Zdražování zdaleka nekončí, nejvíc rostou ceny základních potřeb

Spotřebitelské ceny u nás v březnu podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu stouply meziročně o 15 procent. Tempo růstu tak sice zmírnilo z únorových 16,7 %, avšak proti předchozímu měsíci byly ceny o 0,1 % vyšší. Navíc je potřeba připomenout, že již v loňském březnu inflace vystoupala na 12,7 %. Znamená to (i když oba výsledky v procentech nelze jen prostě sečíst), že ceny u nás za dva roky stouply o více než čtvrtinu, a co se týče potravin a bydlení, tedy základních životních potřeb, dokonce mnohem více! Nic přitom nenasvědčuje tomu, že by toto bezuzdné zdražování mělo v dohledné době skončit. Propad kupní síly obyvatelstva a tudíž i spotřeby domácností, který tato vláda nejen neřeší, ale svou bezmeznou podporou války na Ukrajině v podstatě přiživuje, tak bude pokračovat a ve svých důsledcích dál brzdit tuzemskou ekonomiku.

Zpomalení meziročního cenového růstu bylo v březnu podle statistiků ovlivněno zejména vývojem některých položek v oddílech doprava a bydlení. Ceny pohonných hmot a olejů přešly z únorového zvýšení o 0,4 % v pokles o 19 %. Ceny zemního plynu pak zmírnily svůj růst na 60 % (v únoru 74,3 %).

Celkově však měly ceny v oddíle bydlení opět největší vliv na zvyšování inflace. Nájemné z bytu stouplo o 6,7 %, výrobky a služby pro běžnou údržbu bytu zdražily o 16,4 %, vodné stouplo o 16,3 % a stočné o 30,3 %, cena elektřiny se zvýšila o 29,6 %, tuhých paliv o 53,7 % a tepla a teplé vody o 44,6 %.

Náklady vlastnického bydlení (takzvané imputované nájemné, v jehož rámci statistici sledují zejména ceny stavebních materiálů, stavebních prací a ceny bytů či domů) se v březnu zvýšily o 6,8 % (v únoru o 7,7 %), a to zejména v důsledku zdražení stavebních materiálů.

Druhý největší vliv na meziroční cenový růst mělo zdražování v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny rýže stouply o 32,9 %, mouky o 32,6 %, vepřového masa o 34 %, polotučného trvanlivého mléka o 45,2 %, vajec o 75,5 %, margarínu a ostatních rostlinných tuků o 36,3 %, zeleniny o 29,9 % a cukru o 97,6 %.

Stravovací služby zdražily o 21,5 % a ubytovací služby o 19,1 %. Ceny dovolených s komplexními službami se zvýšily o 24,6 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly meziročně o 17 % a ceny služeb stouply o 11,7 %.

Co nejvíc podražilo proti předchozímu měsíci

Meziměsíční růst byl podle statistiků tažen zejména vyššími cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle stravování a ubytování. Zelenina zdražila proti předchozímu měsíci o pět procent, vepřové maso o 2,2 %, nealkoholické nápoje o 1,2 % a polotučné trvanlivé mléko o šest procent. Ceny stravovacích služeb stouply o 0,9 % a ubytovacích služeb o 2,5 %. Meziměsíčně podražila také sociální péče, a to o 3,1 %. Za obuv a oděvy jsme si pak připlatili o 1,4 % více.

Ceny zboží úhrnem vzrostly meziměsíčně o 0,1 % a ceny služeb stouply o 0,3 %.

Míra inflace dál roste

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v březnu 16,4 % (v únoru 16,2 %). Index vývoje cen k průměru roku 2015 vzrostl na 147,5 % (v únoru 147,3 %), což znamená, že spotřební zboží a služby u nás za posledních zhruba sedm let zdražily téměř o polovinu.

Srovnáním s Evropou se rozhodně chlubit nemůžeme

Podle předběžných výpočtů Eurostatu činil v březnu takzvaný harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v Česku 16,5 %. V eurozóně byl podle bleskových odhadů Eurostatu 6,9 %, na Slovensku 14,8 % a v Německu 7,8 %. Za celou Evropskou unii jsou zatím jen únorové údaje – HICP zde činil 9,9 %. Porovnání v rámci EU celkem názorně ukazuje graf ČSÚ. Nic lichotivého to věru není.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy