Vláda má dva nepřátele – odbory a Putina, uvedl na tiskové konferenci SOCDEM Zaorálek

AKTUALIZUJEME

Kritikou vládních kroků směrem k zaměstnancům i důchodcům nešetřili na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě kandidáti Sociální demokracie (SOCDEM). Lídr pro volby do Evropského parlamentu (EP) Lubomír Zaorálek dokonce řekl, že vláda má dva nepřátele: odbory a Putina. Další z kandidátů a expremiér Vladimír Špidla mluvil o »buzeraci zaměstnanců«.

»Chtěl bych vládě položit jednoduchou a jasnou otázku: proč neklesají ceny elektrické energie v České republice. Když nahlédnete do Eurostatu, elektrická energie u nás vystoupala nejvýše, možná spolu s Estonskem, ale teď všude kolem nás její ceny klesají, jako by neexistoval žádný mechanismus, jak to vyyřešit,« uvedl Zaorálek.

Postěžoval si, že v České republice nefunguje trh, Energetický regulační úřad (ERÚ) ani vláda. Té podle Zaorálka vyhovuje, že má z drahé elektřiny příjmy například z dividend nebo DPH. »Na tom všem stát vydělává, ale my to vnímáme jako útok na životní úroveň občanů, kdy vláda mlčí. Rád bych vůbec věděl, co vláda dělá, protože ani v tom, co si vytkla jako cíl, nemá výsledky,« uvedl Zaorálek.

Důvod je dle jeho názoru jasný. »Protože Česká republika je klientelistický stát. Firmy a státní podniky jsou spojeny s regulovanými odvětvími a dokážou si zajistit, že jim vysoké zisky zůstávají. Vláda ten klientelistický stát kryje a necítí důvod zasáhnout,« sdělil místopředseda SOCDEM s tím, že dokonce i ve zmíněném Estonsku začaly ceny klesat.

Vládu zkritizoval za plánované změny v zákoníku práce, kde se mj. jedná o prodloužení zkušební doby či o podání výpovědí bez udání důvodů. »Na kongresu ODS zaznělo, že hlavním nepřítelem vlády jsou odbory. Zdá se, že vláda má dva nepřátele – odbory a Putina,« uvedl s nadsázkou lídr Sociální demokracie pro volby do Evropského parlamentu. »Sociální smír, tedy to, o co jsme usilovali, jde vniveč,« dodal.

Expremiér Špidla uvedl, že SOCDEM napsala prezidentu Petru Pavlovi, že se chce podílet na práci na důchodové reformě, zvláště když se uvolnilo místo při jednáních po hnutí ANO. »Důchodový systém nemůže být definován jen silami, co jsou zastoupeny v parlamentu. Je to celospolečenská záležitost,« řekl bývalý předseda vlády.  

»Prodlužování povinné doby pojištění, faktické zrušení předčasných důchodů, omezování výchovného, snížení valorizace důchodů v době vysoké inflace jsou jen některé dobře viditelné příklady dílčích změn našeho důchodového systému, které poškodí občany, ale skutečný problém nevyřeší,« píše se mj. v dopise adresovaném hlavě státu.

»To, čemu vláda říká důchodová reforma, je snížení úrovně důchodců. Vláda unáší sociální podstatu České republiky, zhoršuje situaci důchodců i pracujících. Základní linie je buzerací zaměstnanců k prosperitě,« řekl Špidla. Varoval, že pětikoaliční kabinet začíná kroužit kolem sociálního zdravotního systému. »Vedou se diskuse, že je příliš mnoho nemocnic. Vláda se chystá tento systém zasáhnout a přímo nebo nepřímo ho zprivatizovat,« varoval Špidla.

Školský expert Petr Pavlík se následně vyjádřil k dnešní rezignaci ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlové (TOP 09). »Ještě nevíme, jaké si vymyslí důvody demise. Myslíme si, že hlavní důvod je, že byla neviditelná a pro vědu a výzkum dělala minimum. Je to obrázek celé vlády,« dodal Pavlík. Langšádlová přitom před dnešním jednáním předsednictva TOP 09 sdělila, že cítí podporu vysokých škol, Akademie věd i Svazu průmyslu a dopravy.

Po jednání TOP 09 předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová uvedla, že Langšádlová dávala více úsilí do obsahové části práce než prezentaci navenek. I to je ale podle Adamové práce ministra.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy