Velký večer Sparty. Turecký favorit schytal čtyři góly a dál jde český tým

Pro fanoušky Sparty to by dnes unikátní a jedinečný večer. Že letenský tým může vyřadit jednoho z největších favoritů Evropské ligy Galatasaray Istanbul, se tušilo, ovšem jakým způsobem to dokázal, vejde do kroniky klubu. Po prohře 2:3 v Istanbulu, kterou si Pražané nezasloužili, dnes před vyprodanou Letnou zářili v poměru 4:1. Byl to unikátní den a Sparta se může těšit na zítřejší los osmifinále Evropské ligy!

»Es, na srdci Es, má rudý dres, je věčná, železná,« zpívalo po závěrečném hvizdu 18 tisíc fanoušků s nadšením a v euforii. Byla to skutečně jízda proti celku, který byl pasován na jednoho z největších favoritů na triumf v celé soutěži.

Jestli hledáte jednoho z hrdinů úchvatného dvojutkání, pak je třeba zmínit pravého wingbacka Angela Preciada. Ten zazářil s bilancí 1+1 už v Turecku, ale dnes podal jeden z životních výkonů. V osmé minutě po dokonalé přihrávce Kairinena přehodil v útoku z pravé strany gólmana Musleru. A nejeden fanoušek si vzpomněl, že přesně takhle měl zakončit v podobné situaci v Istanbulu za stavu 2:2 Tomáš Wiesner. Ten ale trefil Musleru do hlavy a schytal za to kritiku. Dnes už ho to nemusí mrzet…

I když v 16. minutě už sparťanům tak do zpěvu nebylo. Po standardní situaci udeřili hosté z první vážnější šance. Sánchezovu hlavičku po Mertensově centru brankář Vindahl vyrazil na břevno, z dorážky se však již Abdülkerim Bardakci nemýlil. Videorozhodčí dlouho zkoumal možný ofsajd, ale jakkoli byla situace sporná, rozhodl v neprospěch Sparty.

Znovu bylo video v akci i v závěru poločasu a znovu hrálo pro tureckého mistra, kdy Kuchtův gól neplatil kvůli těsnému ofsajdu. Byl, nebo nebyl? Toť otázka, chtělo by se říci spolu s klasikem. Pokud sudí posvětili vyrovnávací branku, možná měla platit i tato. Jenže neplatila.

Srazí to Spartu do kolen? Nikoli. Ačkoli v prvním poločase nebyla tak dominantní jako v Istanbulu, v tom druhém to na domácí půdě rozjela. Klíčový moment ale přišel v 74. minutě, kdy byl do té doby nepříliš viditelný Lukáš Haraslín před vápnem faulován Ayhanem. A tentokrát hrál VAR ve prospěch Sparty. Zatímco Ayham viděl od renomovaného rozhodčího Taylora žlutou kartu, videorozhodčí doporučil vyloučení, a tak se i stalo.

Spartě se znovu, stejně jako před týdnem v Istanbulu, naskytla početní výhoda. Ale tentokrát s ní nenaložila macešsky. A kouč Brian Priske ukázal šťastnou ruku při střídání. Do hry postupně poslal levého wingbacka Jaroslava Zeleného a albánského útočníka Indrita Tuciho – a výsledkem byl gól na 2:1 v 80. minutě. Háháte správně. Zelený centroval a Tuci hlavičkoval do sítě.

Jenže to by bylo pohříchu málo. Postup bylo potřeba korunovat ještě jednou trefou. A ta přišla! Tuci si připsal asistenci i u gólu Lukáše Haraslína z 80. minuty, který se ukázal jako postupový. »Jsme moc šťastní, že jsme dokázali takhle hrát proti tak těžkému soupeři. Ale důležitá byla především práce celé obranné pětky,« pochválil Haraslín.

Sparta ani nadále nedala hostům »čuchnout« a v nastaveném čase navíc dovršil debakl hostí Jan Kuchta po opětovné skvělé práci Preciada a dokonalé přihrávce Laciho.

»Mám za sebou náročný týden,« řekl po utkání Kuchta, který se předevčítem stal otcem dcery Emily. »Manželka rodila o dva dny dřív, jinak jsme měli termín na dnešek. Ale zvládla to s předstihem a ten gól jde pro ty dvě,« radoval se Kuchta.

»Celý zápas nám zkazily zbytečné ztráty míče, dostali jsme po nich tři ze čtyř gólů. Soupeř čekal na svoje šance a proměnil je. Gratuluji mu a přeji hodně úspěchů,« řekl po utkání Okan Buruk, trenér Galatasaraye. »Jsem hrdý a nemám slov. Ukázalo se, že skvělým týmovým výkonem můžeme dojít dál,« radoval se kouč Sparty Priske, který měl po utkání slzy v očích.

Los osmifinále je na programu v pátek a kromě Sparty bude v osudí i konkurenční Slavia. Oba týmy se v příštím týdnu utkají jak v domácím poháru, tak v lize.

* * *

Sparta Praha – Galatasaray Istanbul 4:1 (1:1)

Branky: 8. Preciado, 74. Tuci, 80. Haraslín, 90.+6 Kuchta – 16. Bardakci. Rozhodčí: Taylor – Beswick, Nunn – Attwell (video, všichni Angl.). ŽK: Sörensen, Kuchta, Preciado – Demirbay, Kutlu, Carlos Vinícius. ČK: 70. Ayhan (Galatasaray). Diváci: 18 205. První zápas: 2:3, postoupila Sparta.

Sparta: Vindahl – Vitík, Panák, Sörensen – Preciado, Kairinen, Laci, Wiesner (72. Zelený) – Olatunji (66. Tuci), Haraslín (87. Sadílek) – Kuchta. Trenér: Priske.

Galatasaray: Muslera – Ayhan, Sánchez, Bardakci, Kutlu – Torreira (83. Carlos Vinícius), Demirbay (75. Tete) – B. A. Yilmaz, Mertens (62. Oliveira), Aktürkoglu (62. Zaha) – Icardi. Trenér: Buruk.