Ukrást lze jen to, co vám patří

AKTUALIZOVÁNO

Na dnešní tiskové konferenci organizátorů pondělního protestu zemědělců v Praze zazněla nespokojenost s informováním veřejných médii o akci, ale i někým očekávaná čísla: podle bývalého prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska do Prahy přijelo kolem 800 traktorů, ve 14.30 se akce účastnilo 4000 až 5000 lidí. Předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek dodal, že na Magistrále stálo přesně 481 traktorů. Ohradili se proti výrokům premiéra Petra Fialy (ODS) a ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL), že za akcí byly politické cíle.

Dufek úvodem zkritizoval zpravodajství o protestu zemědělců, které vysílala Česká televize. »Podle mě se zpronevěřila svému kodexu, protože dávat takový prostor lidem, kteří se vůbec nepodíleli na přípravě celé akce, považuji, když už řeknu slovo, za nepatřičné,« uvedl Dufek.

Protest neměl podle Jandejska nikomu škodit ani nic ničit. »Nepamatuji, že by za dva roky byla tak prázdná Praha jako včera. Všichni mohli projíždět, i když všichni vypravovali, jak budeme omezovat. Protest byl pro to, abychom upozornili na to, na co upozorňuje celá Evropa. Žijeme jenom v mystifikaci a ve lži,« sdělil Jandejsek.

»Pražáci si to pochvalovali. Takto rychle se po Praze ještě nejezdilo,« řekl k tomu Dufek.

»Podle našich informací se protestu účastnilo asi 800 traktorů. Několik, asi 120, bylo zastaveno na Olšanech. Co mě zamrzelo, je to, že se začalo vypravovat, všechny sdělovací prostředky s tím vystartovaly, že ti, kteří přijeli s traktory, nebyli spokojení. Prosím vás, proč by sem jezdili, když by nebyli spokojeni s organizátory akce? Tomu nerozumím. Část odjela, protože mají doma živočišnou výrobu, ti nás na to upozorňovali,« řekl Jandejsek.

Všechny traktory byly podle něj obcházeny a fotografovány českou policií, a tak odjely, aby neměly problém. »Bylo dokonce říkáno, že dostanou pokutu 5000, ale to si myslím, že tak není, protože tento protest, občanská neposlušnost, nespokojenost je nadřazená nad těmito věcmi. Až to přijde, dáme to dohromady a budeme to řešit právně. Lidé se báli a sedli na traktory. Jestli jsme demokratický stát, tak tomu nerozumím,« dodal Jandejsek.

Podle Dufka za parkováním na magistrále stála skupina, která se k protestům přidala na poslední chvíli. »My jsme měli domluveno řádné parkování a nehrozilo by tak, že by museli něco platit,« řekl.

Policie ČR před 14.00 na síti X informovala o tom, že se většina traktorů vrací z pražské magistrály domů. Podle koordinátora protestu pro Ústí nad Labem a Litoměřice Miloše Malého se části zemědělců nelíbilo provolávání protivládních hesel, protože chtěli poklidnou akci. Hovořil také o »ukradeném protestu«.

»Včerejší práce České televize stála za zlámanou grešli. V životě jsem pana Malého ani pana Dryáka nikdy neviděl a s akcí od prvopočátku neměli nic společného. ČT si nedokáže zjistit, kdo je opravdový organizátor akce? Jak může hovořit o ukradené demonstraci? Jestli někdo někomu něco ukradl, tak to byl pan Malý, člen ODS, který lhal a ČT ho pouštěla a pouští. Pan Dryák má farmu asi půl roku a já si umím představit, jaké jsou oba dva pračky na peníze, protože když někdo říká, že je soukromý zemědělec, a má to registrované jako společnost s ručením omezeným, není to pro mne soukromý zemědělec. Největším škůdcem zemědělství je tato pětikoaliční vláda, která lže od začátku a lhala už před volbami!« řekl Dufek s tím, že ukrást lze jen to, co vám patří.

Informační žumpa?

»Na Malostranském náměstí se pak sešlo mezi 4000–5000 lidí. Nevím, proč se ve sdělovacích prostředcích objevilo, že tam byly stovky lidí. Fungovalo to krásně, lidi se snažili reagovat. Zemědělci neudělali nikomu nejmenší problém, jak to slíbili. Upozornili jsme na to, jaká je situace. Uvidíme, co se bude dít, je to diskutabilní v tom, že pokud vláda nic neudělá, tak zemědělci určitě nebudou ticho,« dodal Jandejsek.

»Bohužel, jak poslouchám, kde vyleze pan ministr (Marek Výborný), tam se mlží, tam se dehonestuje a tam se lže. Jsem z toho smutný, protože mně už na tom moc nezáleží. Já jsem člověk, který už se v tom dlouho pohybovat nebude, ale myslím na naše nástupce, na naše děti a vnoučata. Jestli nebudeme řešit nic, tak dopadneme špatně. To už ví celá Evropa. Připojili jsme se k tomu, co se odehrává v zahraničí. Připojili jsme se slušně. Očekávali jsme slušné reakce,« řekl Jandejsek. Ministr Výborný se podle něj ale dobře nezachoval, od demonstrantů utekl a lhal.

Starosta Kozojídek a jeden z mluvčích protestu Otakar Březina pochválili ČT, že událost podala tak, aby Pražané pochopili, že protest není proti nim. »Tím ale objektivita skončila. Protestující totiž dostali nálepky dezinformátoři a proruští švábi,« uvedl.

Také podle Dufka bylo informování o demonstracích neobjektivní. Dufek se také ohradil proti svému spojování s podporovateli Ruska. Sám se proti ruské agresi na Ukrajině otevřeně postavil. »Nikdy nebudu souhlasit s tím, abychom podporovali ruské věci,« řekl s tím, že mj. spolupracuje na přípravě přijetí Ukrajiny do Evropské unie.

Dufek se též vyjádřil k potyčce, která se odehrála na Malostranském náměstí. Šlo podle něj o malou skupinku provokatérů. »Přišli tam tři lidé s vlajkami v kapsách, pak je rozbalili, aby naštvali lidi kolem – a kdo tam byl nejdřív? Česká televize… Než se to stačilo řešit, hned mi volali z ČT – pouhých pět minut to trvalo, než Policie ČR situaci uklidnila. Jestli toto je nejdůležitější informace, tak to jsme tedy spadli do pěkné informační žumpy. Proto taky už nikdy nedám ČT a Seznamu žádné jiné vyjádření, než v živém přenosu – nebudu koukat na to, jak se sestříhá a odvysílá úplně něco jiného,« zlobil se Dufek.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy