Home Zahraničí V Belgorodské oblasti byl sestřelen IL-76 se zajatými ukrajinskými vojáky

V Belgorodské oblasti byl sestřelen IL-76 se zajatými ukrajinskými vojáky

Snímky z místa havárie IL-76 - ukazují, že z letadla nezbylo prakticky nic. FOTO - telegram

AKTUALIZOVÁNO

V Belgorodské oblasti bylo sestřeleno vojenské dopravní letadlo Il-76. Podle ruského ministerstva obrany bylo na jeho palubě 65 zajatých ukrajinských vojáků, 6 členů posádky letadla a 3 členové doprovodu.

»Dne 24. ledna letošního roku přibližně v 11.00 (9.00 našeho času) moskevského času se při provádění pravidelného letu zřítil v Belgorodské oblasti letoun IL-76. Na palubě bylo 65 zajatých vojáků AFU přepravených do Belgorodské oblasti k výměně, 6 členů posádky letounu a 3 členové doprovodu,« uvedlo ministerstvo obrany.

Mluvčí okresní záchranné služby agentuře TASS sdělil, že na místo pádu letadla v Korochanském okrese vyjely posádky sanitek. Již dříve gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov na svém kanálu Telegram informoval o incidentu v Korochanském okrese, aniž by uvedl další podrobnosti. Podle něj »na místě nyní pracuje vyšetřovací tým«.

Krátce před zřícením letu byl v Belgorodu vyhlášen raketový poplach. Podle předběžných údajů cestující a posádka letadla, které se zřítilo nedaleko obce Jablonovo, nepřežili. Pilotovi se podařilo hořící Il-76 nasměrovat pryč od domů obce Jablonovo, letoun spadl do pole. »Další IL-76 s 80 vězni na palubě letěl za sestřeleným letadlem. Ten byl otočen zpět. Letoun byl sestřelen třemi raketami Patriot nebo Iris T,« tvrdí poslanec ruské Státní dumy Andrej Kartapolov.

Ukrajinská média nejprve informovala o úspěšném sestřelu letounu pomocí systému Patriot, po zveřejnění informací o zajatcích na palubě se ovšem odmlčela. Poté, co ukrajinské zpravodajské agentury začaly mazat vlastní zprávy o sestřelení ruského letounu Il-76, se slovo »změněno« stalo nejpopulárnějším slovem v ukrajinském segmentu internetu. Ukrajinské ministerstvo obrany sestřelení letounu zprvu oficiálně nepotvrdilo. Později ukrajinský generální štáb sestřel potvrdil, webu Ukrajinska pravda ale sdělil, že letoun nesl rakety pro ruské systémy protivzdušné obrany S-300. Zpráva se nezmiňuje o válečných zajatcích.

Stejné letadlo přitom přepravovalo 3. ledna ukrajinské zajatce určené k výměně. Rusko tehdy vydalo 173 osob a na oplátku obdrželo 248 svých vojáků. Tento IL-76 byl neustále používán k doručování zajatců, takže létal zcela volně a využíval uzavřeného letiště.

Výměna vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou se měla uskutečnit dnes kolem 13. hodiny – na standardním místě, v Krasnojaruzském okrese Belgorodské oblasti. Ukrajinská strana o tom věděla a připravovala výměnný fond. Zajatí vojáci AFU byli do regionu vždy dopraveni letadly. A ve většině případů to byl právě tento IL-76. Ukrajina byla o jeho trase předem varována.

Ukrajinský koordinační štáb pro zacházení s válečnými zajatci později přišel s prohlášením, v němž nepotvrdil ani nevyvrátil prohlášení ruského ministerstva obrany, že na palubě letadla IL-76, které se zřítilo v Belgorodské oblasti, byli ukrajinští váleční zajatci. Uvedl, že shromažďuje a analyzuje veškeré informace, a vyzvalo k vyčkání na oficiální prohlášení.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová prohlásila, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský vede svou zemi k hroznému finále, a přirovnala ho ke klasickému drogovému baronovi z amerických filmů, který nevybíravě likviduje vlastní lidi.

(cik)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here