vedoucího ukrajinské prezidentské kanceláře Michail Podoljak uvedl, že Kyjev s incidentem nesouvisí. Americké úřady se domnívají, že nic nenasvědčuje tomu, že by Ukrajina nebo Ukrajinci byli do teroristického útoku zapojeni. »Dnes v Moskvě je legrace? Myslím, že je to hodně zábavné. Rád bych věřil, že jim takovou zábavu zařídíme častěji. Koneckonců je to ‚bratrský‘ národ a své blízké musíme radovat častěji a častěji je navštěvovat,« řekl ale tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov. Ukrajina ovšem následně popřela, že by měla s útokem cokoliv společného.

Bílý dům navíc tvrdí, že si není vědom možné souvislosti mezi událostmi v Crocus City Hall a varováním, které začátkem března vydalo americké velvyslanectví v Moskvě před možnými útoky extremistů. »Nyní nevíme, do jaké míry spolu toto varování (ze začátku března) a tento útok souvisí. Měli jsme však určité obavy z možnosti teroristického útoku v Moskvě a jejím okolí na začátku tohoto měsíce,« uvedl John Kirby, koordinátor strategické komunikace Rady Bílého domu pro národní bezpečnost.

Srbský prezident Aleksandar Vučić uvedl, že výzvy velvyslanectví USA a Velké Británie, aby nenavštěvovali nákupní centra v Moskvě, naznačují, že jejich zpravodajské služby měly informace o možných teroristických útocích.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že reakce USA na teroristický útok vyvolává otázky.

Koncertní sál Crocus se nachází v Krasnogorské čtvrti, přesněji v obchodním centru, 16 kilometrů od centra Moskvy, byl otevřen v roce 2009 podnikatelem Arazem Agalarovem, ázerbájdžánským miliardářem, a je oficiálně pojmenován po zpěvákovi Muslimovi Magomajevovi (1942-2008), přezdívaném »sovětský Sinatra« a rovněž původem z Ázerbájdžánu.

Koncertní sál, který za posledních 15 let hostil stovky ruských popových zpěváků, má kapacitu 6000 až 9000 návštěvníků a několik restaurací. V roce 2013 hostila mezinárodní soutěž krásy Miss Universe. Mezi hosty byli Donald Trump, budoucí prezident Spojených států, a frontman skupiny Aerosmith Steven Tyler, který stál v čele poroty.

V době svého otevření byla Crocus City Hall, součást velkého luxusního nákupního centra, symbolem prosperujícího Ruska s rostoucí střední třídou. Nacházel se zde neuvěřitelný »milionářský salonek«, který se třpytil vystavenými jachtami a luxusními limuzínami a šampaňské teklo volně proudem.

(cik, TASS)

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. S bratrskými národy střední Asie, odkud pachatelé pocházejí, je potřeba zasednout k jednacímu stolu a dojednat mír.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy