Myanmar předstihl Afghánistán. Stává se největším světovým producentem opia

Podle zprávy OSN se Myanmar letos stane největším producentem opia na světě a předstihne tak Afghánistán poté, co vláda Tálibánu potlačila obchod s opiem.

Podle nejnovější zprávy Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) Myanmar letos vyprodukoval odhadem 1080 tun opia, které je nezbytné pro výrobu heroinu. Tyto údaje přicházejí poté, co se produkce opia v Afghánistánu po zákazu pěstování máku ze strany Tálibánu v dubnu loňského roku podle UNODC propadla odhadem o 95 % na přibližně 330 tun.

Hraniční oblast »zlatého trojúhelníku« mezi Myanmarem, Laosem a Thajskem je již dlouhou dobu ohniskem nelegální výroby drog a obchodování s nimi, zejména s metamfetaminem a opiem.

Celková odhadovaná hodnota myanmarské »opiátové ekonomiky« vzrostla na 1 až 2,4 miliardy dolarů, což odpovídá 1,7 až 4,1 % HDP země v roce 2022, uvedl úřad UNODC. V loňském roce bylo v Myanmaru podle odhadů vyprodukováno 790 tun opia, uvedl úřad.

Od roku 2021, kdy se moci chopila armáda, je myanmarské legální hospodářství rozvráceno konflikty a nestabilitou, což přimělo mnoho zemědělců k pěstování máku. Zpráva uvádí, že špatný přístup k trhům a státní infrastruktuře a rozbujelá inflace zřejmě sehrály významnou roli v rozhodnutí zemědělců pěstovat koncem roku 2022 více máku. Podle analytiků to armáda, která v roce 2021 svrhla zvolenou vládu a chopila se moci, nemyslí s ukončením mnohamiliardového obchodu vážně. Ve vzácném přiznání na začátku letošního roku šéf myanmarského Ústředního výboru pro kontrolu zneužívání drog uvedl, že jeho snahy o potlačení obchodu nemají žádný dopad.

(jb)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy