Ve Sněmovně začal boj o vládní konsolidační balíček

Vládní takzvaný konsolidační balíček není ničím jiným, než souborem novelizací daňových zákonů trvale zvyšujících daňovou zátěž českých domácností o desítky tisíc korun ročně. V dnešním úvodním kole projednávání sporného vládního návrhu to uvedla exministryně financí a předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Konsolidační balíček upravuje 63 zákonů. Mimo jiné zvyšuje daň z příjmu právnických osob z 19 na 21 procent, slučuje na 12 procent nynější snížené sazby DPH deset a 15 procent a mění v sazbách rozložení některých položek. Zavádí také odvod na nemocenské pojištění zaměstnanců, nebo ruší některé daňové výjimky, například slevu na školkovné nebo na studenta. Předloha zavádí nový státní koeficient u daně z nemovitosti. Součástí je i úprava spotřebních daní, daně z hazardu nebo snížení státní podpory stavebního spoření.

V příštím roce by měla všechna opatření navrhovaná vládou zlepšit saldo státního rozpočtu o 97,7 miliardy korun. Společně za příští a přespříští rok má jít až o 150,7 miliardy. Předpokládá se, že vládní návrh dozná ve Sněmovně některých změn, jak se na nich dohodne koalice.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) před poslanci řekl, že vláda má ambici snižovat schodky státního rozpočtu a stabilizovat veřejné finance. Při tvorbě konsolidačního balíčku se prý snažila o to, aby žádnou skupinu obyvatel, sociální, věkovou nebo profesní, nezasáhla příliš silně. Balíček je podle něj »vyvážený, správný a potřebný«.

Vláda vytváří eintopf

Opozice naopak tvrdí, že balíček poškodí ekonomiku a zpomalí její růst. Avizovala, že bude prosazení předlohy bránit.

»Přestože podporujeme deklarovanou snahu vlády o snižování deficitu státního rozpočtu, zásadním způsobem nesouhlasíme s předloženým provedením, které není ničím jiným, než souborem novelizací daňových zákonů trvale zvyšujících daňovou zátěž českých domácností o desítky tisíc korun ročně,« prohlásila Schillerová. Balíček podle ní pravděpodobně způsobí také recesi, růst nezaměstnanosti, negativní sociální dopady a ztrátu kredibility České republiky.

Schillerová apelovala na vládu, aby se vrátila ke svému programovému prohlášení, kdy jako dominantní zdroj fiskálního úsilí předpokládá úspory na výdajové straně rozpočtu.

»Celý balíček je o ničem,« prohlásil bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Česko má podle něj finance v dobré kondici a není potřeba nic dělat. »Zvládli byste to, kdybyste se věnovali příjmům,« vzkázal vládě.

»Ohrožujete budoucí růst hrubého domácího produktu,« řekl místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO). Kabinet jde ohledně daní podle něj proti svým předvolebním a dokonce i nedávným slibům a vzhledem k tomu, že se skládá z pěti stran s různými pohledy, nemá jasnou a ucelenou vizi. »Vytváříte eintopf,« prohlásil. Balíček nemůže podle Havlíčka fungovat. »Chcete po lidech, aby šetřili, ale sami jim nejdete příkladem,« dodal.

Peníze vláda hodí do chřtánu amerických zbrojních firem

Podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury předloha představuje nejrozsáhlejší plošné zvýšení daní v novodobé historii Česka. »Vláda všem občanům zdraží životy a všem firmám prodraží podnikání,« prohlásil.

Vládní balíček podle něj připraví každého občana České republiky ročně o více než patnáct tisíc korun. »A my se ptejme – co se s těmi penězi, o které nás všechny vláda obere, stane? Sníží se státní deficit? Nikoliv. Tyto a další naše peníze vláda hodí do chřtánu amerických zbrojních firem, protože plánuje navyšovat zbrojní nákupy, hodí je ukrajinskému režimu a ukrajinským ekonomickým migrantům,« prohlásil Okamura. Zároveň předložil návrh na zamítnutí balíčku už v nynějším prvním čtení.

Ke konsolidačnímu balíčku zatím vystupují řečníci s přednostním právem. Do běžné rozpravy poslanci podali pět desítek přihlášek. Sněmovna dnes může jednat o předloze do půlnoci, pokračovat bude s největší pravděpodobností i ve čtvrtek.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy