Boj o vládní penzijní novelu odstartuje zítra odpoledne, kdy začne mimořádná schůze, kterou k úvodnímu kolu debaty o novele nechala svolat koalice. Podle koalice se jedná o důchodovou reformu, podle opozice i řady odborníky ale jen o soubor parametrických změn. Očekává se dlouhá a vyhrocená diskuse, opozice hodlá projednávání předlohy brzdit. Změny kritizují také demografové.
Penzijní reforma obsahuje celkem desítku opatření. Patří k nim stanovení minimální penze na pětinu průměrné mzdy, dřívější důchody za práci v rizikovém prostředí i omezení takzvaného výchovného. Nejproblematičtějšími body jsou ale návrhy na zvyšování věku odchodu do starobní penze nad nyní hraničních 65 let podle prodlužování života a snižování výpočtu nových důchodů. To je pro obě opoziční hnutí nepřijatelné. Jejich zástupci již avizovali dlouhé projevy.
Podle místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka vláda předložila paskvil. »Uděláme vše pro to, aby tento pomatený návrh nebyl ve Sněmovně přijat. Vláda bude šetřit tak, že odrbe důchodce. Předložila paskvil. Nejedná se o reformu, ale o parametrické změny v prvním pilíři,« řekl Havlíček před časem ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle ANO by měl být věk odchodu do důchodu navázán na věk dožití ve zdraví. Havlíček uvedl, že hnutí po volbách důchodové změny, pokud je koalice sílou svých hlasů ve Sněmovně protlačí, zruší.
Rovněž pro SPD je novela naprosto nepřijatelná. Předseda hnutí Tomio Okamura již avizoval, že hned na úvod projednávání navrhne její zamítnutí. Hnutí podle něj zásadně nesouhlasí se zvyšováním věku odchodu do důchodu a dále se snižováním valorizace důchodů. SPD nesouhlasí ani s jakýmkoli omezováním výchovného. Vládní návrh podle Okamury neobsahuje zajištění příjmů do důchodového systému bez zvyšování daní a nastavení systémové prorodinné politiky a podpory porodnosti.
Za další paskvil z dílny ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) označila vládní návrh také KSČM. »Tzv. ‚reforma penzí‘ je paskvilem neobsahujícím žádné motivační prvky jak pro zaměstnance spořící si v doplňkovém penzijním spoření, tak pro zaměstnavatele. Naopak ještě zaměstnavatelům, u nichž pracuji zaměstnanci, kteří mají mít nárok na předčasný důchod, zvyšuje odvody. Jurečkův návrh nepřináší do současného systému jedinou korunu navíc,« uvedla KSČM v tiskové zprávě. Podle komunistů je nedostatečný i výčet profesí, které budou mít na předčasný důchod nárok, protože návrh nezohledňuje například psychickou náročnost dané profese. »KSČM proto považuje představený návrh jen za další divadlo současné pětidemoliční vlády a za snahu dál ožebračovat občany České republiky,« uvedlo vedení KSČM.
Stanovování věku odchodu do důchodu podle věku dožití kritizují také odbory a nově i demografové. Ti doporučují nevycházet při určování naděje dožití z úmrtnostních tabulek pro celou populaci, ale pro jednotlivé ročníky. Předpokládají další pokles úmrtnosti a také další prodlužování života, ale pomalejší než u nastavení pro všechny obyvatele. Růst by tak byl mírnější než podle vládního návrhu a také plynulý, bez výkyvů. Bylo by to pravidelně o měsíc ročně. Experti radí zachovat dobu pobírání penze na čtvrtině života.
Podle vládní reformy by se svůj důchodový věk měli podle prodlužování života dozvědět vždy lidé, kterým bude zrovna 50 let. Jednotlivým ročníkům by se hranice posouvala odlišně – některým o měsíc, některým o dva měsíce a jiným vůbec. V penzi by měl člověk trávit v průměru 21,5 roku. »Myšlenka zvyšovat důchodový věk s ohledem na předpokládanou dobu pobírání důchodu je velmi dobrá. Odhad této doby je však třeba provádět na základě korektních demografických ukazatelů,« uvedl demograf Tomáš Fiala z Vysoké školy ekonomické v Praze.
Podle reformy by byl důchodový věk lidí, kteří se narodili v roce 2000, na 70 letech. Podle návrhu demografů by byl zhruba o dva roky nižší. U narozených v roce 1990 by se důchodová hranice podle vládního záměru blížila k 69 letům a podle demografů by byla na 67 letech. U ročníku 1980 by se lišila o necelý rok.
Doba pobírání penze po reformě by se postupně zkracovala, a to pod 21 let u narozených na začátku tisíciletí. V návrhu demografů by se držela zhruba na čtvrtině života a s jeho prodlužováním se pozvolna v příštích desetiletích dostala k 23 letům. Poměr doby ekonomické aktivity a penze by se po reformě snížil postupně ze 47 až 48 procent na méně než 42 procent, v návrhu demografů by se udržel. Demografové doporučují také stejně jako teď každých pět let stav přehodnocovat.
Ministerstvo práce podle Jurečky propočítá dopady návrhu demografů s pomalejším růstem důchodového věku na systém penzí a jeho udržitelnost. Podle výsledků by se pak podle něj případně reforma penzí mohla ještě upravit.
Dá se očekávat, že Sněmovna bude o penzijní novele jednat i ve večerních a nočních hodinách, aby její první čtení ukončila do pátku. Nejpozději v pátek se totiž poslanci vrátí k nynější řádné schůzi. Na ní by měli zejména schvalovat zpřísnění postihu za nezavedení léků do evidence v lékárnách a novelu ke zvýšení počtu pěstounů.
(jad)