»Máš rád Turky?«

…obrátil se Švejk na hostinského Palivce, »máš rád ty pohanský psy? Viď že nemáš.« Mé záliby v citátech jste si již jistě na iportaL24.cz všimli. Tenhle ze Švejka patří k mým nejoblíbenějším a dlouho jsem čekal na nějakou odpovídající souvislost, až ho budu moct cíleně použít. Dočkal jsem se. Akorát v roli dotazovaného nahrazuje hostinského Palivce ruský prezident Putin.

Turecko v těchto dnech porušilo z pohledu mezinárodního práva úplně všechno, co porušit mohlo. Zelenský si totiž odsud odvezl českým vojenským speciálem zajaté ukrajinské důstojníky pluku Azov.

Aeronet.news komentuje: »Během státní návštěvy Volodymyra Zelenského v Turecku došlo k předání velitelů Azovu do rukou ukrajinského prezidenta, který je odvezl z Turecka na palubě letadla členské země NATO, a to konkrétně na palubě českého vládního stroje, který je ale registrován jako vojenský stroj pod Ministerstvem obrany ČR. Vojáky a velitele Azovu tak z Turecka odvezl stroj NATO, čímž Turecko porušilo smlouvu s Ruskem nejen bilaterálně, ale i vzhledem k tzv. Vídeňské konvenci. Konvence hovoří o tom, že dohody o zajatcích umístěných ve třetích zemích znemožňují vydávání těchto zajatců k přesunu jinou stranou bez souhlasu smluvních stran.

Ruská federace byla už znovu a opět podvedena! Takovéto titulky a nadpisy od soboty zaplavují ruská média a zdaleka už nejde jen o sociální sítě, protože podraz, který vyrobila Erdoganova vláda v Turecku, nemá obdoby. Minulý rok v září došlo k podpisu trojstranné dohody mezi Ruskem, Tureckem a Ukrajinou, že zajatí vojáci a vrcholoví velitelé pluku Azov, kteří se ukrývali v Azovstalu v Mariupolu při obléhání žoldáckými jednotkami PMC Achmat Ramzana Kadyrova, budou předání Turecku a tam zůstanou a setrvají až do konce vojenského konfliktu na Ukrajině. Mohli se volně po Turecku pohybovat, ale nesměli jej opustit, aby se nemohli vrátit na Ukrajinu a znovu se vrátit do pozic velení v ukrajinské armádě. Uběhl necelý rok a vláda prezidenta Erdogana dohodu na sprosťáka v sobotu porušila.«

Co teď nastane? Přijde z Kremlu razantní odveta? Nebo je to zase další hra, v tuto chvíli jen obtížně rozklíčovatelná? Něco na způsob nedávného rádoby vzpurného Prigožinova tažení na Moskvu – byť v tomto kontextu se cosi konkrétního již rýsuje. Podle zákulisních informací Putin prý výrazně oslabil pravomoci viditelně prozápadního náčelníka generálního štábu Gerasimova, resp. odstavil ho od vlivu na vojenské operace na Ukrajině, což měl být jeden z hlavních cílů (+ taktéž prozápadní ministr obrany Šojgu) Prigožinovy vzpoury. Nebo »vzpoury«(?).

Tak či tak se to celé jeví čím dál zamotanější, až to skoro vypadá, že ti, kteří tento konflikt minimálně od roku 2014 svými falešnými podpisy Minských dohod připravovali, teď neví, co s ním, jak ho ukončit. Uvidíme, zda něco konkrétního přinese nadcházející summit NATO ve Vilniusu. Tam očekávám docela masakr. Senilní Biden na příkaz jestřábů z Pentagonu o víkendu jasně řekl, ať Ukrajina na členství v Alianci rychle zapomene, ovšem na druhou stranu podepsal dodávky zakázané kazetové munice, což se setkalo s nesouhlasem i uvnitř NATO.

Zatímco Západ a Spojené státy oficiálně deklarují, že se chtějí vyhnout otevřenému vojenskému konfliktu s Ruskem – Česko, Slovensko, Polsko a Pobaltí si naopak nic jiného nepřejí…

Na mě to z toho obecného, širšího pohledu, působí dojmem, že západní Evropa a USA prostě zkoušejí, kam až mohou zajít, resp. co všechno si Rusko ještě nechá líbit, aniž by zmáčklo ono červené tlačítko… Kalkulují s tím, že ani kvůli kazetové munici, ani kvůli zmiňovaným zajatcům, Moskva jadernou válku nerozpoutá. Na druhou stranu ale jako by s Ukrajinou o NATO vlastně ani nechtěli jednat… (tzn., že se jakoby zdráhají učinit ten rozhodující krok) a dosti zřetelně dávají najevo, že tato otázka na pořadu dne není a dlouho nebude. Válečné fanatiky v čele s Pavlem, Fialou, Černochovou a Lipavským, kteří spolu se svými slovenskými, polskými a pobaltskými soukmenovci stojí na opačné straně alianční barikády, v to nepočítám – tihle oslové postupně dohýkají, jejich entrée se nezadržitelně přibližuje ke konci. Nebo si snad myslíte, že rozhodnutí nadrženě proválečné slovenské prezidentky Čaputové pochází z její hlavy?

Snad jsem alespoň v tom základním srozumitelný, byť sám v tom tápu ode zdi ke zdi – ostatně stejně jako ostatní »neoficiální« komentátoři. Nicméně jedno mi z toho vychází dosti zřetelně – že z tohoto konfliktu a de facto od jeho počátku, nyní o to intenzivněji, nejvíce profituje a profitovat bude ČÍNA. Ještě před vydáním zajatců bych k Číně, k tomuto konfliktu více méně netečné, přiřadil i Turecko, ovšem to do něho nyní zasáhlo hodně výrazně a hodně nešťastně. Prostě pohanští psi…

Jenže, jenže – co když je to všechno úplně jinak a všichni se všemi jsou domluveni na výsledku? A ty tisíce zbytečně mrtvých Rusů a Ukrajinců, notabene civilistů, notabene dětí? Směšné. Cožpak Rothschildům na obyčejných lidech někdy záleželo? Prase aby se v tom vyznalo… Jedině pan baron by nám prozradil víc. Takže, pane barone, co nám k tomu povíte…?

Jan Čech

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy