Jó, lidská práva, doláče jsou doláče

»Džamál dnes znovu zemřel. Mysleli jsme si, že se možná objeví světlo spravedlnosti ze strany USA, ale peníze jsou opět na prvním místě,« hořce si na Twitteru postěžovala Hatice Cengizová, snoubenka zavražděného novináře Džamála Chášukdžího poté, co administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ve čtvrtek navrhla americkému soudu, aby saúdskoarabskému korunnímu princi Mohamedu bin Salmánovi přiznal imunitu. A to přitom ještě v červenci Biden zmíněnému princi řekl, že ho považuje za osobně zodpovědného za vraždu Chášukdžího…

Připomeňme, že saúdskoarabský novinář Chášukdží, který žil v exilu v USA, byl v roce 2018 zřejmě zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, kam si přišel prodloužit platnost dokladů kvůli nadcházející svatbě. Tělo kritika saúdské královské rodiny se nikdy nenašlo. Podle informací americké rozvědky vraždu posvětil sám korunní princ.

Chášukdžího snoubenka na základě tohoto zjištění podala na prince a jeho komplice občanskoprávní žalobu. Spolužalobcem byla skupina na podporu demokracie DAWN, kterou zavražděný sloupkař deníku Washington Post založil. »Je více než ironické, že prezident Biden sám zajistil, že MBS (zkratka pro bin Salmána) může uniknout odpovědnosti, když to byl právě prezident Biden, kdo slíbil americkému lidu, že udělá vše pro to, aby ho pohnal k odpovědnosti,« uvedla v prohlášení šéfka DAWN Sarah Leah Whitsonová.

Proč tedy došlo k takovému obratu? Není tajemstvím, že Spojené státy i přes mnohdy obludné porušování lidských práv v Saúdské Arábii, dodávají do této země zbraně a mají na jejím území rozmístěné jednotky. To je jistě i jeden z důvodů, proč si Washington nechce Saúdy příliš rozházet. Je tu ale ještě důležitější motivace, naléhavě aktuální, a tou je ropa.

Její vysoká cena totiž výrazně zdražuje pohonné hmoty v USA, a to je černá můra každé tamní vládnoucí garnitury. Zejména proto se Biden v polovině července vydal do Saúdské Arábie a poté i do dalších zemí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), v níž právě Saúdi hrají klíčovou roli. Hodlal motivovat zdejší představitele k zvýšení produkce s cílem snížit ceny.

Svou misi ale nezačal příliš šťastně. Zřejmě v domnění, že jako prezident USA stále představuje nejvyšší autoritu, vyčinil bin Salmánovi, že je zodpovědný za vraždu Chášukdžího. A udělal to veřejně, na tiskové konferenci…

To samozřejmě nemohlo zůstat bez patřičné odezvy. A tak Biden, i když v tomto směru lobboval i v Džiddě na následujícím summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC), nakonec odejel s nepořízenou. Ministr zahraničí Saúdské Arábie po jeho odletu z Džiddy podle agentury Reuters oznámil, že státy skupiny OPEC+ (země OPEC další exportéři ropy v čele s Ruskem) budou »pokračovat v hodnocení podmínek na trhu s ropou a udělají, co bude nutné«.

A také od té doby dělali, co uznali za vhodné. Začátkem září se dohodli, že v říjnu sníží těžbu o 100 000 barelů denně, a na počátku října vyhlásili, že od listopadu sníží produkci dokonce o dva miliony barelů. Bodejť by to ve Washingtonu nevyvolalo zděšení.

A tak se přehodnocovalo… Proklamovaná obrana lidských práv je sice svatá, ale nějaká ta výjimka se přece může udělat. Zvlášť když je to pro Ameriku výhodné. Spravedlnost je jedna věc, ale doláče jsou holt doláče…

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy