Zelenský povolal na »mírový summit« Bidena a Si Ťin-pchinga, porodí hora myš?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský zveřejnil na svém kanálu Telegram videoposelství v angličtině, ve kterém vyzývá světové lídry k účasti na tzv. mírovém summitu. Ten se má konat v červnu ve Švýcarsku.

»Obracím se na světové lídry, kteří jsou zatím na okraji celosvětového úsilí o přípravu ‚mírového summitu‘: na prezidenta Joe Bidena, vůdce Spojených států, na prezidenta Si Ťin-pchinga, vůdce Číny. Podpořte prosím mírový summit svým osobním vedením a účastí,« uvedl Zelenský. Podle je potvrzena účast více než 80 států na summitu.

Již dříve Zelenský přiznal, že Ukrajina se snaží na »mírovém summitu« ve Švýcarsku shromáždit co nejvíce zemí bez ohledu na jejich zájem v naději, že to umožní vnutit Rusku rozhodnutí. Potvrdil, že na červnovém setkání budou předloženy pouze tři z deseti bodů »mírové formule« prosazované Kyjevem, a vysvětlil, že »lidé je nemohou odmítnout«. Již dříve ukrajinský prezident uvedl, že se bude jednat o potravinové a jaderné bezpečnosti, jakož i o humanitárních otázkách, včetně výměny válečných zajatců. Očekává, že takový plán, který podpoří desítky států, bude předán ruským zástupcům.

Švýcarské úřady očekávají, že 15. až 16. června se v letovisku Bürgenstock uskuteční konference o Ukrajině. Spolkový resort (ministerstvo) zahraničních věcí již dříve informoval, že Bern na ni pozval více než 160 delegací, včetně delegací ze zemí G7, G20 a BRICS. Podle švýcarských úřadů Ruská federace mezi pozvanými na setkání není.

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Rusko o účast na konferenci nepožádá, pokud tam nebude zváno. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova je pořádání takového fóra ve Švýcarsku »cestou odnikud nikam«, neboť Moskva nevidí snahu Západu o férové jednání. Rusko zároveň opakovaně zdůraznilo, že Moskva nikdy neodmítala mírové řešení konfliktu s Kyjevem.

Ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov v rozhovoru pro americký časopis Newsweek uvedl, že švýcarská konference o Ukrajině je »profanací, která nemůže nahradit seriózní diplomatickou a právní práci«, navíc »švýcarská schůzka nemá právo potvrzovat legitimitu Zelenského, prostě nemá žádnou pravomoc«. Zelenského pětiletý mandát prezidenta vypršel 21. května.

Podle komentátora agentury TASS se ale hora Bürgenstock chystá porodit myš. Poprvé se o konání akce ve Švýcarsku začalo mluvit v polovině ledna, kdy jeho prezidentka Viola Amherdová po setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským uvedla, že ten požádal její stát o uspořádání summitu o tzv. ukrajinské mírové formuli.

V Bernu ovšem optimismus nevládl. Organizátoři si totiž stále nejsou jisti svou schopností splnit úkol, který před ně postavili: například nalákat do Bürgenstocku co nejvíce zemí globálního Jihu, především Čínu, Indii, Brazílii, Jihoafrickou republiku, Etiopii, Saúdskou Arábii a další partnery Ruska ze skupiny BRICS. Bez nich se akce promění, jak poznamenala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová, v další »setkání« západních zemí. Ale s nimi – státy globálního Jihu – může být setkání skutečně prezentováno jako reprezentativní mezinárodní konference.

Ve skutečnosti se zdá, že zpoždění s oznámením termínu konání bylo způsobeno tím, že Švýcarsko a další západní země aktivně sondovaly půdu pro možnou účast těchto států. A co je nejdůležitější, nevidí smysl v tom, aby se diskuse vedla bez účasti Ruska.

Nelze pochopitelně vyloučit, že některé z těchto států globálního Jihu budou na akci v Bürgenstocku přece jen zastoupeny, ale úroveň tohoto zastoupení rozhodně nebude špičková.

»Plán ukrajinského prezidenta navíc nikdy nezískal skutečně širokou mezinárodní podporu, právě pro svou zjevnou neživotaschopnost. Pokud se nyní podaří zajistit účast Číňanů, Indů, Brazilců, Jihoafričanů, a dokonce přijmout společné prohlášení o výsledcích diskuse, Západ očekává, že věc nabere zcela jiný směr,« konstatoval komentátor.

»Připravíme plán a myslím, že některé body budou připraveny s reálnými podrobnostmi o tom, co je třeba udělat, již během prvního summitu. Pak přijdeme s komplexním plánem a samozřejmě někteří vyjednavači, někteří zástupci kontinentů tento plán představí ruským zástupcům, ale teprve až bude existovat společný názor – společný názor zemí, které skutečně chtějí mír, nejen vyjednávání,« uvedl Zelenskzý dříve v rozhovoru pro deník Bild.

Organizátoři akce si samozřejmě uvědomují, že původní Zelenského plán neměl šanci příliš účastníků přilákat. Podle švýcarské prezidentky jde v této fázi »o to, abychom mohli zahájit mírový proces« a »určit témata, která budou sloužit jako základ pro další rozhovor«.

Podle deníku Le Temps švýcarské ministerstvo zahraničí »zkoumá různé kompromisní varianty« mírového urovnání a dokonce »nevylučuje, že se bude inspirovat mírovým plánem vypracovaným pod záštitou Turecka na samém počátku« operace v roce 2022. Publikace však poznamenává, že Rusko nemusí souhlasit s návratem k tomuto plánu, protože má výhodu na bojišti. Co se týče Kyjeva, ten podle diplomata citovaného listem »nepochybně počítá s tím, že summit ve Švýcarsku znovu mobilizuje jeho spojence a povzbudí je ke zvýšení dodávek zbraní«.

Potíž s celou akcí pak především spočívá v tom snažit se konflikt řešit bez účasti jedné z jeho stran. »Z dlouhodobého hlediska by samozřejmě obě strany měly být u jednacího stolu. Cílem bude účast Ruska na druhé konferenci, která se bude konat později,« uvedli organizátoři. Tedy sejdeme se a dohodneme se o vás bez vás, jako v Mnichově o Československu. »Bez Ruska bude toto setkání zbytečné. Pokud se chcete dohodnout na míru, musíte shromáždit všechny strany u jednacího stolu,« uvedl pro Tribune de Geneve Pierre-André Page, poslanec švýcarského parlamentu.

Ve stejném duchu se vyjádřil i americký právník a bývalý nezávislý expert Rady OSN pro lidská práva Alfred de Zayas, který na své stránce na sociální síti X (dříve Twitter) označil Zelenského plán za »předpotopní a bludný« a navrhl zaměřit se na plány vypracované v Číně a Jihoafrické republice, neboť »oba jsou konstruktivní a přinesou výsledky«.

Na naprostou absurditu situace poukázal Putin během jednání s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem: »Nyní se, jak víte, prosazuje myšlenka uspořádat nějakou konferenci ve Švýcarsku, my tam nejsme pozváni. Navíc se domnívají, že tam nemáme co dělat. A zároveň říkají, že bez nás se nic nevyřeší. A protože tam nejedeme, tak už je to panoptikum. Říkají, že odmítáme vyjednávat. Nebyli jsme pozváni. A oni říkají, že to odmítáme. Bylo by to legrační, kdyby to nebylo tak smutné,« řekl Putin.

»Výsledek akce v Bürgenstocku je předem známý: hora stejně porodí myš,« konstatoval komentátor.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy