Home Názory Česká a slovenská vláda: malé srovnání

Česká a slovenská vláda: malé srovnání

Nemohu za to, ale když jsem se dozvěděl, jaké je jedno z prvých opatření nové slovenské vlády, musel jsem trochu srovnávat. Tím opatřením bylo jednorázové přidání důchodcům tak, aby ho dostali ještě před Vánocemi. Tedy, pokud jde o Slovensko.

Pokud jde o Česko, nic podobného se nechystá. Srovnávat můžeme tedy jen s tím, jaké kroky udělala Fialova vláda, když se dostala k moci. Zajistila, aby čeští důchodci dostali méně, než stanovil zákon. Šlo tedy o opačný krok. Slyšel jsem zdůvodnění přednesené předsedou Senátu na zasedání této části parlamentu. Prý sečtou-li se všechny údaje, pak vlastně senioři dostanou víc, než měli, jejich důchody budou stále vyšší. Pan vysokoškolský učitel, absolvent matematicko-fyzikální fakulty v Brně, by však měl vrátit školné. Jeho ekvilibristika s čísly svědčí spíše o znalostech žáka, který měl potíže s tím, aby vůbec dokončil základku. Při inflaci je totiž nutné započítat při srovnávání i ji. Pak teprve se objeví pravda a přidání může být jen částečné narovnání schodku. ‚Chytrá horákyně‘, když už pochází z Vysočiny, by mu to jistě vysvětila lépe než já.

O to však nejde. Srovnání slovenské a české vlády hovoří samo za sebe. Na Slovensku myslí na důchodce a tímto způsobem se jim děkuje za jejich minulou práci, v českých zemích jsou důchodci »balvanem na noze«, z velké části nevolí strany pětikoalice, mají své pochybnosti o zahraniční válečné politice vlády a často nesouhlasí ani s její  euroservilností.

Ficova vláda si při nástupu nepřidala, Fialova zvýšila platy ústavních činitelů. Slíbila sice, že s tím něco udělá, když jsme v takovém marasmu, neudělala však nic. V klidu nechala plynout měsíce a překryla leccos svým »balíčkem«, který utahuje opasky druhým, nikoli pětikoaličním prominentům.

Vládě nakloněná média od slovenských voleb nasadila ostrý tón, v němž máme být přesvědčeni, jak nedemokratický, korupčnický a proruský je Ficův kabinet. Mladí tomu u nás zřejmě věří, starší generaci bude déle trvat, než se nechá oblbnout, ale stálým opakováním se to může povést. To se pak ovšem nesmí psát o tom, že například slovenští důchodci dostanou finanční dárek k Vánocům. A tak se o tom nepíše. A čeští? Dostanou jen příslib dalšího zdražování a asociálních rozhodnutí, abychom měli na letadla F-35 a další novou americkou výzbroj pro mise, pokud možno hodně vzdálené od Česka. A aby obyvatelstvo mlčelo, denně jim vtloukají do hlavy, jaká nebezpečí nám hrozí a že bez řízených střel, jež doletí až do Moskvy a možná do Pekingu, bychom nemohli klidně spát.

Předpokládám ovšem, že souběžně si čeští ústavní činitelé přidají patnáctý plat, aby měli na dárky a na štědrovečerní večeři na úrovni. Ti slovenští ‚korupčníci, nedemokrati, rusofilové, atd.‘ ovšem něco podobného mít nebudou. Prostě, dovolují si moc.

Milan Špás

9 KOMENTÁŘE

 1. Fiala a Rychetského Pětikoaliční zrůdy včetně Pavla a ANO shánějí stamiliardy na svoje zbraně – letadla, tanky, transportéry, a tak kradou kde se dá.
  Okradli české důchodce a teď okrádají další obyvatele ČR, nikdo neujde okradení, které pořádá Rychetského Pětikoalice pod vedením Fialy, Pekarové, Vystrčila, Černochové a ostatních Pětikoaličních vládních gaunerů a ANO a Pavla.

 2. Trotlové jsou ti, co nechápou, že ve článku jde o to, že na Slovensku je 13. důchod, zatímco u nás zfušovaná valorizace důchodů pokračuje veřejným jednáním Ústavního soudu.

 3. Soudruzi jako obvykle kecají nesmysly, ale podstatné neřeknou. Na Slovensku je průměrný důchod v přepočtu 14.245 Kč, u nás 20.216 Kč. Na Slovensku bych jako důchodce fakt žít nechtěl.

   • Vy asi moc nechápete termín průměr. Ale i kdyby se 13. důchod do průměru započítal tak Vám povím tajemství, navýší to důchod o 3.187 Kč, jako trotl se tu vyjadřujete jen Vy.

   • Maximální třináctý důchod činí 300 EUR, tedy asi 7 350 Kč, což měsíčně činí zvýšení o 612 Kč. I tak tedy zůstává průměrný slovenský důchod pod 15.000 Kč. Chápu, že zrovna vás tato neoddiskutovatelná pravda rozpaluje do běla.

  • Slovensko je snad odjakživa chudší než české země (podobně jako jsou české země odjakživa chudší než Západ), není to vina ani Fica ani komunistů. Fialův režim patrně hodlá na Slovensko počkat…

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here