USA tajně vyslaly na Ukrajinu dálkové rakety ATACMS – a Kyjev je použil

Bidenova administrativa minulý měsíc poprvé za dva roky trvající válku tajně dodala Ukrajině rakety dlouhého doletu – a Kyjev již dvakrát použil tuto zbraň k úderu hluboko za ruskými liniemi, informoval server POLITICO.

V březnu USA v tichosti schválily převod několika armádních taktických raketových systémů s dosahem téměř 200 mil (zhruba 320 kilometrů), uvedl vysoký představitel Bidenovy administrativy a dva američtí úředníci, což umožnilo silám prezidenta Volodymyra Zelenského ohrozit více ruských cílů.

Podle jednoho z amerických představitelů zahrne administrativa do nového balíčku vojenské pomoci ve výši jedné miliardy dolarů, který ve středu schválil prezident Joe Biden, další dálkové systémy ATACMS.

Poskytnutí verze ATACMS s dlouhým doletem ukončí dlouhé drama, v němž se Ukrajina léta dožadovala této zbraně, což vrazilo klín mezi Washington a Kyjev. USA v říjnu v tichosti zaslaly verzi rakety středního doletu, ale Ukrajina nadále naléhala na získání zbraně, která by jí umožnila zasáhnout dále za ruskými liniemi.

Ukrajinské síly použily rakety dlouhého doletu dvakrát, nejprve proti ruské vojenské základně na Krymu a nedávno proti ruským silám východně od Berďansku u Azovského moře, uvedl vysoký představitel administrativy.

POLITICO v březnu poprvé informoval, že USA posílají Ukrajině druhou dávku jiné verze ATACMS, která urazí 100 mil a nese hlavice obsahující stovky kazetových bomb. Vysoce postavený úředník administrativy, kterému byla stejně jako ostatním poskytnuta anonymita, aby mohl podrobně popsat citlivé rozhodnutí, uvedl, že březnová zásilka obsahovala také verzi s dlouhým doletem a že rakety dorazily na Ukrajinu tento měsíc.

Ruští vojenští bloggeři minulý týden zveřejnili snímky úderu na leteckou základnu Dhzankoy a spekulovali, že Ukrajina použila ATACMS. Spojené státy se zpočátku zdráhaly ATACMS poslat i kvůli obavám jejich dostatku a strachu z eskalace války.

Bidenova administrativa ale nyní věří, že poskytnutí ATACMS může dát Ukrajině nový impuls ve dva roky trvající válce a donutit Rusko, aby odsunulo kritické velitelské a kontrolní uzly a další vysoce hodnotné cíle.

Strategické rakety dlouhého doletu rovněž umožní Ukrajině udržet klíčové části Krymu v ohrožení, uvedl úředník. To zahrnuje Kerčský most spojující Krym s Ruskem. »Neexistuje žádná stříbrná zbraň, která by změnila charakter bojiště,« řekl pro server úředník, ale: »Ukrajina má ve svém arzenálu něco, co může použít v čase na místě, které si zvolí, co vytvoří dopad, co jí poskytne výhodu.«

Podle úředníka Biden schválil rozhodnutí o ATACMS v polovině února, ale musel počkat, až se v Kongresu odehraje bitva o financování dodatku. Sněmovna reprezentantů nakonec v sobotu dala zelenou financování Ukrajiny ve výši více než 61 miliard dolarů a Senát ji v úterý následoval a ve středu ji poslal na Bidenův stůl k podpisu.

Počátkem března však představitelé Pentagonu upozornili své kolegy, že úspory nákladů na jiných zbrojních zakázkách a rozjeté výrobní linky umožnily USA dodat dálkové systémy ATACMS ještě před schválením dodatku. Zbraně pak byly tajně odeslány jako součást tranše vojenské pomoci ve výši 300 milionů dolarů, která byla oznámena v březnu.

»Ani tyto rakety, ani jiné zbraně nemohou pomoci porazit Ruskou federaci,« reagoval na potvrzení zaslání raket ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov. »Podloudný« transfer amerických raket ATACMS na Ukrajinu pak podle nelze ospravedlnit, protože zvyšuje bezpečnostní hrozby pro Krym a další ruské regiony.

»Místní úředníci ‚zpětně‘ potvrdili skutečnost, že do Kyjeva byly zaslány mimořádně nebezpečné zbraně,« uvedl v komentáři zveřejněném na kanálu velvyslanectví Telegram.

Ujištění USA, že ukrajinská armáda údajně slíbila, že nepoužije rakety proti cílům v Rusku, označil za »obzvláště cynické«. »Koho mají takové lži uklidňovat? Jak můžeme ignorovat četné teroristické útoky kyjevských zločinců? Smrtící údery na nemocnice, školy, školky, mosty a dokonce i na vlastní vojáky?« uvedl. Připomněl, že ruské síly již sestřelily několik raket ATACMS a budou v tom pokračovat. »Washington se nebude moci dostat z té strašné bažiny, která pohltila krev obyčejných vojáků,« dodal.

Americká zásilka následuje po podobném kroku Velké Británie, která v květnu 2023 poprvé poslala na Ukrajinu své řízené střely dlouhého doletu Storm Shadow, díky nimž může Kyjev zasáhnout cíle vzdálené až 155 kilometrů. Tato zbraň, která je odpalována z ukrajinských stíhacích letounů, umožnila Ukrajině přesně zaměřit muniční sklady, mosty a další kritickou infrastrukturu hluboko na Krymu.

Velká Británie tento týden oznámila svůj dosud největší balíček pomoci Ukrajině, který indukuje 1600 raket, včetně dalších střel Storm Shadows. Francie rovněž poslala své rakety SCALP, které mají podobný dolet.

(cik)

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Chtěl bych vidět, jak by Američani vyváděli, kdyby stejné zbraně dodali Rusové na Kubu nebo do Mexika.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy