O zákonu, který nabral zpoždění 33 let

»ZA 30 LET JSME PŘIŠLI O 66 TISÍC VÁCLAVÁKŮ ORNÉ PŮDY. V Česku zmizelo od roku 1993 zhruba do poloviny roku 2023 přes 264 tisíc hektarů orné půdy. Jednoduchým výpočtem tak zjistíme, že každý den tohoto období jí ubylo průměrně 24 hektarů. Tomu říkáme ne. Ministerstvo životního prostředí připravilo novelu, která zemědělskou půdu komplexně ochrání, nejkvalitnější půdu tak nebudou moct zabrat obří logistická a nákupní centra.

Na novelu bude navazovat konkrétní prováděcí předpis, na kterém budeme spolupracovat. Výměra orné půdy se za posledních 30 let snížila rychlým tempem, a sice o 8,3 % na 2,9 milionu hektarů. Celkový úbytek představuje 264 505 hektarů, což odpovídá 24,2 hektaru denně. Každý den v Česku tak nenávratně zmizela plocha velká přibližně jako šest pražských Václavských náměstí (které má přes 4 hektary).« Tolik z oficiální zprávy echt Výborného ministerstva zemědělství z října loňského roku.

Připomíná mi to muže, který nechtěl dítě, ale ochranu začal používat, až když partnerka otěhotněla. Čili pozdě a k ničemu, on si ho však přesto před každým stykem nasazuje… Mačo. On i Výborný.

Proč jsem vytáhla zprávu starou půl roku? Protože nyní se k ní vrací Seznam Zprávy v komentáři pod titulkem »Když dochází orná půda. Tam, kde je v Česku nejhůř, ani nový zákon nepomůže«. Nepomůže, výjimečně se Seznamem souzním. Je to aktivita typického charakteru »s křížkem po funuse«. Jako onen mačo, co si pindíka obléká do prezervativu před stykem s těhotnou partnerkou, aby si náhodou neucvrknul… Stejný anachronismus co teď s tou půdou. Takový zákon měl být přijat jako jeden z vůbec prvních hned zkraje roku 1990. Po 33 letech je to ze strany ministerstva už jen póza, aby se vlk nažral a koza zůstala celá = aby se Fialova vláda nažrala a voličstvo zůstalo neporušené (parlamentní volby jsou už příští rok, že ANO?), bez výrazného úbytku. Prostě líbivý obal s bezcenným obsahem.

Chcete-li ještě jeden příklad, červeně a vícekrát podtrhující nelogické počínání ministerstva zemědělství, prosím… Jako kdybyste nafouklé mrtvole, plující na hladině rybníku, dávali umělé dýchání z úst do úst v domnění, že nebožtíka ještě zachráníte. Samozřejmě nezachráníte, stejně jako onen zákon jednak nezachrání ornou půdu ještě existující (v ČR to je přece nastaveno tak, že vše se dá koupit, resp. uplatit), natož aby do stavu půdy orné vrátil tu zabetonovanou. Čili Výborný si jen udělá do notýsku čárku a příští rok v předvolební kampani se tím spolu se SPOLU bude prsit. Toť vše. Přeji vám hezký den.

Marie Krejčíková

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy