Zahraniční zadlužení Česka roste jako z vody

Zahraniční dluh Česka se jen za poslední čtvrtletí minulého roku zvýšil o 167,4 miliardy korun a dosáhl celkových 4,622 bilionu Kč. Uvádí to dnes na svém webu Česká národní banka s tím, že meziročně byly závazky vůči cizině na konci minulého roku o 129 mld. Kč vyšší. Zahraniční dluh tak podle centrální banky představuje 63 procent hrubého domácího produktu.

Největší podíl na celkové zahraniční zadluženosti má soukromý sektor (77,3 %). Zbývající část (22,7 %) tvoří závazky veřejného sektoru, do nichž se zahrnují závazky sektoru vládních institucí, závazky soukromých subjektů garantované vládou a závazky subjektů s majoritní účastí vládních institucí.

Nárůst zadluženosti byl podle ČNB ve 4. kvartálu zaznamenán u všech hlavních ekonomických sektorů.

Podíl bankovního sektoru na celkové zadluženosti představuje 39,7 %. Pro vývoj zadluženosti v tomto sektoru byl určující nárůst vkladů přijatých ze zahraničí.

Podíl sektoru vládních institucí na celkovém zahraničním dluhu činí 15,8 %. Zvýšení dluhu zde podle bankéřů bylo důsledkem růstu hodnoty vládních dluhopisů v držbě nerezidentů kvůli cenovým a kurzovým vlivům.

Nejvíce vzrostl dluh ostatních sektorů (mimo vládní a bankovní sektor), jež vytvářejí 44,5 % celkového zahraničního zadlužení. Stav závazků vůči cizině se tu zvýšil především v důsledku navýšení stavu obchodních úvěrů u tuzemských podniků nespojených s přímou investicí a finančních úvěrů čerpaných podniky od přidružených zahraničních firem, uvádí ČNB.

(ici)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. To je skandálním, ale když uděláme demonstraci proti této vládě, tak nás tam přijde 20, ostatním je to jedno, kdo si dnes vzpomene, jak tady Kalousek vyhrožoval řeckým scénářem a rozesílal faktury do domácnosti, a teď Kalousek mlčí jako ryba, to je od Kalouska arogance nejvyššího stupně.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy