Když se daří, tak se daří…

Gratuluji ČEZu k historicky rekordní dividendě (145 Kč za akcii), jež plyne z výše čistého zisku, který z předloňských 9,9 miliardy Kč vystoupal do loňských nevídaných výšin a zabrzdil až na sumě 80,7 miliardy. Hlava se mi z toho točí doteď. Přemýšlím, k čemu asi tak přirovnat onen super rekordní skok, a napadá mě snad jen ten (skok) v podání amerického atleta Boba Beamona, který v osmašedesátém na olympiádě v Mexiku skočil do 21. století fantastických 890 centimetrů. Do té doby platný světový rekord překonal o neuvěřitelných 55 centimetrů.

Beamonův »let« platil za nejdelší na světě dlouhých 23 let. To bezmála jedenaosmdesátimiliardový skok ČEZu vydrží podle mě v rekordní platnosti nejdéle jeden rok, resp. do finanční uzávěrky roku letošního. Dávám rekordu rok, maximálně dva…

Nesmírně mě poctilo, že jsem se aspoň dílem nepatrným (avšak přesto – znáte to… korunka ke korunce sedá…) na uvedeném rekordu ČEZu taktéž podílel. Platil jsem jako mourovatej a vyšlo to. Rekord je. Slava Ukrajine! No jo, ČTK píše, že významný nárůst zisku reflektuje enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Společnost ČEZ vykazuje rekordní zisk, občanská společnost zase rekordní zadlužení. To přece dává nezpochybnitelnou logiku, že globální strategie šlape jako hodinky.

Chvástáte se sice, že státu, coby 70procentnímu (přesná výše akciového podílu státu je 69,78 %) vlastníku ČEZu, přiteče do poloprázdné kasy snových 54 miliard, ale na to vám takříkajíc se*e pes. Tahle částka, byť na první pohled úžasná, je pro ekonomiku státu zcela nepodstatná. Zejména v kontextu s tím, do jakých sociálních, resp. existenčních potíží onen rekordní zisk přivedl občany České republiky a český průmysl. Ten zisk je totiž vykoupen další výraznou ztrátou sociálních jistot a dalším, taky rekordním, zadlužováním českých domácností a krachem či obrovskými potížemi českého průmyslu, sektoru služeb, dopravy atd., atd.

Kdyby nějaký chytrý ekonom objevil jakýsi koeficient, který by uměl porovnat onen rekord s jeho výše vyjmenovanými negativními dopady, nevylučuji, že z těch dividendových 54 miliard pro stát by ve finále nezůstala ani koruna a propadli bychom se do červených čísel.

Když rodič chce ze svého potomka vychovat slušného člověka, taky ho nebude od rána do večera mlátit klackem. A přesně tohle udělal ČEZ. Spáchal rekord za cenu toho, že nás, občany, od rána do večera tím klackem mlátil po hubě. Třeba na lipské burze, kde přetavoval u nás levně vyrobenou elektřinu na zlato a drahé kamení. Konec konců, ČEZ to ani nijak neskrývá, neboť druhý zásadní důvod rekordního zisku připisuje obchodování s komoditami na zahraničních trzích.

A my, tupí a rekordů chtiví blbci, jestli chceme svítit a podílet se na rekordu příštím (kdo z nás bych nechtěl být součástí tohoto zločinného rekordního tažení, že?), můžeme jen doufat, že válka na Ukrajině jen tak brzy neskončí (nebude války, nebude rekordů…).

Pak by totiž už ty svi*árny neměli na co svádět a rekordy by padly. Doufám, že nejen rekordy…

Robert Fish

Související články

5 KOMENTÁŘŮ

 1. Prokremelský kolaborant Fish jako obvykle lže, když tvrdí, že ČEZ vyplatí státu za rok 2023 pouze 54 mld. K dividendám je nutné dále připočítat 15% srážkovou daň z divi minorit, doplatek DPPO za 2022, a 2 zálohy na windfall tax, pak za 2023 ještě. Do konce roku tak stát dostane od ČEZ cash cca 125 mld.

 2. 🤡Slovenský historik a politický komentátor Eduard Chmelár se ve svém příspěvku na sociální síti pozastavuje nad zprávou Českých drah, které o prázdninách nabízejí ukrajinským uprchlíkům možnost navštívit svou vlast. Navíc České dráhy jako jediný železniční dopravce slibuje odbavení jedinou jízdenkou.

  „Já už viděl ledacos, ale aby váleční uprchlíci jezdili domů na dovolenou…A na podzim by se nějaký zájezd do Afghánistánu nebo Sýrie nenašel!? V tom období je tam prý krásně…,“ píše Chmelár a dodává:

  „Evropa se mění na jednu velkou psychiatrii, které se zmocnili pacienti.“

  Sledujte @neCT24 | 42TCen.cz

 3. To musí nějaká obsese, že vy redaktoři tohoto pokleslého plátku musíte dnes a denně dokazovat, jací jste hlupáci. Přitom není nic jednoduššího než se na těch údajných závratných ziscích ČEZu podílet. Takže Bertíku založ si akciový účet a pár těch akcií našeho energetického giganta si kup. Věř, že to není nic složitého. To zvládneš i ty se svým ochablým intelektem. A brzy budeš ve vatě.
  PS: Tu radu máš ode mě zadarmo.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy