Zemědělci se chystají na Prahu

AKTUALIZUJEME

Do čtvrteční protestní jízdy zemědělců Prahou se ze středních Čech zapojí minimálně 250 traktorů. Na Prahu se chystají i zemědělci z mnoha dalších krajů

V pondělí představitelé zemědělských organizací rozhodli o čtvrteční protestní jízdě Prahou, slíbenou pomoc od vlády považují za nedostatečnou. Agrární komora uvedla, že se uskuteční protesty i v dalších regionech. Podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy bude mít demonstrace dvě části. »První část bude jízda zemědělské techniky, především po nábřeží,« řekl v pondělí Pýcha. Druhá část bude protest zemědělců, pravděpodobně před úřadem vlády, doplnil.

»Do čtvrteční protestní jízdy zemědělců Prahou se ze středních Čech zapojí minimálně 250 traktorů. Někteří protestující z regionu se do metropole dopraví individuálně, jiní zřejmě pojedou společně. Jednotlivé okresy o tom budou ještě jednat,« řekla ředitelka středočeské agrární komory Petra Novotná. Podle ní se nepočítá s protestními jízdami po regionu jako 22. února, farmáři by měli zamířit rovnou do Prahy.

»Okolo 7.00 by se to mělo všechno sjet v Praze a bude se dělat okružní cesta nahoře na Letné,« uvedla Novotná. U úřadu vlády bude podle ní zaparkovaný větší traktor s valníkem, který při mítinku poslouží jako pódium.

O tom, kudy protestující do Prahy pojedou, zatím není přesně rozhodnuto. Někdo si dnes chce trasu ještě zkušebně projet osobním autem, aby si vyzkoušel, kudy povede nejlepší cesta. »Ještě tu trasu nemáme podrobně zmapovanou. Jednotlivé okresy se teď budou domlouvat mezi sebou, jakým stylem se do Prahy pojede. Některé okresy razí myšlenku dopravte se tam a sejdeme se na Letné, jiné chtějí, aby se jelo hromadně,« dodala Novotná. Podle ní je možné, že například zemědělci z Příbrami se připojí k Jihočechům a protestující z Rakovníka zase ke kolegům z Karlovarského kraje.

Přibližně 300 zemědělců zamíří do Prahy na čtvrteční protest ze Zlínského kraje. Do hlavního města pojedou ze všech čtyř okresů, tedy Kroměřížska, Uherskohradišťska, Vsetínska a Zlínska. Přímo ve Zlínském kraji zemědělci na 7. března protestní akce nechystají, řekla ředitelka Agrární komory Zlín a Okresní agrární komory Kroměříž Jana Brázdilová. Velmi podobně na tom jsou zemědělci z jižní Moravy, kterých se vydá do Prahy ze všech okresů zhruba 200 až 300 autobusy a auty, řekla ředitelka Okresní agrární komory pro Brno-město a Brno-venkov Martina Boková.

»V kraji nic nechystáme, všechno bude v Praze,« uvedly Brázdilová i Boková. Z každého okresu Zlínského kraje podle Brázdilové na protest zamíří desítky zemědělců. »Každý si jede po vlastní linii. Berou auta z podniků, někteří možná pojedou vlakem,« řekla Brázdilová.

Zemědělcům ve Zlínském kraji podle Brázdilové vadí především nízké ceny zemědělských komodit nebo pravidlo, že musejí část půdy, kterou obdělávají, nechat ladem. »To je zásadní,« řekla Brázdilová. Zemědělci z regionu dále kritizují například přebujelou byrokracii.

I z Olomouckého kraje vyrazí na Prahu několik stovek zemědělců. Zemědělci do Prahy vyrazí bez techniky, v Olomouckém kraji protestní akci neplánují, uvedl předseda představenstva Agrární komory Olomouckého kraje Ivo Kasal.

»Do Prahy se chystáme, dnes dopoledne jsme na toto téma měli poradu. Předpokládám, že účast za náš kraj bude ve stovkách lidí. Bude se jednat pouze o osobní účast bez techniky,« uvedl Kasal.Zemědělci podle něj pojedou do Prahy vlastními automobily nebo vlaky. »Z Jesenicka pojedeme autobusem a vezmeme i některé kolegy z oblasti Šumperska,« podotkl Kasal.

50 kusů techniky se pak do protestů zapojí z Vysočiny. Na chystanou demonstraci tam z každého z pěti okresů pojede nejméně 100 lidí, řekla po jednání zástupců krajské agrární komory a Zemědělského svazu v kraji to Eva Kincová, ředitelka žďárské agrární komory. Jak uvedla, přímo v kraji by se podle dosavadních dohod ve čtvrtek protestovat nemělo.

Žďárská komora teď na Vysočině funguje i v pozici krajské agrární komory. Zemědělci v kraji podle Kincové podporují požadavky velkých zemědělských organizací, které rozhodly o čtvrtečním protestu v pondělí. Uvedla, že důvodem podpory je špatná ekonomická situace zemědělců způsobená špatnou vládní politikou.

Zemědělské stroje pojedou ve čtvrtek do Prahy z okresů Havlíčkův Brod a Pelhřimov, odkud je to z Vysočiny nejblíž. Přidá se i Zemědělská společnost v Havlíčkově Borové na Havlíčkobrodsku.

»Zúčastníme se určitě. Jak traktory, tak, myslím si, že bude dost lidí od nás i před úřadem vlády,« řekl předseda představenstva Aleš Málek. Vadí mu mimo jiné velká byrokratická zátěž v zemědělství, bezcelní dovozy plodin z Ukrajiny, za nerovné považuje nynější nastavení podmínek mezi malými a středními podniky. Zemědělská společnost v Havlíčkově Borové hospodaří na 1500 hektarech zemědělské půdy a chová 1100 kusů skotu.

Zemědělský svaz a Agrární komora žádají podpořit zaměstnanost na venkově, nekrátit podporu pro životní pohodu zvířat a vrátit zdanění půdy na úroveň před vládním konsolidačním balíčkem, případně nedanit evropské provozní dotace. Dalším požadavkem je, aby vláda aktivně hájila zájmy českých zemědělců v souvislosti s obchodní dohodou s Ukrajinou. Pátým je maximální možné navýšení mimořádné pomoci zemědělcům, pokud to Evropská komise umožní.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v pondělí řekl, že je ochoten se zemědělci dál jednat, ale ne pod ultimáty. Opatření, která oznámil minulý týden, jsou podle něj maximem možností státního rozpočtu a nemůže ani pod tlakem protestů slíbit další ústupky. V pátek ministr uvedl, že vláda vyšla vstříc některým z pěti požadavků zemědělců. Letos podle něj přidá 550 milionů korun na podporu pohody v chovech a příští rok podpoří dvěma miliardami korun zaměstnanost na venkově. Zemědělci takovouto pomoc považují za nedostatečnou.

Někteří zemědělci demonstrovali 19. února před ministerstvem zemědělství v Praze a stovkami traktorů částečně zablokovali magistrálu. Požadovali, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050. Agrární komora a Zemědělský svaz se ale od protestu distancovaly. Hlavní zemědělské organizace se podílely na protestu 22. února proti byrokracii a ekologickým požadavkům v zemědělství nebo dovozu ze zemí mimo Evropskou unii. Stovky traktorů zpomalovaly dopravu ve městech, na hlavních silnicích a u hraničních přechodů.

(cik, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy