Zapomenuté věci ve vlacích. Co dělat při ztrátě či nálezu

Obraz, meč nebo sušák na prádlo – i takové předměty loni cestující zapomněli ve vlacích Českých drah. Za celý uplynulý rok bylo evidováno 18 640 nalezených předmětů, z nichž se celkem 9463 věcí podařilo vrátit majitelům. Dalších více než 4600 nalezených předmětů bylo odevzdáno na úřad příslušné obce. Národní dopravce o tom informuje na svém webu.

České dráhy evidují všechny ztráty a nálezy na webu eztraty.cz. Stálice mezi nalezenými předměty jsou osobní doklady, peněženky, mobilní telefony, klíče nebo třeba čepice. Vlakový personál ČD se ale v průběhu uplynulého roku setkal i se zapomenutými předměty méně obvyklého charakteru. Našla se tak například zapomenutá bedna s lahvemi šampaňského, ukulele, dětská postýlka, křovinořez nebo francouzské hole.

Z celkového počtu ztracených a nalezených předmětů se majitelé přihlásili o 51 procent z nich, 4612 nalezených věcí bylo dle zákonapostoupeno na úřady obcí, na jejichž území k nálezu došlo. Majitelé mají ze zákona tři roky na přihlášení se k věci, následně nalezená věc připadá do vlastnictví obce. Více než 1100 věcí muselo být také zničeno, obvykle se jednalo třeba o nalezené potraviny, které podléhají zkáze.

Dopravce doporučuje cestujícím, kteří cokoliv zapomenou ve vlaku, aby co nejrychleji vytočili číslo 221 111 122 Centrálního zákaznického servisu ČD. Operátoři mají možnost spojit se přímo s posádkou vlaku a ta se pokusí ztracenou věc zajistit. Všechny ztráty a nálezy jsou pak přehledně k nalezení na webu www.eztraty.cz. Informaci do systému eztraty.cz zadává vlakový personál, který tak může činit už během jízdy vlaku díky mobilnímu zařízení a příslušné aplikaci, kterou je vybaven. Pokud cestující naopak nějakou ztracenou věc ve vlaku nalezne, měl by se obrátit na vlakový personál, který od něj věc převezme a zajistí zaevidování do ztrát a nálezů.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy