Od Wericha přes Kluse a Pekarovou k ortodoxnímu rabínovi

Dneska začnu panem Janem Werichem, bude to takové Třikrát s Janem. Se třemi jeho na věky moudrými citáty na téma chytrost. Tak pojďme do toho…

1. »Vždycky bylo, je, a já se domnívám, že i bude, na světě víc lidí hloupých a nevzdělaných než chytrých a vzdělaných, i když chytrost a vzdělanost nejsou na sobě přímo závislé. Já znám mnoho vzdělaných hlupáků.«

2. »O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak.«

3. »Ono je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém.«

Tyto hluboké myšlenky zasílám doporučeně (poštovné hradím já) ukrajinskou poštou mé nejoblíbenější z oblíbených, paní Markétě P-A (proč ausgerechnet šéfce TOP 09, vysvětlím za moment). Schválně by mě pak zajímalo, až jí UK pošta zásilku doporučí, jestli se v těch citátech pozná, resp. za koho se v nich bude mít. Na co ale vlastně narážím? Na zpěváka Tomáše Kluse, který nesdílí oficiální názor na situaci v Gaze.

Kromě jiného na svůj facebook napsal toto: »Nejde primárně o to, jestli je člověk pro Palestinu, nebo Izrael. Jde o lidská práva, o soucit a schopnost vyslovit se v momentě, kdy násilí přesahuje mez daleko, předaleko za běžnou schopností chápat něco jako reakci na něco. Za čtyři roky bylo ve světě zabito při válečných konfliktech 14 000 dětí, stejné množství dětí bylo zabito izraelskou armádou za čtyři měsíce. Každý den je v Gaze zabito průměrně 64 žen. Umírají tam stovky civilistů denně proto, že jsou bombardováni a nemají kam utéct. Hladomor, který důsledkem blokády jídla a vody Izraelem od října, zabránění humanitární pomoci a více než nelidské podmínky pro civilní obyvatelstvo (například operace raněných dětí a císařské řezy při porodu bez anestezie), jsou způsobené tím, že okupované území, Gaza, je pod totální kontrolou Izraele a výhradně on rozhoduje o tom, jak se národu, kterému jsou po dekády upírána práva na svobodnou existenci, povede. To je absurdní a v 21. století nemyslitelné. Stejně tak je absurdní do očí bijící ticho českých médií a politiků, kteří o situaci informují tak jednostranně, až je to cynické a v kontextu doby ostudné, neboť se od Sametové revoluce holedbáme titulem kolébky a opatrovníka lidských práv; při pohledu na utrpení Palestinců ale tyto instituce samy sebe usvědčují z pokrytectví, neboť tam, kde ze zastání neplyne benefit, jsou, zdá se, hluší, slepí a němí. Ne. Není možné tomu přihlížet a bát se, že dostaneme tolik oblíbené a zjednodušující nálepky. Palestinsko-izraelský ‚konflikt‘ je výzvou pro všechny, kteří nevidí etnikum, vyznání a územní politikaření jako důvod k nenávisti, či zástěrku agrese. Utrpení palestinských civilistů nemůže zůstat nepovšimnuto a má být vykoupeno aktivizací soucitného srdce každé lidské bytosti, schopnosti postavit se za princip nenásilí a znovunastavení hranic toho, co je, a co už zcela určitě není lidské. A takové zastání nemůže vzejít z masy, nýbrž z jedince. Proto apeluji na každého, kdo má byť sebemenší pochybnosti o pravdě, nebojte se ozvat, buďte aktivní, neboť právě to je známkou skutečnosti, kterou tak dobře pojmenoval Spiderman, alias Peter Parker: Pod tou maskou může být každý. Každý, kdo není lhostejný k utrpení druhých a vystoupí ze své komfortní zóny ve prospěch ideálu lásky, rovnosti a spravedlnosti, je právoplatným hrdinou doby. Modlím se za palestinské a izraelské děti, modlím se za všechny děti světa, aby nemusely nadále snášet donekonečna opakované křivdy rodičů a jejich rodičů a co nejvíc, aby za ně už ani jedno nemuselo zaplatit životem.«

Co dodat…, než že podepisuji a skláním se před odvahou pana Tomáše Kluse.

Když nyní pan Klus oslovil právě moji zbožňovanou M. P-A, kterou kdysi snad z jakési nerozvážnosti podle všeho i volil, aby na revanš vyjádřila podporu jeho vnímání tohoto konfliktu, nereagovala. Ostatně co jiného mohl od této fanatické sionistky čekat, že?

A víte co, půjdeme na to ještě jinak. Sami si udělejte jasno, kdo z nich, Klus a Pekarová, na jaké straně stojí, koho podporuje, kdo z nich co a proč odmítá.

Poslechněte si tento pozoruhodný rozhovor s respektovaným newyorským rabínem Jisroelem Dovidem Weissem, ten totiž hovoří de facto stejnou řečí jako Tomáš Klus, řečí pod kterou připojuji svůj podpis (Pekarce ho přibalím k těm Werichovým citátům, snad ta zásilka nebude pro ukrajinskou poštu moc těžká… – rád připlatím, doplatím…).

Tento rozhovor vedla Dr. Safiyyah Ally na sjezdu Reviving the Islamic Spirit v Torontu v prosinci 2022. Překlad aeronet.news.

(Nevím, čí názory by už měly být směrodatnější, chceme-li chovat respekt k židům, než právě ortodoxního rabína. Jestli však odmítáme tyto názory, stavíme se na roveň zastánců nacistické ideologie a taktéž na roveň ničeho se neštítících sionistických politiků, které zájmy řadových židů absolutně nezajímají.)

Jan Čech

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

 1. Klus bude asi „umravněn“, a když to nebude chtít „pochopit“, tak nejspíš zažije, co je to ta slavná cancel culture.

 2. Osobou, která Fialu řídí by mohl být jeho PORADCE(?) TOMÁŠ POJAR. Otec Tomáše Pojara byl ředitelem Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea a vyslancem ČSSR a později ČR v Izraeli .
  ——
  Tomáš Pojar je PORADCEM Fialy pro národní bezpečnost a od r. 2022 jeho vyjednávačem pro evropské záležitosti .2014-22 2014-2014 – 2022 prorektorem Cevro Institutu.
  –Kritizoval T.Petříčka, Zaorálka Schwarcenberga za prohlášení z . z (5/2020) ve kterém odsoudili budování židovských osad které Izrael od roku 1967 vybudoval na okupovaném Západním břehu Jordánu
  –1905-2005 byl v organizaci Člověk v tísni, později byl ředitelem této organizace – do r.2005
  –2010-2022 vyslancem ČR v Izraeli
  ———————————————————
  Během upalování a ubíjení ukrajinských policistů vařili někteří příslušníci organizaace Člověk v tísni těm kdo prováděli Majdan.
  Předávali jim peníze a po Majdanu zajistili dopravu některých Majdančíků do Prahy
  ———————————————————-
  Tomáš Pojar absolvoval školu v Izraeli. Vystudoval politologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Byl na nějaké škole v
  USA.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy