Exprezident varoval před katastrofálním dopadem politiky přerušení vazeb Moldavska se SNS

Politika moldavských úřadů směřující k přerušení vazeb se Společenstvím nezávislých států (SNS) bude mít katastrofální důsledky, prohlásil bývalý moldavský prezident a vůdce opoziční Strany socialistů Igor Dodon.

»Vystoupení Moldavska ze SNS – ať už jde o parlamentní platformu nebo jiné dohody – je jednou ze strategických zahraničněpolitických chyb současných orgánů země. Předseda parlamentu Grosu a další představitelé by měli myslet spíše na zájmy našeho lidu než na způsoby, jak se zavděčit svým zahraničním mecenášům. To bude mít katastrofální důsledky pro naše výrobce a občany,« upozornil Dodon v poselství zveřejněném na jeho telegramovém kanálu.

Igor Grosu, předseda moldavského parlamentu a vůdce vládnoucí Strany akce a solidarity, již dříve oznámil, že Moldavsko zahájilo proces vystoupení z mezinárodního sdružení SNS. Dodal však, že orgány země vybírají selektivně, které dohody SNS vypovědět, a hodlají zachovat ty, které jsou výhodné pro ekonomiku země.

Postoj Kišiněva k SNS se začal radikálně měnit poté, co v prezidentských volbách v roce 2020 zvítězila Maia Sanduová. Do dnešního dne se nezúčastnila jediného summitu SNS. V letošním roce Moldavsko zostřilo kritickou rétoriku namířenou proti SNS a ministr zahraničí Nicolae Popescu zahájil vypovězení řady dohod podepsaných pod záštitou mezivládní organizace. Ministr hospodářského rozvoje a digitalizace Dumitru Alaiba však tvrdí, že země by měla zachovat dohody, které jsou pro její ekonomiku výhodné. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová dříve označila politiku Kišiněva za pokryteckou.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy