Vláda hází důchodce přes palubu

Poslanci budou vládní novelu, která omezuje červnovou mimořádnou valorizaci penzí, projednávat až příští úterý. Už dnes se ale stala hlavním tématem sněmovní opozice. Hnutí SPD je připraveno podat ústavní stížnost, ke stejnému kroku chce přistoupit také hnutí ANO. Tato špinavá hra skončí u soudu, řekla novinářům předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Koalice chce návrh projednávat příští úterý zrychleně ve stavu legislativní nouze, který umožňuje rychlejší schvalování zákonů. Ten kvůli novele včera vyhlásila předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). K takovému kroku ale nejsou podle Schillerové žádné zákonné podmínky. »Česká republika není sužována žádnou přírodní katastrofou, nevzdorujeme šíření nakažlivé nemoci, na našich hranicích se nešikují nepřátelští vojáci. Jedinou katastrofou, které čelíme, je bezprecedentní nekompetence a diletantství této vlády,« prohlásila Schillerová. Připomněla, že stav legislativní nouze je mimořádná parlamentní procedura, při které dochází k významnému omezení práv opozice.

Schillerová zdůraznila, že každý penzista přijde navrhovanou změnou valorizace jen letos v průměru o 7000 korun. Vládě vytkla, že čekala s důchodovou novelou na dobu po prezidentských volbách. »Čekali jste jenom na konec prezidentských voleb, protože toto by mohlo zamíchat s jejími kartami a vy jste si toho byli vědomi,« uvedla předsedkyně klubu.

K vyhlášení stavu legislativní nouze není důvod ani podle místopředsedy Sněmovny Karla Havlíčka (ANO). Vláda podle něj hodila důchodce přes palubu. Havlíček pokládá vládní návrh za neetický a za »podraz«.

Vyhlášení stavu legislativní nouze kritizovali i další opoziční poslanci. Schillerová požádala předsedkyni Sněmovny o zdůvodnění jeho vyhlášení.

Pekarová Adamová poté reagovala tím, že pokud vláda požádá o vyhlášení stavu legislativní nouze, ona, jako předsedkyně Sněmovny, ho musí vyhlásit. Předseda Sněmovny podle ní nemá prostor pro zhodnocení toho, zda nastaly podmínky pro jeho vyhlášení, to může provést Sněmovna. Ta bude o tom, zda jsou pro vyhlášení stavu legislativní nouze splněny podmínky, debatovat na začátku mimořádné schůze, kterou svolá na příští úterý 28. února.

Je neuvěřitelné, co tady vládne za bandu

Hnutí SPD chce podle svého předsedy Tomia Okamury zabránit přijetí návrhu za každou cenu. Jde podle něj o hanebnost, proti které bude SPD tvrdě bojovat. Hnutí je připraveno dělat ve Sněmovně obstrukce. »I kdybychom měli nocovat ve Sněmovně několik dní, tak tomu budeme bránit,« řekl.

»Šetřit na důchodcích, šetřit na lidech, kteří celý život poctivě pracovali a odváděli pojistné, šetřit na zdravotně postižených, to je od Fialovy vlády neskutečná drzost,« prohlásil předseda SPD. Premiéra Petra Fialu (ODS) označil za prolhaného lháře. Připomněl jeho listopadové výroky, že vláda nebude omezovat valorizaci ani zvyšovat věk odchodu do důchodu. »Je neuvěřitelné, co tady vládne za bandu,« shrnul Okamura.

Omezení valorizace důchodů je podle Okamury na hranici ústavnosti, hnutí proto podá ústavní stížnost. »Důchodcům vznikl nárok na valorizaci v zákonné předpokládané podobě jednoznačně předtím, než by byla vládou navrhovaná úprava případně schválena,« dodal šéf SPD. Postup kabinetu lze podle něj srovnat s »krádeží za bílého dne«.

Vláda výtky opozice odmítá

Zástupci koaličních stran uvedli, že respektují právo opozice na obstrukce, ty však nemohou převážit právo většiny ve Sněmovně.

Šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný řekl, že koalice si nestanovila žádnou pevnou hranici, do kdy bude obstrukce tolerovat. Zařídí se podle toho, do kdy budou zaznívat věcné připomínky. »Pokud bude zřejmé, že už nezaznívají nové argumenty a jedná se o ryze obstrukční chování, budeme připraveni využít prostředků, které nám jednací řád dává,« dodal předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob.

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan novinářům řekl, že obstrukce jsou legitimním prostředkem opozice, na druhé straně nelze akceptovat, že jednání Sněmovny je doslova zabetonované. Koalice se podle něj dohodne, jak bude na avizované obstrukce reagovat.

Podle novely by se zásluhová procentní část penzí měla kvůli inflaci zvýšit o 2,3 procenta a k tomu ještě o 400 korun. Průměrná starobní penze by se tak zvedla podle podkladů k zákonu o 760 korun místo 1770 korun, o které by rostla podle nynějších pravidel.

Kabinet omezení valorizace zdůvodnil snahou zpomalit zadlužování. Podle podkladů k normě by výdaje podle dosavadního nastavení letos činily 34,4 miliardy korun, po úpravě mají být 15,4 miliardy. Na omezení červnového růstu penzí se vláda dohodla minulou středu.

Proti návrhu se staví nejen opozice, nesouhlasí s ním ani mimoparlamentní strany, odbory, a také zaměstnavatelé. Norma by podle nich mohla narušovat ústavnost. Zmiňovali případnou retroaktivitu i oslabení zásluhovosti. Vláda výtky odmítá.

(jad)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Ano, detem ve skole vymyt mozky, dospele zaprahnout a duchodcu se zbavit….. Vsak ona uz tahle komedie dlouho nepotrva!

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy