Je iniciativa »Česká republika na prvním místě« levicová?

Nástup pravicové Fialovy vlády pětikoalice (ODS, TOP-09, KDU-ČSL, STAN a piráti) v Česku v prosinci 2021 připomíná nálet obrovského hejna hladových sarančat na pole někde v Africe či v Arábii. V prvním pololetí 2022 se již neparlamentní Komunistická strana Čech a Moravy pokoušela organizovat protesty, ale nebyla příliš úspěšná. V létě se zformovala nestranická iniciativa »Česká republika na prvním místě«. Již 3. září se jí podařilo v Praze na Václavském náměstí zorganizovat 100-130tisícovou demonstraci proti Fialově vládě (plné bylo celé náměstí, mnoho lidí stálo i v přilehlých ulicích).

Obrovský zástup rozhořčených občanů skandoval na prvním místě »Demisi!«, na druhém místě »Pryč s cenzurou!«, na třetím místě ostře nesouhlasil s drastickým zdražováním paliv a energie a následně všeho ostatního. Požadavek zlevnit energie byl konkretizován zejména odchodem z lipské elektroenergetické burzy a obnovou přímého prodeje elektřiny českým zákazníkům, sjednáním dlouhodobého kontraktu na dodávky zemního plynu s Ruskem (odchod od spotových, burzovních cen by mohl snížit ceny těchto komodit nejméně na polovinu), dále zásadní revizí zjevně zpackaného Green Dealu (pro EU sebevražedné Zelené dohody pro Evropu), zrušením obchodu s povolenkami na emise oxidu uhličitého, jenž se stal hrubě spekulační ad.

Pobouření shromážděných vyvolal odsudek premiéra Petra Fialy, který na otázku redaktora, co říká tomu, že »Václavské náměstí v Praze je plné protestujících«, se nestyděl označit je za »sympatizanty Ruska«. Ano, již 3. září zazníval i požadavek na místo podpory války na Ukrajině ze strany vlády Petra Fialy a mainstreamových médií podporovat mír, což pravicovou válečnickou vládu Petra Fialy rozžhavuje »do běla«. Vypouštěná holubice míru se musela hodně divit. Tento požadavek ještě silněji zazníval na následných masových demonstracích 28. září, 28. října, 17. listopadu a 26. listopadu, i na menších demonstracích konaných mimo Prahu, a na demonstraci KSČM 17. září 2022 v Praze a jednou (předseda invalidů Václav Krása) i na nepovedené demonstraci odborářů z ČMKOS 9. října.

Tolik pro zopakování základních faktů. Ekonomika Česka je vedena nekompetentní a zřejmě i ze zahraničí řízenou protičeskou vládou Petra Fialy do energetické a následně i sociálně ekonomické katastrofy, velká část občanů i podnikatelů je doslova sdírána z kůže, vláda chce válčit s jadernou mocností a zničit tak ČR, zoufalí lidé protestují a levice, místo aby šla v čele protestů, se hádá, zda se účastnit protestů s vlasteneckou částí pravice nebo ne, neboť organizátory i demonstrace má za pravicové.

Osobně neznám dnes lehce rozhádané šéfy iniciativy Česká republika na 1. místě vážené pány Ladislava Vrábela a Jiřího Havla. Nějak mně uniká, o co se vlastně přou. Vrábel snad jde více proti zavádění protiústavní cenzury Fialovou vládou, Havel formuje stínovou vládu – Radu národní obnovy, za účasti řady odborníků. Já v tom velký rozdíl nevidím. Ale možná se dívám špatně. Jejich základní požadavky považuji za demokratické a levicové nebo s levicovým programem nekolidující.

Jistě, na tribuně na Václavském náměstí i před Českou televizí vystoupil leckdo. Rozhodně nemusím exposlance Volného, jenž v kritice tzv. »covidismu« odmítl i karanténu, jediné účinné opatření proti šíření nebezpečné a pro mnohé i smrtelné nemoci covid-19. Rozpornější to je s kritikou ve věci nám vnucované předražené a nevyzkoušené vakcíny firmy Pfizer, v jejímž vedení pracuje i manžel předsedkyně Evropské komise, což je těžký konflikt zájmů. V EU včetně Česka byla prosazena »přes mrtvoly«. Bojkot nejlepší vakcíny ruského Sputniku V v ekonomickém zájmu firmy Pfizer vedl asi k 40-45 tisícům zbytečných úmrtí jen v zemích EU, o nejasných vedlejších účincích vakcíny Pfizer nemluvě. Protože relativně tvrdá data o očkování vakcínou Pfizer nebyla předložena, těžko se vyjadřovat k otázce, zda očkování Pfizerem nenapáchalo víc škod než užitku. Osobně mám za to, že užitek převažoval.

Za nepřijatelné ale považuji nutit k očkování mladé občany a dokonce i děti, přestože toto onemocnění zvládají dobře. Koronavirem jsou ohroženi v drtivé většině staří a nemocní občané. Za nepřijatelné považuji nutit lidi k očkování s tím, že má vlastnosti, které zjevně nemá (očkovaný totiž může znovu koronavirus chytnout a může jej přenést na druhé ad.).

Nemusím nepřekvapivě ani zástupce německé pravicové protiimigrační Alternativy pro Německo, který na jednom z protestů také vystoupil. Na druhé straně i Alternativa pro Německo bojuje proti zpackanému Green Dealu a snaze povinně všechny očkovat Pfizerem, takže není tak úplně pravda, že si vůbec nemáme co říci. Samozřejmě, nelze ztrácet ze zřetele, že s některými protestujícími se shodneme jen na něčem.

Místo aby se levice sjednocovala, se rozhádala v otázce, zda podporovat nebo nepodporovat protesty organizované iniciativou Česká republika na prvním místě. Česká strana sociálně demokratická a většina drobných levicových subjektů dala od této iniciativy i protestů ruce pryč s tím, že nejsou levicové, rozuměj, nelezou Evropské unii někam. Komunistická strana Čech a Moravy, iniciativa Ne základnám a některé další protesty aktivně podpořili.

Že na tribuně vedle známého komunisty Josefa Skály vystupovali i konzervativní pravičáci, jako děkan národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Šefčík nebo předsedkyně Trikolory paní Majerová? Je to jistě nezvyklé. Pravda je taková, že pravicová Fialova vláda provádí tak šílenou politiku, že se proti ní na obranu České republiky jsou nuceni spojovat všichni, kterým na Česku aspoň trochu záleží a kteří nepřestali myslet – konzervativní pravice i konzervativní levice. Bude-li Fialova vláda ještě nějakou dobu vládnout, přivede Česko do třetího světa, bude nás tyranizovat zimou a některé i hladem, pokud nás přímo nezničí svou válečnickou politikou.

Je pravda, že zatím je na protestech mnohem víc zastoupena pravice než levice. Pokud značná část levice (jde-li opravdu o levici, z jejich mlhavých programů moudrý nejsem) se rozhodla protesty bojkotovat, tak by se svým neúspěchům neměla divit…

Jan Zeman

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Samotné heslo »Česká republika na prvním místě« je protilevicové, ale bohužel nic lepšího není. Protože funkcionáři KSČM zase nic nevymysleli.
    Samozřejmě že proti bujícím fašizoidním tendencím by měli komunisté spolupracovat třeba i s demokratickou pravicí. Tak jako v době před Mnichovem 1938.

    A jak se poznají demokraté? Přirozeně podle vztahu ke kyjevské pučistické diktatuře, která stále ještě okupuje většinu nebohé a trpící Ukrajiny.

  2. Pokud někdo napíše: “Bojkot nejlepší vakcíny ruského Sputniku V v ekonomickém zájmu firmy Pfizer vedl asi k 40-45 tisícům zbytečných úmrtí jen v zemích EU, o nejasných vedlejších účincích vakcíny Pfizer nemluvě.”, pak nemůže být duševně zdráv.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy