Home Pel mel Kultura Zemřela Naďa Urbánková. Utichl slavný semaforský hlas

Zemřela Naďa Urbánková. Utichl slavný semaforský hlas

Smutná zpráva dnes dorazila ze světa populární hudby. Navždy utichl legendární hlas. Už nikdy neuslyšíme naživo zpívat pětinásobnou Zlatou slavici Naďu Urbánkovou. Zpěvačka a herečka zemřela v pátek večer ve věku 83 let.

Na Facebooku o tom dnes informovala její dcera, rovněž úspěšná zpěvačka Jana Fabiánová. »S nekonečnou bolestí v srdci s vámi musím sdílet tu nejsmutnější zprávu. Moje milovaná maminka, zpěvačka, herečka a pětinásobná Zlatá slavice, paní Naďa Urbánková, zemřela včera večer 3. 2. 2023 ve věku 83 let na komplikace spojené s rakovinou a nedávno prodělaným onemocněním covid-19,« napsala Fabiánová, která současně poprosila veřejnost, aby jí dopřála soukromí. S úmrtím své matky se podle svých slov potřebuje vyrovnat.

Zesnulá zpěvačka se narodila jako Naděžda Balabánová 30. června 1939 v Nové Pace. Příjmení, jež ji proslavilo, získala po manželovi, jímž byl český herec Karel Urbánek.

V roce 1957 absolvovala střední zdravotní školu v Turnově jako zdravotní sestra. Ačkoli se dala na dráhu herectví a zpěvu, na své původní povolání nikdy nezpaomněla a byla například hostem náchodských večerů, které vzdávaly hold zdravotníkům a v nich se volila NEJ sestřička.

Herecký debut si odbyla v Pardubickém divadle a pak působila v pražské Laterně magice. V roce 1964 ji režisér Ján Roháč angažoval do filmu Kdyby tisíc klarinetů a především do pražského divadla Semafor, kde se stala výraznou osobností jeho vrcholné éry. Pravidelně vystupovala v rámci Návštěvních dnů Šimka a Grossmanna. Právě Jiří Grossmann je autorem textů ke zpěvaččině nejznámějším hitům Drahý můj a Závidím.

Od roku 1969 byla členkou kapely Country Beat Jiřího Brabce a vrcholné období její popularity přišlo v 70. letech, kdy mezi lety 1972-1976 opanovala populární anketu Zlatý slavík. V dalších letech zpívala v zahraničí, spolupracovala s orchestrem Václava Hybše a nakrátko znovu i s Jiřím Brabcem. Jejím partnerem byl na osm let herec Josef Abrhám, ještě předtím, než definitivně skončil v náruči své nastávající manželky Libuše Šafránkové.

Naďa Urbánková se v roce 1990 provdala do Švýcarska a na čas zmizela ze scény. Provázely jí problémy v osobním životě i v podnikání, načež se v novém tisíciletí znovu vrátila k veřejnému vystupování.

Mezi jejími hereckými rolemi je potřeba kromě »Klarinetů« zmínit i účinkování ve filmech Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti či Na samotě u lesa.

(pk)

FOTO – wikipedia.org/cc-by-2.5/Michal Maňas

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here