Home Názory Ještě poznámka k rozpočtu

Ještě poznámka k rozpočtu

FOTO - archiv

Když jsem před více než šesti lety (26. 10. 2017) zveřejnil svůj nesouhlas s tím, že stát ze svého rozpočtu koupil za půl miliardy korun s následnými dalšími náklady od firmy AGPI vepřín v Letech u Písku, strhl se poprask, cože jsem si to dovolil. Tehdejší ministr kultury Herman sdělil, že šlo o veřejný zájem a tedy nevadí, že je cena mnohem vyšší než odhadní. Já se ptal, jestli je ve veřejném zájmu snižovat domácí zemědělskou produkci a jestli místo peněz na likvidaci nebylo možné vyhovět firmě AGPI a poskytnout jim jiné místo pro jejich práci a produkci.

Připomínám to ze dvou důvodů. Jedním z nich je skutečnost, kterou zveřejnil za Agrární komoru ČR ve svém zhodnocení vývoje zemědělské produkce mezi roky 1990 a 2020 pan Ing. Z. Jandejsek, CSc., který na faktech prokazuje, že za 30 let poklesla produkce vepřového masa na necelých 38 % (ze 763 000 t/rok na 294 600 t/rok), když stavy u prasnic, tedy možnosti příštího zvýšení produkce, jsou na 27,9 % a můžeme tedy spíše počítat s dalším poklesem. Obdobné to je u hovězího masa – pokles na 32,4 % (z 509 000 t/rok na 164 900 t/rok). Nechci zabíhat do podrobností, nakonec nejsem zemědělec, ale mohl bych uvádět další dramatická čísla u poklesu produkce mléka v době, kdy v okolí probíhají vojenské konflikty a každý rozumný hospodář hledá způsob, jak být v co největší míře soběstačný, aby nebyl odkázán na dovoz, který může být den ze dne omezen nebo zcela zrušen. Zároveň s tím se snižuje i rostlinná výroba a výměra obdělávané půdy poklesla na 82,6 %. Místo polí máme sklady.

A to mluvím jen o produkci komodit, které jsou přirozené pro naše podnebné pásmo a u kterých jsme soběstační vždy byli. Jde jen o to, že zákon o státním rozpočtu buď podpoří soběstačnost, nebo ji podrazí. Ono to není o producírování se v kravíně bratra místopředsedy vlády, ono to je o tom, jestli soběstačnost vláda podpoří nebo ji potopí.

Stejné to je u druhého důvodu, pro který svou úvahu píšu v souvislosti s přijímáním rozpočtu, a tím je podpora nebo útlum výroby. Vláda v prosazeném rozpočtu navýšila prostředky do armády, avšak nikoli na nákup potřebných prostředků, které tady vyrábíme, ale na nákupy v zahraničí, abychom asi dali práci podnikům v jiných státech NATO, včetně USA. Jen ne doma, pro produkci našich podniků vláda nic nedělá. Pan prezident se sveze v rychlovlaku v Itálii, ale že by státní rozpočet počítal s podporu vysokorychlostních tratí u nás nebo s výrobou takových souprav, to v něm nenajdete.

Prostě státní rozpočet opět slouží spíše nadnárodním korporacím místo toho, aby něco přinášel vlastním občanům.

Vojtěch Filip

4 KOMENTÁŘE

 1. Schopný lídr by za těchto okolností dokázal svou stranu mocně posílit a rozšířit komunistické ideje mezi velkou část společnosti…

 2. Prezident republiky přijal Alexandera Sorose
  30. listopadu 2023

  Prezident republiky Petr Pavel přijal ve čtvrtek dne 30. listopadu 2023 v 11.00 hodin na Pražském hradě amerického filantropa a předsedu Open Society Foundations Alexandera Sorose.

 3. V rozbitém Československu vládne obyčejný kapitalismus.
  Kdysi byl v Československu promítán sovětský film Obyčejný fašismus.
  Nevidím rozdíl mezi obyčejným kapitalismem a obyčejným fašismem.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here