Volby na Tchaj-wanu: Konfrontační prezident a ztráta v parlamentu

Kandidát tchajwanské vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP) Laj Čching-te vcelku jasně zvítězil ve volbách do čela ostrovní vlády. Na slavnostním shromáždění přednesl ke svým příznivcům hlavní projev, v němž deklaroval záměr čelit hrozbám ze strany pevninské Číny a vést s Pekingem dialog za podmínky vzájemného respektu a parity. Naproti tomu ale jeho strana v parlamentu ztratila.

Laj Čching-te z vládnoucí strany se už od prvních minut ujal vedení a s každou další hodinou navyšoval náskok před Kuomintangem, který prosazuje dialog a centristickou Tchajwanskou lidovou stranou. Po čtyřech hodinách sčítání hlasů opoziční kandidáti přiznali porážku a Laj Čching-te vyhlásil vítězství.

Podle tchajwanské ústřední volební komise získal Laj Čching-te 40,05 % hlasů, zástupce hlavního opozičního Kuomintangu Chou Jü 33,49 % a předseda centristické Tchajwanské lidové strany Ke Wen-je 26,46 %.

Poprvé od konání přímých demokratických voleb na Tchaj-wanu v roce 1996 se příznivcům Demokratické pokrokové strany podařilo po 24 letech přerušit sérii »osmiletých cyklů« konfrontace s Kuomintangem a obsadit post šéfa ostrovní vlády na již třetí čtyřleté období.

Jak však informovala ostrovní ústřední tisková agentura, parlamentní volby, které se konaly ve stejný den, snížily počet křesel DPP z 62 na 51. Dalších 52 křesel připadne zástupcům strany Kuomintang, která prosazuje dialog s pevninskou Čínou. Centristická Tchajwanská lidová strana získala osm křesel. Kromě toho získali další dva mandáty dva nezávislí kandidáti, kteří jsou podle agentury ideologicky blízcí Kuomintangu. Ostrovní parlament má celkem 113 zákonodárců.

Laj Čching-te ve svém projevu poděkoval a slíbil, že pečlivě prostuduje i opozoční volební programy. Uvedl, že podnikne kroky k tomu, aby do své strategie začlenil iniciativy, které budou pro obyvatele ostrova nejpřínosnější. Kromě toho Laj Čching-te slíbil, že při sestavování nového vládního kabinetu zohlední názory opozice.

Kromě toho ale naznačil, že je odhodlán »bránit Tchaj-wan před pokračujícími hrozbami a zastrašováním ze strany pevninské Číny«. Politik zároveň poznamenal, že budoucí vláda nebude Peking provokovat a bude udržovat mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu.

Zvolený šéf tchajwanské exekutivy tvrdí, že jednou z jeho priorit v úřadě bude »udržet status quo na obou stranách průlivu v souladu se zásadami důstojnosti a rovnosti«. Naznačil také, že hodlá s ústředními orgány ČLR vést dialog namísto konfrontace. »Při vzájemném respektu a paritě mezi oběma stranami chce Tchaj-wan vést s Čínou dialog. Chceme vést výměny a spolupráci ve prospěch lidí na obou stranách Tchajwanské úžiny s cílem vytvořit mírové a prosperující prostředí,« uvedl.

Zároveň ujistil, že bude pokračovat v kurzu současné šéfky Demokratické pokrokové strany Cchaj Jing-wen. V této souvislosti Laj Čching-te vyzval čínské orgány, aby uznaly »novou situaci« v Tchajwanském průlivu.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová uvedla, že »pokusy některých zemí využít volby na Tchaj-wanu k nátlaku na Peking a ovlivnění situace v průlivu a v celém regionu jsou kontraproduktivní a zaslouží si široké odsouzení ze strany mezinárodního společenství«, a vyzvala »všechny vnější síly, aby se zdržely provokativních akcí, které podkopávají regionální stabilitu a mezinárodní bezpečnost«.

Ujistila, že »ruská strana uznává, že na světě existuje pouze jedna Čína, vláda Čínské lidové republiky je jedinou legitimní vládou zastupující celou Čínu a Tchaj-wan je nedílnou součástí Číny«.

Americký prezident Joe Biden v komentáři k výsledkům voleb potvrdil, že USA oficiálně »nepodporují nezávislost Tchaj-wanu«. Americká administrativa opakovaně prohlásila, že podporuje politiku »jedné Číny«. USA přerušily diplomatické vztahy s Tchaj-wanem v roce 1979 a navázaly je s ČLR. Washington sice uznává politiku »jedné Číny«, ale zároveň nadále udržuje kontakty s tchajpejskou administrativou. USA jsou navíc hlavním dodavatelem zbraní pro Tchaj-wan. Čínské ministerstvo zahraničí odhaduje, že celková částka amerických vojenských dodávek na ostrov v průběhu let přesáhla 70 miliard dolarů.

Japonská ministryně zahraničí Joko Kamikawová při blahopřání vítězi uvedla, že Tokio je připraveno »pracovat na dalším posílení spolupráce a výměn mezi Japonskem a Tchaj-wanem na základě přání udržovat pracovní vztahy na nevládní bázi«. Vyjádřila také naději, že »otázka týkající se Tchaj-wanu bude vyřešena mírovou cestou prostřednictvím dialogu, a přispěje tak k míru a stabilitě v regionu«.

Tchaj-wan je spravován vlastní správou od roku 1949, kdy tam po porážce v čínské občanské válce uprchly zbytky kuomintangských sil vedených Čankajškem (1887-1975). Peking považuje Tchaj-wan za jednu z provincií ČLR.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy