Zemědělci tří zemí, včetně ČR, demonstrovali na Trojmezí. Další protesty přijdou!

Zemědělci z Polska, Česka a Německa dnes demonstrovali v polské části Trojmezí u Bogatyně. Jednání polského premiéra Donalda Tuska se zástupci farmářů ve Varšavě mezitím nepřineslo žádný průlom nebo dohodu. Šéf polských zemědělských odborů Tomasz Obszański agentuře PAP po jednání řekl, že 20. března uspořádají zemědělci v celém Polsku další protesty.

Polští zemědělci už několik týdnů protestují proti klimatické politice Evropské unie či dovozu zemědělské produkce z Ukrajiny. U styku hranic Polska, Německa a Česka je dnes podpořili i kolegové ze sousedních zemí. Podle šéfa německé iniciativy Land schafft Verbindung (Venkov spojuje), na něhož se odvolává agentura DPA, se dnešní akce v Trojmezí zúčastnilo dohromady 400 zemědělců se 150 traktory. Farmáři zablokovali silnici se dvěma kruhovými objezdy, což způsobilo dopravní zácpy.

Čtěte také: Fiala mluvil o »přehlídce krásných strojů«, opozice protesty podpořila

Zemědělci ze všech tří zemí protestují mimo jiné proti takzvanému Green Dealu, tedy unijní Zelené dohodě pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050. Stěžují si, že přísná pravidla a dodatečná byrokratická zátěž mají negativní dopady na jejich živobytí. Rovněž požadují, aby dovozy, například levného obilí z Ukrajiny, nebyly nekontrolované. Ve všech třech zemích podle nich ničí trh, uvedla DPA.

Po začátku války na Ukrajině před dvěma lety EU zrušila všechna dovozní cla a kvóty na zemědělské produkty z Ukrajiny, aby zemi ekonomicky pomohla.

Čtěte také: Vláda se k problémům zemědělců staví velmi vlažně, konstatuje odborník na zemědělství Josef Šenfeld

Podle PAP dnešní druhé kolo rozhovorů mezi premiérem Tuskem a zástupci zemědělců ve Varšavě nepřineslo žádný průlom. Tusk se k tříhodinovému jednáním nevyjádřil, ale jeden z organizátorů protestů Andrzej Sobociński novinářům řekl, že premiér během setkání učinil »nějaká prohlášení« ohledně Green Dealu. Hned však prý bylo řečeno, že žádná dohoda nebude. Odborářský předák Obszański pak oznámil, že 20. března se v celé zemi uskuteční blokády měst. Výsledek setkání s Tuskem ho prý zklamal. »Nic nebylo dojednáno, ministerský předseda v zásadě nic neoznámil,« řekl Obszański PAP.

Tusk ještě před dnešním jednáním ohlásil, že jeho vláda bude v Bruselu usilovat o zrušení nebo změnu některých předpisů pro polské zemědělce. Náměstek polského ministra zemědělství Michael Kolodziejczak dnes řekl, že předběžně příští pátek by mohlo být oznámeno, jaké výjimky Polsko dostane. Existují podle něj náznaky, že by se mohly týkat sporného nařízení o ponechávání části orné půdy ladem.

(pk, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy