Důchodová reforma je útok vlády na současné i budoucí důchodce, tvrdí ČSSD

Parametrické změny, o kterých se opravdu málokomu »snilo«. Těmito slovy charakterizoval předseda ČSSD – České suverenity sociální demokracie a lídr kandidátky pro Evropské volby Jiří Paroubek důchodovou reformu, kterou dnes schválila vláda Petra Fialy. Slíbil, že pokud by ČSSD uspěla v příštích parlamentních volbách a byla by součástí vládní koalice, navrhne změny reformy.

Vládní návrh důchodové reformy je postavený mj. na prodlužování věku odchodu do důchodu nad 65 let podle prodlužování života. »Důvodem je, že žijeme dlouho a cílem má být, abychom si v průměru neužívali důchodu déle než 21 let,« uvedl Paroubek. Zdůraznil, že jde o zcela chybný předpoklad, což dokládají také statistiky. Z nich vyplývá, že střední doba dožití je v ČR u mužů 76 let a u žen 82 let. »Když dnes půjdu do důchodu v 65 letech, měl bych se v průměru dožít 86 let, abych si užil těch chimérických 21 let,« uvedl Paroubek. Je ale podle něj daleko pravděpodobnější, že jako muž zemře v 76 letech, důchod mu tak bude trvat pouze 11 let. Ženy jsou na tom o něco lépe, podle statistik by si měly užívat důchodu až 17 let. »Ať počítám, jak počítám, 21 let nikde nevidím. Státní důchodový systém ovšem v každém případě ušetří,« konstatoval předseda ČSSD.

O tom, že muži si užijí důchod v průměru o šest let méně než ženy, se podle něj »taktně mlčí«. »Přitom by mělo jít o zásadní věc v situaci, kdy základním údajem, na kterém stojí věk odchodu do důchodu, má být očekávaná průměrná doba čerpání starobního důchodu,« uvedl Paroubek. Přesvědčení současné vlády, že lidé budou v důchodu průměrně 21 let, označil za »ideologický a prognostický konstrukt, který nemá oporu v dnešní, ale ani v budoucí realitě«. Místo snění o tom, kolik se údajně dožijeme v roce 2050, by podle něj vláda měla řešit současnou situaci.

Zaměřit se na zlepšení zdravotního stavu obyvatelstva

Podle Paroubka by měla být silnější motivace důchodců a zaměstnavatelů k tomu, aby ti, kteří mohou pracovat, pracovali co nejdéle. Za logické by považoval, aby pracující důchodci platili jen jednu desetinu dnešních daní včetně pojištění. To samé by se týkalo i jejich zaměstnavatelů. Úplně stejný princip by podle něj měl být zaveden i pro studenty do 26 let. »Děje se opak. Práce studentů byla nově zdaněna a dlouhou dobu bylo dokonce výhodnější odejít do předčasného důchodu, než setrvávat v práci a platit daně,« uvedl.

Zároveň vyjmenoval čtyři faktory, pro které nehrozí zhroucení důchodového systému. Jde o zavádění robotizace, automatizace, digitalizace a umělé inteligence v české ekonomice, což zvýší zásadním způsobem výkon ekonomiky, a to s menšími počty pracovníků.

Druhým faktorem jsou podle něj Ukrajinci, kterých tu momentálně žije přes 350 tisíc, většinou jde o mladé lidi v produktivním věku. Hodně z nich je však zaměstnáno pod úrovní své kvalifikace. »To by mělo být starostí českého státu,« uvedl Paroubek.

Třetí faktor vidí v možnosti sanovat alespoň zčásti schodky na důchodovém účtu ze státního rozpočtu.

Velký význam by měl být podle něj kladen i na cílevědomé zlepšování zdravotního stavu obyvatelstva. »Je potřeba zavést a podporovat programy prevence a také podporovat sport,« dodal Paroubek.

SOCDEM má ochranu na značku čssd.cz a čssd.eu nikoliv na ČSSD

Statutární místopředsedkyně ČSSD Jana Volfová se na tiskové konferenci vyjádřila ke sporu ohledně ochranné značky ČSSD. Sociální demokracie (SOCDEM) se v uplynulých dnech obrátila na Nejvyšší správní soud (NSS), protože nesouhlasí s registrací koalice ČSSD pro volby do Evropského parlamentu. Domáhá se zrušení registrace. Důvodem je údajná klamavost a zaměnitelnost zkratky ČSSD. Sociální demokracie ji používala v době, kdy byla parlamentní i vládní stranou. Nyní má stejnou zkratku politická strana ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie.

»SOCDEM lže, když tvrdí, že má ochranné známky na bývalou zkratku ČSSD,« uvedla Volfová. Pravdou podle ní je, že SOCDEM má ochranu na značku čssd.cz a čssd.eu nikoliv na zkratku ČSSD.

Jiné je podle ní také logo obou. »Písmo i barva našeho loga se výrazně liší s bývalými logy dnešní SOCDEM, zároveň my používáme vždy písmo spojené s obrázkem klasické růže s trikolórou v lístku,« zdůraznila Volfová.

Za nejdůležitější však považuje to, že SOCDEM nechrání žádné ze svých log pro politickou činnost, ale pouze pro komerční aktivity. »My jsme se naopak při ochraně známky ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie důsledně zaměřili na všechny aktivity spojené s politickou činností,« zdůraznila Volfová.

(jad)

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy