Válku bez pomoci médií nerozpoutáte, říká Eva Novotná z Ne základnám

Občanská iniciativa Ne základnám vznikla v roce 2006, do povědomí obyvatel se zapsala především jako organizace bojující proti záměru USA umístit v České republice radarovou základnu. Proti americkému radaru protestovaly statisíce lidí, iniciativa zorganizovala petici, kterou podepsal historicky největší počet petentů. USA nakonec od záměru v roce 2009 ustoupily. Iniciativa tím ale nezanikla. Podporujeme občanské aktivity za mír, za odzbrojení, proti základnám cizích ozbrojených sil na území ČR, řekla pro iportaL24.cz mluvčí Ne základnám Eva Novotná.

Iniciativa Ne základnám splnila svůj účel v době, kdy bylo aktuální zřízení radarové základny USA v Brdech. Jakým aktivitám se věnuje organizace v současné době?

V době boje proti radaru ještě nebyla devastace myšlení občanů, způsobovaná zpravodajstvím ČT a výplachem mozků začínajícím už ve školách, tak pokročilá jako dnes. Mezi odpůrci radaru byli i členové ODS. Ke stažení smluv o radaru z jednání Sněmovny pomohlo především cestování poslanců v době předsedání ČR Evropě. Ve Sněmovně byla v té době možnost dohodnout společný postup opozice, který jsme iniciovali.

Iniciativa sledovala a sleduje kroky Spojených států amerických, rozšiřování NATO. Scházíme se pravidelně každý týden, jsme i členy Spojenectví Práce a Solidarity. Bylo by obsáhlé jmenovat všechny akce, ale z těch známějších: VČERA TANKY DNESKA BANKY, která se uskutečnila 21. 8., v březnu proběhla akce TENKRÁT PROTEKTORÁT, PROTENTOKRÁT KOLONIE a 17. listopadu jsme organizovali akci POHŘEB ILUZÍ. V poslední době převažují z pochopitelných důvodů akce před ministerstvem »obrany«. Podporujeme občanské aktivity za mír, nenásilí, za odzbrojení, proti základnám cizích ozbrojených sil na území České republiky. Dnes je podstatně složitější získávat zájemce pro aktivity prosazující mír. Strach o zaměstnání, o schopnost zajistit si v budoucnosti životní standard, snižuje aktivní zájem chránit zájmy České republiky.

Máte pocit, že situace se vyvíjí tak, že bude vaše činnost opět viditelnější?

Dnešní působení spočívá spíše než ve zviditelňování naší organizace v korespondenci s ministerstvem obrany, s poslanci, či úřady. Zviditelňujeme se na demonstracích, na pochodechza mír, které se uskutečnily např. v Trenčíně a Bratislavě, při petičních akcích před Sněmovnou.

Situaci bohužel nahrává schopnost číst a neschopnost porozumět přečtenému, konkrétně jde například o jednotlivé články smlouvy NATO. Proč, jsme-li v NATO, musíme mít ještě smlouvu s USA? K informaci o znění dohody o spolupráci v oblasti obrany mezi ČR a USA se nelze dostat, USA si to nepřejí.

Jak hodnotíte činnost nynější ministryně obrany Jany Černochové, která se nijak netají tím, že by na našem území existenci takové základny uvítala?

Pod jejím vedením se mění obrana na útok, dodávání zbraní, válčení, zatím ještě slovní. Legitimním požadavkem je, aby paní Černochová doložila, kdo jí dal mandát k jejímu jednání. Slibovala snad kterákoliv ze stran koalice válku? Kdo jí dal mandát, že má zastupovat globální, vojenské zájmy USA? Občané České republiky to nebyli.

Ústava České republiky českou vládu ani zvolené zástupce Parlamentu České republiky netrápí, ignorují jí a co je nejhorší, ani ji neznají.

S jakými organizacemi vaše iniciativa spolupracuje?

Spolupracuje s námi Alternativa zdola, Spojenectví Práce a Solidarity, Nezávislá media, Domov, Suverenita, Nespokojení, Česká Duše, ČSNS, TV Raptor. Pokud jde o konkrétní osoby, tak kromě řady osob nepříliš známých jsou to i ty známější osobnosti, například Jan Kavan, Matěj Stropnický, Kateřina Konečná, Radim Valenčík, Lenka Procházková, Ivan David, Václav Dvořák, Jaromír Foldyna, Marie Neudorflová či Jana Volfová.

Aktivně se zúčastňujete demonstrací proti vládě. Můžete shrnout, co jí vytýkáte?

Vadí nám už její podvodný protiústavní vznik. Velmi výrazný je také nesoulad – koalice a kluby. Vedení Sněmovny má strana se 14 poslanci, strana se čtyřmi zvolenými poslanci řídí tři ministerstva.

Co vládě také vytýkáme, je posílání zbraní i financí do bezedné díry, nedostatek léků, zdražování všeho, zadlužování budoucích generací. Nesouhlasíme také s energetickou smrští, nesmyslnými zákony, jako je např. zákon o datových schránkách, a zároveň nám vadí nedodržování zákonů – valorizace penzí nikoliv, zatímco valorizace platů poslanců či valorizace církevních restitucí ano. Z poslední doby mohu poukázat na »zametání« s opozicí ve Sněmovně.

Nefunkční legislativní, právní systém z ní snímá odpovědnost morální i hmotnou.

V poslední době se mluví hlavně o snížení zákonné valorizace důchodů. Jak se na tento krok díváte?

Jako na porušování zákona, v případě nízkopříjmových důchodců krok likvidační.

Jak byste tedy stručně charakterizovala dosavadní činnost pětikoaliční vlády Petra Fialy?

Nečekala jsem nic dobrého, ale to, co se děje, je z říše těch nejčernějších snů. Katastrofa, kterou bude složité napravit.

Už rok probíhá vojenský konflikt na Ukrajině. Jak se díváte na postoj české vlády a také Evropské unie k tomuto konfliktu?

Vojenský konflikt, či spíše občanská válka, tam probíhá minimálně od roku 2014, naše iniciativa každoročně připomíná masakr v Oděse. Postoj české vlády považuji za zavrženíhodný, stejně jako postoj Evropské unie. Dávám přednost diplomacii a míru. Na Ukrajině to nekončí, protože kosmický průzkum si NATO určilo jako jednu z kapacit, kterou by mělo vybudovat. Podle zástupců aliance jde o oblast, která má pro zajištění bezpečnosti NATO zásadní význam. Příznivci se mohou těšit na hvězdné války v reálu.

Česko má novou hlavu státu. Myslíte si, že je správné, že prezidentem se stal aktivní generál?

Aktivní generál, který je, myslím, ve výslužbě, by tolik nevadil, kdyby měl naši republiku a všechny její občany na prvním místě.

Co lze podle vás od Petra Pavla očekávat?

Nic neočekávám, a opravdu překvapit mně může jen něčím pozitivním. Podle první zahraniční návštěvy a jeho komentářů to vypadá, že se žádné překvapení konat nebude.

Můžete se v krátkosti vyjádřit také k bývalému prezidentovi Miloši Zemanovi? Skutečně přinesl chaos, který je nyní potřeba napravit?

Miloše Zemana jsem volila až ve druhém kole, a přiznávám, že jeho první volební období i většinu druhého jsem mu fandila. Některé jeho kroky z poslední doby jsem nepochopila, například používání dvojího metru, co se týká agresorů. I my jsme se stali agresory při bombardování Jugoslávie. Pokud byl někdo nositelem chaosu, potom to bylo »zpravodajství a publicistika ČT«. Válku bez pomoci médií nerozpoutáte.

Jana Dubničková

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy