Ve věku 88 let zemřel papež František. Kondolence přicházejí z celého světa

AKTUALIZOVÁNO

Dnes ráno zemřel papež František. Bylo mu 88 let. O úmrtí nejvyššího představitele katolické církve, který v jejím čele stál 12 let, informovala tisková služba Svatého stolce.

»Nejdražší bratři a sestry, s hlubokým zármutkem musím oznámit smrt našeho Svatého otce Františka. Dnes ráno v 7:35 se římský biskup František vrátil do domu Otce. Celý svůj život byl zasvěcen službě Pánu a Jeho církvi,« oznámil kardinál komoří Kevin Farrell, který povede Vatikán do zvolení nového papeže.

Sám František už popsal pohřební rituál a zjednodušil jeho průběh. Přál si být pohřben v papežské bazilice Santa Maria Maggiore, kterou vždy navštěvoval k modlitbám, zejména před a po zahraničních návštěvách. Pohřeb se uskuteční do devíti dnů, ovšem konkrétní datum ještě nebylo stanoveno. Již nyní se však na náměstí svatého Petra shromažďují věřící, které zpráva o papežově skonu zarmoutila.

Podle mluvčího Vatikánu se pohřeb musí konat čtvrtý až šestý den po papežově smrti, tedy mezi pátkem a nedělí. Přesný termín dohodnou kardinálové na úterním jednání.

Papež se v posledních týdnech a měsících léčil s vážnými nemocemi, mezi únorem a březnem strávil přes měsíc v nemocnici. Léčil se s komplikovanou formou zápalu plic a jak jeho lékaři později uvedli, dvakrát se přiblížil smrti. Ještě v neděli však v rámci velikonočních svátků pozdravil věřící při kázání Urbi et orbi (Městu a světu). Zároveň absolvoval jednání s americkým viceprezidentem J. D. Vancem.

Podle italského listu La Repubblica byla nejpravděpodobnější příčinou smrti mozková mrtvice nebo krvácení do mozku.

Rodák z Buenos Aires, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, byl prvním papežem pocházejícím z amerického kontinentu a prvním pocházejícím mimo Evropu od 8. století, časů pontifika svatého Řehoře III. (pocházel ze Sýrie).

Středoškolským vzděláním byl chemik. Ve 21 letech vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova, na jehož fakultách studoval filosofii, teologii a sociální vědy, vyučoval a získal titul profesora teologie. Mezitím v letech 1973 až 1979 působil jako jezuitský provinciál v Argentině. Od roku 1998 až do svého zvolení papežem byl arcibiskupem Buenos Aires a argentinským primasem a od roku 2001 kardinálem.

Jeho biskupským i papežským heslem bylo Miserando atque eligendo (česky Pohlédl na něj s milosrdenstvím a vyvolil si jej.). Na stránkách arcibiskupství volbu svého hesla spojoval s evangelijním příběhem povolání celníka Matouše podle 21. homilie Bedy Ctihodného.

Líos nad úmrtím papeže Františka vyjadřují představitelé církve i svtětské moci po celém světě. »Odpočívej v pokoji, papeži Františku! Ať Bůh žehná jemu i všem, kdo ho milovali!« napsal na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump.

»S hlubokým zármutkem jsem se dnes ráno dozvěděl, že papež František Jorge Bergoglio dnes zemřel a nyní odpočívá v pokoji. Navzdory rozdílům, které se dnes zdají být zanedbatelné, bylo pro mě skutečnou ctí, že jsem ho mohl poznat v jeho dobrotě a moudrosti. Jako prezident, jako Argentinec a v zásadě jako člověk víry se loučím se Svatým otcem a doprovázím všechny, kteří se dnes s touto smutnou zprávou setkávají,« sdělil na síti X argentinský prezident Javier Milei.

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil soustrast nad úmrtím papeže v příspěvku zveřejněném na webových stránkách Kremlu. »Během let svého pontifikátu aktivně podporoval rozvoj dialogu mezi ruskou pravoslavnou a římskokatolickou církví a také konstruktivní spolupráci mezi Ruskem a Svatým stolcem. Měl jsem příležitost komunikovat s tímto pozoruhodným mužem při mnoha příležitostech a navždy si na něj uchovám vřelé vzpomínky v mém srdci,« vzkázal Putin, kterého citovala agentura TASS.

Italská premiérka Giorgia Meloniová slíbila, že bude pokračovat v cestě směrem k míru a spravedlivé společnosti, kterou vytyčil právě papež František.

»Opustil nás člověk, který okouzlil svou lidskostí, skromností a moudrostí každého. Byl ztělesněním pokory a lidskosti, zaostalým zastáncem míru a odvrácením všeho zla. Svatý otec byl jedním z těch vzácných lidí, kteří mluví málo a přesto říkají tolik. Nikdy nezapomenu na jeho vizi národa jako stromu, který žije společně. Nezapomenu na jeho poselství, že na druhého člověka se můžeme dívat shora, jen když se chystáme ohnout, abychom mu pomohli,« připojil slovenský prezident Peter Pellegrini na sociální síti a doprovodil svůj příspěvek společnou fotografií se zesnulým papežem, s nímž se »měl tu čest setkat dvakrát«.

Uctivá i pochvalná slova znějí i z České republiky. Například ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zdůraznil, že hlava církve zemřela o velikonočních svátcích. »Odchází do Boží náruče v čase velikonočním, kdy zloba a smrt, byla poražena naději, láskou a vzkříšením. Za jeho službu mu z celého srdce děkuji, myslím, že uměl inspirovat miliony a dodávat jim sílu a naději v mnoha složitých situacích našich životů jakož i na jeho samém závěru,« napsal Jurečka na svém Facebooku.

»Zemřel papež František. Byl symbolem pokory, porozumění a lidskosti. Je mi to moc líto. Vážil jsem si jeho snahy spojovat lidi a hledat dobro. Upřímnou soustrast všem, kteří ho milovali,« napsal na síti X předseda nejsilnějšího opozičního hnutí u nás Andrej Babiš.

»Papež František se celých dvanáct let snažil o reformu církve. A spoustu věcí posunul dopředu díky svému chování, kdy šel příkladem ostatním. Odmítal luxus, byl skromný a hlavně lidský. Proto jsem si ho vážil,« připojil na Facebooku senátor a předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta.

»Zemřel papež, který se snažil o lidštější tvář církve,« připojila na Facebooku předsedkyně KSČM a lídryně hnutí STAČILO! pro nadcházející sněmovní volby Kateřina Konečná. »Ačkoliv nejsem věřící, oceňovala jsem na papeži Františkovi jeho snahy o zlidštění obrazu církve plné sexuálních skandálů a mamonu. V neposlední řadě také jeho upřímné snahy o mír ve světě a sociální spravedlnost. Bohužel to v současné římskokatolické církvi byla spíše výjimka,« dodala Konečná.

Předsedkyně Sociální demokracie (SOCDEM) Jana Maláčová zmínila ještě jiný přesah odkazu papeže Františka. »Zemřel papež František. Premiér Petr Fiala tvrdí, že je katolík. Poslední poselství papeže Františka znělo: ‚Mír není možný bez skutečného odzbrojení! Potřeba, kterou musí každý národ zajistit pro svou vlastní obranu, nemůže být přeměněna ve všeobecný závod ve vyzbrojení. Vyzývám všechny lidi na světě, kteří mají politickou odpovědnost, aby nepodléhali logice strachu, ale aby využili dostupné zdroje na pomoc potřebným, boj proti hladu a na rozvoj. To jsou ‚zbraně‘ pokoje: ty, které budují budoucnost, místo aby rozsévaly smrt!‘ uvedl,« napsala na síti X Maláčová.

Papež naposledy při výkonu své funkce zemřel před 20 lety, tehdy to bylo krátce po velikonočních svátcích – 2. dubna 2005 je datem úmrtí Jana Pavla II.

Je evidentní, že o nové hlavě církve nebude rozhodovat žádný Čech. Jediný český kardinál Dominik Duka totiž překročil hranici 80 let věku, která je hraničním kritériem pro volbu papeže. V Praze se nicméně za zemřelého papeže bude sloužit rekviem v katedrále svatého Víta, a to v pátek od 18 hodin.

(pk)

FOTO a GRAFIKA – Facebook

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy