Pohádky ovčí babičky. Vláda představila rozpočet postavený na vodě

Pohádky ovčí babičky. Tak hodnotí bývalá předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) vládou schválený předběžný návrh státního rozpočtu na rok 2024, který počítá se schodkem 235 miliard korun. Za nereálný ho považuje také předseda spolku Nespokojení a bývalý premiér za ČSSD Jiří Paroubek. Návrh státního rozpočtu je podle něj na vodě.

Podle vládního návrhu by stát měl v příštím roce hospodařit s příjmy ve výši 1,899 bilionu a výdaji ve výši 2,134 bilionu korun. Návrh tak počítá se schodkem 235 miliard korun. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že tato dohodnutá výše schodku není konečná, bude se pohybovat mezi vládou schválenými 235 miliardami a 270 miliardami korun, které vláda minulý týden stanovila jako strop pro výši deficitu. »To je ten rámec, ve kterém se musíme pohybovat,« prohlásil předseda vlády.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) upozornil, že výše příjmů a výdajů se ještě bude měnit po zpracování srpnové makroekonomické prognózy ministerstva financí. O konkrétní podobě rozpočtu se podle něj ještě povede politická debata. Vláda ho schválí do konce září.

»Jsou to předběžné návrhy příjmů a výdajů jednotlivých kapitol, jednání teprve začnou,« řekl Stanjura. Do schváleného návrhu zatím nejsou započítány výdaje kryté půjčkou z Národního plánu obnovy, upřesnilo v tiskové zprávě MF. Návrh naopak zohledňuje dopady balíčku ke konsolidaci veřejných financí.

Vláda se nepoučila

»Pohádky ovčí babičky,« reagovala na zveřejněná čísla pro iportaL24.cz Vostrá. »Všichni víme, jak se rozpočet vyvíjí, víme, že už se připravují balíčky číslo dva a tři, takže v tuhle chvíli se vážně zabývat tímhle návrhem státního rozpočtu a seriózně ho komentovat, vidím jako úplně bezpředmětné,« uvedla Vostrá.

Kdyby prý měla vycházet z toho, jak probíhá plnění rozpočtu v letošním roce a jaké jsou predikce, tak ani 270 miliard, které si vláda určila jako strop, není reálných. »Ty odhady nesedí a bohužel nejsem přesvědčena, že se tato vláda, respektive ministerstvo financí, nějak poučilo z toho, jak špatně sestavilo rozpočet na rok 2023,« míní Vostrá.

Podotkla, že byly připraveny balíčky, které počítaly s některými škrty, jež ale, jak se ukazuje, nebudou v té výši, jak se uvádělo. Proto čísla, která se objevují v návrhu rozpočtu, nejsou podle ní reálná. »Musíme si uvědomit, že rozpočet by se měl správně sestavovat na základě schválené legislativy, nebo legislativy, která bude alespoň v prvním čtení,« dodala. Takzvaný konsolidační balíček, který je už v návrhu zahrnutý, zatím Sněmovna nezačala ani projednávat.

Předložený návrh nevidí jako reálný ani Paroubek. »Pokud jsou do návrhu promítnuty už i snížené výdaje z tzv. konsolidačního balíčku, tak to už samo o sobě říká, že to je rozpočet na vodě,« řekl pro iportaL24.cz.

Neodborně udělaný rozpočet

V porovnání s letošním rokem pracuje návrh rozpočtu na příští rok s příjmy o 29,1 miliardy nižšími a výdaji o 89,1 miliardy nižšími. Na výdajové straně je největší nárůst v kapitole ministerstva obrany, jehož rozpočet roste o 48 mld. Kč. Resort má příští rok hospodařit s rekordním 160miliardovým rozpočtem. Letos to je 112 miliard.

»Myslím si, že tato vláda není soudná. Sundávat důchody lidem, snižovat některé sociální dávky pro zdravotně postižené, zasahovat do všech kapitol státního rozpočtu s výjimkou kapitoly obrany, nedává šanci, aby se takovýto rozpočet vůbec podařilo dodržet,« uvedl. Poukázal třeba na ministerstvo pro místní rozvoj, kde chybí spoluúčast státu při financování projektů.

»Je to neodborně udělaný rozpočet, je to rozpočet, jenž odpovídá politickému záměru, s kterým do vlády přišel ministr financí a první místopředseda ODS, a další strany se mu víceméně podvolují,« shrnul Paroubek.

Stanjurovo fantazírování

Plánovaný schodek 235 miliard korun je o 60 miliard nižší, než jaký plánuje kabinet pro letošek, kdy je schválený deficit rozpočtu 295 miliard korun. Národní rozpočtová rada ale vyjádřila pochybnosti o jeho udržení v této výši, podobně se vyjadřují i ekonomičtí analytici nebo opozice. Ke konci května byl schodek 271,4 miliardy korun. Stanjura řekl, že příští týden začne vláda jednat o dodatečných úsporách v letošním roce, které by pomohly k lepšímu rozpočtovému saldu. Dohodu očekává v polovině července.

»Máme polovinu roku, a to je jako se zaoceánskou lodí, když chcete změnit její směr, tak sice otočíte kormidlo, ale než se dá na cestu, kam chcete, tak setrvačnost ještě nějakou dobu působí,« reagoval Paroubek. Pokud vláda podle něj podváže jednotlivé kapitoly státního rozpočtu, tak půjde o šetření, které se promítne do dalších let. »Myslím, že vláda se vydala opravdu na tenký led, bohužel do toho neštěstí táhne nás všechny,« dodal. Odhaduje, že letošní rozpočet skončí se schodkem kolem 350 až 400 miliard korun.

Ani podle Vostré letošní deficit dodržen nebude. »Pokud bude, tak různými účetními triky, eventuálně tvrdou restrikcí, ale nejsem si jistá, že se vůbec tolik miliard dá na ministerstvech v podstatě hned a bez změny legislativy ušetřit,« dodala.

O tom, že schodek nebude dodržen, je přesvědčený také místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD). »Schodek zcela určitě dodržen nebude,« řekl v rozhovoru pro iportaL24.cz. Podle něj byl celý rozpočet připraven chybně. Očekává, že schodek rozpočtu skončí na úrovni cca 360 miliard korun. Za nekoncepční označil také návrh rozpočtu na příští rok.

Vládou schválený materiál stanovuje také výhled na schodek v dalších dvou letech. V roce 2025 by podle něj měl stát hospodařit s deficitem 200 miliard korun, o rok později by se měl schodek snížit na 175 miliard korun. Stanjura řekl, že tak vláda splní svůj závazek snížit do konce svého funkčního období schodek pod tři procenta HDP. To Paroubek označil za fantazírování.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy