Blíží se drtivé vítězství hnutí ANO ve volbách?

Podle volebních preferencí agentury Kantar CZ hnutí ANO stále posiluje. Jeho podpora v měsíci únoru dosáhla již 38,5 % hlasů respondentů. To je až překvapivý vývoj, když hnutí překonalo magickou hranici 35 %. Důvody lze hledat jednak v naprosto šílené, sebezničující a hloupé politice vlády a celé koalice (s výjimkou Pirátů, kteří sedí pěkně v závětří a moc nevystrkují hlavu), ale také v tom, že šéf hnutí ANO, A. Babiš, změnil svou rétoriku. Vyostřil jí a nebojí se mluvit jazykem těch sil, které ve společnosti byly a stále ještě jsou na ošklivci.

A. Babiš tak mluví o míru a dokázal to, že během posledních týdnů se pod prapory hnutí ANO hrnou noví stoupenci, kteří dosud podporovali jinou stranu. Část voličů, kteří prostě potřebují ostrou rétoriku, mu přichází od SPD. Část zřejmě přichází i od vládních stran. A z velké části vysává A. Babiš elektorát dalších, menších neparlamentních stran.

Pokud jde o dosavadní vládní strany, v součtu jejich volebních preferencí za únor by A. Babiš, tedy pouze jediné hnutí ANO, mělo zhruba stejné volební preference jako pět koaličních stran v souhrnu. To vypadá po příštích volbách do Sněmovny buď na minoritní vládu hnutí ANO anebo vládu koaliční, složenou z hnutí ANO a SPD.

Kolaps levice?

Vedení SOCDEM i KSČM jsem velice varoval již před rokem, aby se nepokoušeli jít do jakýchkoliv příštích voleb celostátního charakteru samostatně. Předpokládal jsem, že hnutí ANO bude sílit a bude dříve nebo později odčerpávat hlasy nespokojených voličů menším politickým formacím. Evropské volby, tedy první volby, které zanedlouho přijdou ze seriálu několika volebních klání, jež budou následovat, mohou přinést trochu zkreslený volební výsledek, neboť se v těchto volbách očekává nižší volební účast, nežli v jakémkoliv jiném typu voleb, s výjimkou druhého kola voleb do Senátu. Ale obávám se, že pokud jde o volby do Poslanecké sněmovny, mohly by volební výsledky vypadat opravdu zhruba takto. Zhruba tak, jak to predikuje Kantar CZ:

  • úplná katastrofa pro pět koaličních stran
  • ohromující vítězství hnutí ANO
  • zhruba desetina hlasů pro SPD
  • vymazání tradiční politické levice – SOCDEM a KSČM – z politické mapy země

Nepočítám s tím, že by obě levicové strany byly schopny reflexe. Zejména si nemyslím, že je reflexe schopna SOCDEM. A KSČM se může rozhodnout, zda chce skutečně podstoupit volební armagedon v červnových volbách do EP anebo zkusit ještě nějakou změnu. Asi by to bylo rozumnější, než se opájet tím, že »my přece máme jiné a lepší průzkumy veřejného mínění«. Konec konců, podobnou cestou vysvětlování, že na tom není pětikoalice tak špatně, pokud jde o volební preference, jde i Petr Fiala.

Jiří Paroubek

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy