Venezuela a Kolumbie obnovily diplomatické vztahy

Venezuela a Kolumbie obnovily diplomatické vztahy, přerušené před třemi lety, napsala dnes AFP. Do Caracasu v neděli dorazil kolumbijský velvyslanec, kterého jmenoval nový levicový prezident Gustavo Petro.

»Vztahy s Venezuelou neměly být nikdy přerušeny. Jsme bratři a pomyslná čára nás nemůže rozdělit,« napsal na Twitteru velvyslanec Armando Benedetti.

Podle diplomata žije více než osm milionů Kolumbijců z obchodu s Venezuelou. Jedním z cílů obnovení diplomatických vztahů je i posílení obchodu mezi oběma zeměmi. Podle obchodní komory by se obchodní výměna mohla letos zdvojnásobit až ztrojnásobit oproti loňskému roku, kdy dosáhla přibližně výše 400 milionů dolarů.

Venezuela a Kolumbie oznámily 11. srpna svůj záměr vyměnit si velvyslance. Kromě výměny velvyslanců proces normalizace vzájemných vztahů umožňuje úplné znovuotevření více než 2000 km dlouhé hranice, která byla od roku 2015 zcela uzavřená pro vozidla a od konce roku 2021 byla znovu otevřena pouze pro pěší. Caracas a Bogotá také počítají s obnovením vojenských vztahů, dodala AFP.

Diplomatické vztahy Venezuela s Kolumbií přerušila v roce 2019, když se představitelé venezuelské opozice snažili přepravit z kolumbijského území údajně humanitární konvoj. Vláda v Caracasu to označila za pokus o převrat podporovaný USA. Tehdejší pravicový prezident Ivan Duque také neuznal znovuzvolení Nicoláse Madura a podporoval prohlášení opozičního vůdce Juana Guaidoa za prozatímního prezidenta. S příchodem nového prezidenta Petra by však venezuelská vláda chtěla obnovit vztahy a posílit vzájemný obchod.

V Kolumbii žijí zhruba dva miliony Venezuelanů. Do Kolumbie odešla i řada hlasitých kritiků venezuelského režimu.

(cik, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy