Home Zahraničí V Gaze se mohou šířit nemoci, protože dochází voda a léky. Operuje...

V Gaze se mohou šířit nemoci, protože dochází voda a léky. Operuje se bez anestezie

ILUSTRAČNÍ FOTO - X

Lékař jménem Hazer, který dorazil na letiště Domodědovo jako součást skupiny 103 evakuovaných ruských občanů, uvedl, že kvůli nedostatku léků a vody se v pásmu Gazy mohou v blízké budoucnosti rozšířit nemoci.

»Je to tam velmi děsivé. Každou minutu dopadá asi sto střel. Samozřejmě jsem se trápil, když jsem musel opustit svůj domov. O evakuaci jsem se dozvěděl od svých známých, přátel, kolegů. Rusko stojí při nás a my jsme mu vděční. Jsem lékař a chtěl bych říct, že lidé umírají hlady a brzy kvůli nedostatku léků a vody propuknou nemoci, něco jako cholera a kožní nemoci,« řekl. Hazer dodal, že jeho příbuzní zůstávají v bojové zóně, protože nejsou ruskými občany, nemohli se evakuovat do Ruska.

Mezi evakuovanými byla také žena se dvěma dětmi, které se podařilo spojit se svým manželem poté, co odešel do Ruska před začátkem bojů. Její syn Karim novinářům řekl, že »všude létaly projektily, jeden projektil zasáhl dům našich sousedů. Schovávali jsme se u dědečka. Raketa zasáhla také dům mého strýce. Když jsem slyšel ten rachot, nevěděl jsem, kam se schovat«.

Další lékař jménem Samir řekl, že zranění jsou operováni bez anestezie a nemocnicím chybí elektrická energie. »Jsem v Gaze už třináct let. Pracoval jsem v nemocnici. Nyní tam není elektřina, palivo ani solární energie a operace se provádějí bez anestezie,« řekl.

24. listopadu, přistálo v Domodědovu letadlo Il-76 ruského ministerstva pro mimořádné situace, které provedlo speciální let z Káhiry, se 103 lidmi, včetně 47 dětí na palubě. Všichni přešli z pásma Gazy do Egypta přes kontrolní stanoviště Rafáh.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události bylo od zahájení humanitární operace do Ruska převezeno celkem přes 650 osob, včetně 300 dětí.

Napětí na Blízkém východě se znovu rozhořelo 7. října, kdy ozbrojenci palestinské radikální skupiny Hamás z pásma Gazy uskutečnili nečekaný vpád na izraelské území z pásma Gazy. Hamás svůj útok popsal jako reakci na agresivní akce izraelských úřadů proti mešitě Al-Aksá na Chrámové hoře v jeruzalémském Starém městě. V reakci na to Izrael vyhlásil stav válečné pohotovosti; vyhlásil úplnou blokádu pásma Gazy, kde žije 2,3 milionu Palestinců, a začal podnikat letecké údery na enklávu a některé části Libanonu a Sýrie. Střety probíhají i na Západním břehu Jordánu. Jak jsme již dříve informovali, Hamás a Izrael dosáhly za zprostředkování Kataru a Egypta dohody o čtyřdenní humanitární přestávce v pásmu Gazy.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here