Uspořádá Paříž velkolepé zahájení olympijských her, nebo půjde spíš o »vojenskou přehlídku«?

Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin se sešel se zpravodajskými službami, aby posoudil teroristickou hrozbu pro zemi poté, co útok v moskevské koncertní síni vyvolal nové obavy o bezpečnost pařížské olympiády, upozornil The Guardian.

Jedním z největších bezpečnostních úkolů, kterým organizátoři her ve francouzské metropoli čelí, je ochrana zahajovacího ceremoniálu 26. července. Ten má být bezprecedentní extravagancí pod širým nebem, která se poprvé v historii olympijských her nebude konat v prostorách stadionu, ale místo toho se na něm bude podílet flotila 94 lodí, které povezou tisíce mávajících sportovců po šest kilometrů dlouhém úseku Seiny, následovaná dalšími 80 loděmi s médii a ochrankou, zatímco se podél břehu řeky shromáždí odhadem 222 000 lidí a dalších 200 000 lidí bude sledovat dění z budov.

Mobilizováno bude více než 45 000 policistů, odstřelovači na střechách a elitní policisté na člunech. Vzdušný prostor v okruhu 150 km kolem Paříže bude během ceremoniálu uzavřen, protože bezpečnostní služby se připravují na možnou hrozbu útoků dronů.

Darmanin slíbil, že francouzská policie a zpravodajské služby budou na mimořádnou bezpečnostní operaci připraveny, a uvedl, že ačkoli jsou hry zřejmým budoucím cílem útoků, bylo na rozsáhlé bezpečnostní a zpravodajské operace vyčleněno obrovské úsilí a zdroje.

»Francie, protože hájíme univerzální hodnoty a jsme pro sekularismus … je obzvláště ohrožena, zejména během mimořádných událostí, jako jsou olympijské hry,« řekl Darmanin novinářům tento týden poté, co útok v Moskvě vyvolal otázky ohledně možné hrozby ze zahraničí. »Francouzská policie, četníci, prefekti, zpravodajské služby budou připraveni,« dodal s tím, že »máme velmi účinný zpravodajský systém. Téměř každý měsíc zastavujeme rozvíjející se spiknutí«.

Průzkum společnosti Elabe pro televizi BFMTV tento týden ukázal, že ačkoli se 80 % Francouzů obává terorismu, 59 % je optimistických, že Francie úspěšně zajistí bezpečnost her. Celkem 57 % Francouzů si myslí, že by se zahajovací ceremoniál olympijských her měl konat pod širým nebem.

Podle ministerstva vnitra francouzské zpravodajské služby před hrami prověřují až milion lidí, včetně sportovců, zaměstnanců, dobrovolníků a lidí žijících v blízkosti klíčové infrastruktury. Po útoku v Moskvě zvýšila Paříž stupeň ohrožení terorismem na maximální.

Začátkem tohoto měsíce Darmanin sdělil senátní komisi, že typ rizika, které se během olympijských her posuzuje, zahrnuje možnost pohybu osamělého útočníka uvnitř Francie nebo skupiny mimo Francii, která zaplatí zločincům uvnitř země, aby útok provedli. Uvedl, že neexistuje žádná konkrétní hrozba ze strany zahraniční skupiny.

Během her existuje také možnost kybernetických útoků, ať už se jedná o hackery, kteří se zaměří na stopky při časomíře, nebo na širší počítačové systémy či dopravní infrastrukturu.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy