Home Zahraničí WSJ: Izrael plánuje operaci na obsazení hranice Gazy s Egyptem

WSJ: Izrael plánuje operaci na obsazení hranice Gazy s Egyptem

FOTO - Xinhua

Izrael plánuje operaci s cílem převzít kontrolu nad hranicí pásma Gazy s Egyptem. S odvoláním na své zdroje o tom informoval list The Wall Street Journal (WSJ).

Nejmenovaní izraelští a egyptští představitelé listu sdělili, že izraelské úřady již Káhiře oznámily, že plánují vojenskou operaci podél hranice s Egyptem. Za její pravděpodobné cíle označují respondenti listu The Wall Street Journal rozmístění izraelských sil v oblasti od jihovýchodní oblasti Gazy, sousedící s Izraelem a Egyptem, až po Středozemní moře.

Poznamenávají, že Izrael již téměř dvě desetiletí kontroluje všechny hranice pásma Gazy kromě jedné. Nyní se židovský stát snaží získat zpět kontrolu nad jižní hranicí palestinské enklávy.

Situace na Blízkém východě se prudce vyhrotila po proniknutí bojovníků Hamásu z pásma Gazy na území Izraele 7. října 2023, které bylo doprovázeno zabíjením obyvatel pohraničních osad a zajetím více než 200 rukojmích, včetně dětí, žen a starců. Radikálové útok označili za reakci na akce izraelských úřadů proti mešitě Al-Aksá v Jeruzalémě. Izrael vyhlásil úplnou blokádu Gazy a zahájil tam vojenskou operaci. V reakci na ostřelování probíhají samostatné údery v pohraničních oblastech Libanonu a Sýrie. Ke střetům dochází také na Západním břehu Jordánu.

Počet obětí izraelských útoků na různé oblasti pásma Gazy přesáhl podle ministerstva zdravotnictví enklávy 23,8 tisíce. Ve stejném období zraněno 60 317 Palestinců. Za posledních 24 hodin se počet obětí izraelského bombardování a ostřelování zvýšil o 135.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here