Úvodní jednání Sněmovny o důchodové reformě může podle Fialy (SPD) trvat dva dny

Úvodní kolo sněmovní debaty o vládní důchodové reformě by mohlo podle předsedy poslanců opoziční SPD Radima Fialy trvat dva dny, pokud si koalice podobně jako v minulosti stanoví pevný termín hlasování. Fiala to dnes uvedl v pořadu televize CNN Prima News Partie Terezie Tománkové. Místopředseda vládní ODS Martin Kupka v diskusi možnost pevného termínu hlasování o reformě v debatě nepotvrdil ani nevyvrátil. Předseda poslanců ODS Marek Benda v pátek naznačil, že Sněmovna by o reformě mohla debatovat od úterý do čtvrtka.

Kupka v debatě hájil penzijní reformu mimo jiné tím, že bez ní by podle něj kvůli rostoucímu počtu seniorů a nákladů na starobní penze hrozil Česku ekonomický »náraz do zdi«. Poukázal na to, že v roce 2050 bude podle současného vývoje na jednoho seniora připadat 1,5 ekonomicky aktivního občana, nyní je tento poměr jeden ku 2,5.

Fiala, který o chystaných vládních opatřeních mluvil jako o »pseudoreformě« nebo »jakoreformě«, zopakoval, že SPD, stejně jako další opoziční hnutí ANO, odmítá zvyšování věkové hranice pro odchod do starobního důchodu. Obstrukce ve Sněmovně nechystá, chce ale nabízet jiná řešení, včetně prorodinné politiky.

Podle vládní reformy by se svůj důchodový věk měli podle prodlužování života dozvědět vždy lidé, kterým bude zrovna 50 let. Jednotlivým ročníkům by se hranice posouvala odlišně – některým o měsíc, některým o dva měsíce a jiným vůbec.

(pk, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy