Předpovědi Západu ohledně čínské ekonomiky se většinou mýlí

V době, kdy je Čína zaneprázdněna přípravami na dvě výroční zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců (NPC) a Čínské lidové politické poradní konference (CPPCC), některá západní média nadšeně hlásají, že se čínská ekonomika hroutí. Chystá se čínská ekonomika na krach? Jaké příležitosti přinesl čínský růst světu?

Již téměř dvě desetiletí předpovídají někteří západní odborníci a instituce Číně hospodářský kolaps. V tomto období však Čína pokračovala ve svém růstu – s vzestupy a propady jako ve všech ekonomikách, napsal Kerry Brown, profesor čínských studií a ředitel Lau China Institute na King’s College v Londýně.

Pesimistické hlasy se nemohou vyhnout skutečnosti, že se již částečně nacházíme ve světě, kde se Čína stane jedničkou. V některých oblastech planety – v poměrně velkém počtu na globálním Jihu – je Čína stejně důležitá jako Spojené státy, možná ještě důležitější.

Západní ekonomové se ve svých předpovědích čínské ekonomiky většinou mýlili. Byli příliš pesimističtí a situaci ve skutečnosti nepřečetli správně. Je pravda, že čínská ekonomika má od dnešního dne slabá místa, ale je zřejmé, že má i velké silné stránky. Je složitá a nelze ji jen tak zavrhnout teorií »kolapsu«.

Letecký snímek ukazuje turisty při návštěvě Harbinského ledového světa ve městě Harbin v severovýchodní čínské provincii Chej-lung-ťiang, 31. prosince 2023. FOTO – Xinhua

Někteří západní ekonomové jsou, pokud jde o Čínu, dost dramatičtí. Zajímavým jevem je, že tito ekonomové ve skutečnosti nemluví o kolapsu evropské nebo americké ekonomiky a raději používají slova jako »výzvy« a »strukturální úpravy«, pokud jde o hospodářské výsledky Západu. To v případě Číny nedělají. Buď považují čínskou ekonomiku za vzkvétající, nebo za krachující.

Takový extrémní soubor přístupů vyplývá z jejich názorů na měnící se postavení Číny v dnešním světě. Zdá se, že západní svět, zejména USA, není připraven připustit a přijmout možnost, že se Čína stane jedničkou. Je zřejmé, že USA dynamiku takového světa, v němž má Čína dominantní nebo stále dominantnější prostor, odsouvají. Vytvořením koncepce Indopacifiku se USA snaží vytvořit vlastní síť investičních aliancí.

To přispělo ke vzniku dvojkolejného světa. Na jedné straně Spojené státy aliance potřebují. To znamená, že země jako Evropa, Austrálie a Nový Zéland stále více drží při sobě. Na druhé straně existuje celá řada nových partnerství, která se zaměřují na budování kooperativních vztahů s Čínou.

Čínský prezident Si Ťin-pching pózuje na skupinové fotografii s významnými hosty, kteří se účastní třetího Fóra o pásu a cestě pro mezinárodní spolupráci ve Velkém sále lidu v Pekingu, hlavním městě Číny, 18. října 2023. FOTO – Xinhua

Takový dvoukolejný svět je rozhodně rozdělený. V současné době je však zvládnutelný. Tyto dva široké druhy bloků odlišných vztahů nejsou nutně ve vzájemném rozporu. Jsou jen navzájem odlišné. Navzdory tvrzení, že Čína chce být novým hegemonem, nic nenasvědčuje tomu, že by se chtěla stát něčím jako novými Spojenými státy.

Západ potřebuje k jednání s Čínou pragmatický přístup. Vzhledem k obrovským vzájemným vazbám mezi Čínou a Spojenými státy není oddělení realistické. I když již existuje dvojkolejný svět, v němž USA již nejsou ochotny sdílet s Čínou špičkové technologie, řada amerických společností poskytla názorné příklady toho, jak těžké by bylo odpojit své dodavatelské řetězce od Číny.

Například společnost Apple se ve většině svých globálních nákupů, výroby a montáže spoléhá na globální dodavatele. Z jejích 200 největších dodavatelů má 151 výrobní aktivity v Číně. Skutečnost, že Čína je obrovským výrobcem, se během několika desetiletí nezmění. To znamená, že americké společnosti musí odebírat obrovské množství zboží z Číny.

Namísto hýření teorií o »kolapsu Číny« si západní země pod vedením USA musí vypracovat modus operandi – způsob vzájemné spolupráce – pokud jde o Čínu. USA a Čína ve skutečnosti nemají jinou možnost, než vzájemně spolupracovat.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy