Expert: BRICS hraje klíčovou roli při vytváření multipolárního světa

BRICS hraje klíčovou roli při vytváření multipolárního světa, uvedl Íránský expert na Rusko a Kavkaz profesor Mehdi Seif Tabrizi a poznamenal, že vztahy Teheránu s Moskvou ovlivnily vstup islámské republiky do BRICS.

»BRICS hraje klíčovou roli při formování multipolárního světa a přispívá k vytvoření spravedlivějšího světového řádu,« uvedl expert. Podle něj všichni účastníci skupiny, jak její zakladatelé, tak nedávno přistoupivší země, »podporují budování multipolárního světového řádu a požadují spravedlivou a rovnoprávnou účast všech států v rozhodovacích procesech«. Země BRICS se »aktivně podílejí na práci OSN a dalších mezinárodních organizací a přispívají ke globální stabilitě a bezpečnosti«, uvedl Seif Tabrizi. Vyjádřil přesvědčení, že BRICS »pomůže posílit stabilitu národních měn, vojenský potenciál a objem hrubého národního produktu všech členských států«.

Politolog poznamenal, že íránský prezident Ebrahim Raisi označil vstup do BRICS za důležitý úspěch zahraniční politiky Teheránu. Podle něj se »pro Írán, který po islámské revoluci v roce 1979 dlouhá léta žil pod tvrdými sankcemi USA a Západu a cítil se strategicky osamocen, stává vstup do regionálních a mezinárodních organizací možností, jak posílit svou roli v regionu a zvýšit svůj vliv na globální procesy«.

Podle vědce schválení íránské žádosti o vstup do BRICS usnadnila »blízkost názorů Teheránu a Moskvy na přechod k multipolárnímu světu a na boj proti hegemonii Západu, zejména Spojených států«. Svou roli sehrálo také »posílení rusko-íránského partnerství v hospodářské a obranné oblasti v posledních dvou letech, tj. po začátku ukrajinského konfliktu«. Oba faktory podle Seifa Tabrízího připravily půdu pro aktivnější spolupráci mezi oběma zeměmi ve formátech, jako jsou BRICS, Šanghajská organizace pro spolupráci a Euroasijská hospodářská unie.

Seif Tabrizi je přesvědčen, že Moskva a Teherán »využijí účasti v BRICS ke zvýšení obchodního obratu«. Vstup do BRICS podle něj pomůže odstranit »mnohá vzájemná obchodní omezující opatření a umožní členským zemím snadněji obchodovat«.

Írán se spolu s Egyptem, Spojenými arabskými emiráty, Saúdskou Arábií a Etiopií stal plnoprávným členem BRICS 1. ledna.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy