Polská média za vlády Donalda Tuska

Po převzetí vlády v Polsku proevropskou koalicí pravicově liberální Občanské platformy, pravostředové Třetí cesty a levostředové Nové Levice za vedení staronového premiéra Donalda Tuska v prosinci 2023 byla brutálně a pokud ne v rozporu se zákonem, tak v každém případě v rozporu s dobrými mravy, přes protesty příznivců PiS, zpacifikována polská státní média. Státní televize, Rozhlas a Agentura byly zrušeny a následně nově vytvořeny na zelené louce. Většina dosavadních pracovníků starých státních médií mohla přejít do nových. Výjimkou byli ti, co hájili někdejší pravicově konzervativní vládu Práva a Spravedlnost (PiS) až do roztrhání těla, nebo zastávali nežádoucí stanoviska, tj. byli euroskeptičtí. Šlo hlavně o pracovníky zpravodajství z Polska a z Evropské unie. Nyní tyto polské hnojomety obrátily směr a staly se těžko rozlišitelné od soukromých polských proevropských médií. Na někdejší vládě PiS nenechají nit suchou, o podivnostech nové vlády mlčí.

Trochu jsem do nové situace mohl nahlédnout během devíti dnů, počínaje 17. únorem 2024. Uvedu několik příkladů:

 1. Spořádaný ústup ukrajinských vojsk z Avdijivky
 2. Smrt Alexeje Navalného
 3. Protesty rolníků
 4. Dokončení druhé trasy metra ve Varšavě

1) Spořádaný ústup ukrajinských vojsk z Avdijivky

Hned v sobotu 17. února přichází zpráva polské soukromé televize TVN, vlastněné americkými demokraty, o pádu silně opevněného města Avdijivka na Donbase a vzdaní se zbytku jeho obránců ruským vojákům. Na alternativě se objevila videa s tisíci padlými ukrajinskými vojáky v Avdijivce a stovkami padlých, zejména polských a amerických dobrovolníků. O tom polská státní ani soukromá televize a další mainstream neinformovaly. Už v neděli uváděly, že ukrajinská vojska spořádaně z Avdijivky ustoupila, s odkazem na ukrajinské ministerstvo informací, tzv. ministerstvo pravdy. Kde je přesně pravda, je otázka.

Nezávislé americké zdroje popisují bitvu o Avdijivku následovně: V listopadu 2023 vrchní velitel ukrajinské armády generál Zalužný marně prezidenta Zelenského žádal o souhlas s ústupem ukrajinských vojáků z Avdijivky s cílem zabránit obrovským ztrátám ukrajinských vojáků. Dvě ukrajinské elitní skupiny vojsk se začaly střílet o čest hájit obří »horní« bunkr nad Avdijivkou. Ruští vojáci si toho všimli a bunkr bez boje obsadili. Následně ruské drony rozstříleli ukrajinský pokus bunkr dobít zpět. V prosinci 2023 začaly obří bunkry a v nich se skrývající ukrajinské vojáky v Avdijivce devastovat tzv. klouzavé bomby o hmotnosti 500-1500 kilogramů. V lednu 2024 se na sever a jih od Avdijivky začala vysunovat ruská obkličovací chapadla. Ukrajinci se je pokoušeli vytlačit, ale bez úspěchu. Později je rozbahnění terénu donutilo útoky zastavit.

V únoru ruská vojska začala pronikat »cihlovou zástavbou« do centra města, vynechávajíce četné bunkry. Používali metodu shození klouzavé pumy, jež vyčistila terén, který následně ruská pěchota bez boje obsadila. Ukrajinští obránci »jižního« obřího bunkru se ocitli bez vody a bunkr opustili. Vzápětí jej obsadila bez boje ruská pěchota. Na protiútok již Ukrajincům nezbývaly síly ani munice. 15. února část zbytků ukrajinských vojsk již bez munice a přes zákaz Kyjeva se dala na ústup z Avdijivky na západ po jediné přístupové silničce »smrti«. Na ní se potkali s elitními oddíly banderovců z pluku Azov, vyslanými novým vrchním velitelem ukrajinské armády generálporučíkem Syrským a prezidentem Zelenským na pomoc Avdijivce, která dle Zelenského nepadne. Jak spořádaný byl postup obou skupin vojsk proti sobě v husté ruské palbě, netuším. Poté v noci ruské letecké síly přikryly západní ústupovou cestu do Avdijivky asi 20 000 minami a tím zbylým obráncům Avdijivky znemožnily ústup. 16. února se na dvaceti místech Avdijivky objevily ruské prapory. Zbylí ukrajinští vojáci v Avdijevce se začali vzdávat. Zbývalo prostor Avdijivky tzv. dočistit.

Poté nám v polské televizi sdělili, že Avdijivka byla bezvýznamným městem. Zapomněli uvést, že tam byla největší soustava bunkrů na Ukrajině. Byla postavená po Majdanu 2014. Také neuvedly, že z Avdijivky byly od roku 2015 ostřelovány civilní čtvrtě Doněcka a dalších povstalých východoukrajinských měst. Chápu, že v těchto městech následně proběhly upřímné bouřlivé oslavy dobití Avdijivky ruskými vojáky.

2) Smrt Alexeje Navaného

V pondělí začaly zprávy podivně. Na mnichovské bezpečnostní konferenci, kde nebyli přítomni ani někteří významní politici Západu (Biden), program zahájila vdova po právě zemřelém Alexeji Navalném slovy: »Putin zavraždil mého muže Alexeje Navalného!« Následuje polský premiér Tusk: »Putin zavraždil Navalného!« Poté stejná slova říká předsedkyně Evropské komise paní Leyen a několik dalších západních politiků. Na mnohé další západní politiky již ve zprávách nezbyl čas. Vzpomněl jsem si na konec filmu Velká vlaková loupež, kdy její účastníci dostávali od soudce otázky, zda se cítí vinni. Až na jednu výjimku odpovídali: »Nevinen!«

V tu dobu bylo známo jen to, že Alexej Navalný v ruské věznici zemřel. Oni jsou ale prý jasnovidci, resp. proti Rusku a zvláště proti Putinovi lze použít jakoukoliv lež. O týden později se na českém Seznamu objevuje zpráva, že podle šéfa ukrajinské tajné služby Budanova Navalný podle všeho zemřel přirozenou smrtí na krevní sraženinu.

Týden po smrti Navalného antivakceři tvrdí, že zemřel na následky očkování Pfizer Němci v roce 2020. Nevysvětlují, jak mohl být očkován v roce 2020, když první vakcíny byly k disposici až v samém závěru roku. Že by byl tak prominentní pacient, ač vzhledem ke svému věku nebyl koronavirem příliš ohrožen? Nebo byl pokusným králíkem? Divné.

3) Protesty polských rolníků

Velký bolehlav pro polské novináře představovaly protesty rolníků, v Polsku doplněné o již od podzimu trvající vysypávání a ničení zásilek ukrajinských potravin, v prvé řadě obilí, na hranicích s Ukrajinou, k nevoli bývalé i současné polské vlády. Polský premiér Tusk v televizi říká, že se polští rolníci nemají čeho obávat, že se jeho vláda o ně postará. Podpora Ukrajině a Green Dealu je ale svatá, o ní se diskutovat nebude. Hlavně neprotestujte, to je pro vládu nepříjemné, zvláště když je před vojvodskými a komunálními volbami. Jako občan velkoměsta (smýšlením, ne původem), nechá polské zemědělce dovozem ukrajinských šmejdů a Green Dealem zničit, jak degenerovaný Brusel a zahraniční konkurence žádá. Je přece velký Evropan, jak by řekl klasik.

Pár protestujících rolníků, kteří se dostali do polské televize, mluví o dovozu jedovatých potravin z Ukrajiny za dumpingové ceny, který polské a další eurounijní zemědělce ničí, podobně jako Green Deal. Je to prý podpora Ukrajiny a klimatu. Že jde o podporu hodně perverzní, se od polských politiků a novinářů nedozvíme. Polský eurokomisař pro zemědělství Wijciechowsky v televizi říká, že proti rozvinutí Green Dealu v zemědělství na Evropské komisi hlasoval, jako jediný. Názor gesčního eurokomisaře prý ostatní eurokomisaři ignorovali, Green Deal je prý svatý. Kdyby snad nebyl, platí zákon číslo jedna.

Polští novináři, a to ani satirický pořad »Szklo kontaktowe«, si netroufají přímo ostře útočit na polské zemědělce, byť řada důležitých silnic a dálnic v Polsku je traktory celé dny zablokovaná a silniční doprava kolabuje. Polské hraniční přechody s Ukrajinou jsou polskými rolníky blokované již celé měsíce. Ano, stateční polští zemědělci brání sebe i zemědělce celé EU před šílenstvím vedení EU, podporovaným starou euroskeptickou vládou PiS i novou eurohujerskou polskou vládou Tuska, což ale mainstream zamlčuje.

Protestují rolníci v celé EU. Zemědělci prý zablokovali Berlín, Prahu, Brusel, Madrid… Tedy, po návratu do Prahy zjišťuji, že o blokádu Prahy rozhodně nešlo, byť do Prahy dorazilo nejméně 800 traktorů. Na rozdíl od českého ministra zemědělství v Polsku nedošlo na kádrování protestů zemědělců na ty »přijatelné« (co zemědělce proevropsky zbaběle zradili), a na ty »nepřijatelné«, co zemědělce obětavě hájí.

V pořadu s možnou účastí diváků se objevuje e-mail, že v místech vysypávání ukrajinského obilí umírají po jeho sezobání ptáci. Zřejmě se jím otrávili.

4) K dokončení druhé trasy metra ve Varšavě

Protože vojvodské (krajské) a komunální volby se velice blíží, problém nesplněných slibů je ožehavý. Ve Varšavě jde zejména o dokončení druhé trasy metra v západním směru. Předpokládá se zpoždění čtyři roky a významné prodražení stavby, což jde na vrub ve Varšavě od roku 2010 vládnoucí Občanské platformy a zvláště pak prezidenta (primátora) Rafaela Trzaskowského, který se uchází o znovuzvolení prezidentem Varšavy. Podle televize prý ale hlavním viníkem není vedení Varšavy. Nejvíc se o to prý zasloužil vojvoda Mazowieckého vojvodství z PiS, a to nespoluprací při vyvlastňování tří potřebných pozemků. Varšava je v Polsku částí Mazowieckého vojvodství.

Divné. Poprvé jsem se v Polsku setkal s případem, kdy výstavba významné dopravní stavby vázla na vyvlastňování potřebných pozemků ve veřejném zájmu. Proevropský deník Gazety Wyborza uvádí více příčin velkého zpoždění výstavby posledního úseku druhé trasy metra ve Varšavě. Nejzajímavější je skutečnost, že tři nevyvlastněné pozemky nebrzdí výstavbu posledního úseku druhé trasy metra, ale komplikují jen výstavbu druhého depa metra nedaleko konečné druhé trasy.

Jan Zeman

Související články

5 KOMENTÁŘŮ

 1. 🇺🇦Ukrajinský kanál „Legitimny“ o náladě ve vládnoucích kruzích:
  📣Náš zdroj uvádí, že uvnitř státu si velcí úředníci a dokonce i bezpečnostní složky připravují „kufry“ na rychlý odchod ze země. Mnozí postupně stahují svůj kapitál.
  ✔️Nastal okamžik, kdy jen málo lidí chce být v Zelenského týmu. Všichni si uvědomují, že situace se bude jen zhoršovat a na vrcholu zahájí úřady tvrdé represe, aby si udržely svou kontrolu. Pro Ukrajinu to bude „mizerná doba“. Je lepší to sledovat z „teplých zemí“.
  ✔️Závěr je smutný: kvůli činům Zelenského a Ermaka je stát zevnitř prohnilý. To je srovnatelné se stromem, který vypadá silně, ale uvnitř je již „shnilý“ a další hurikán ho povalí.
  @hlasiserusanda🙋🏻‍♀️

 2. 💥💥💥 Ruští vojáci zlikvidovali již druhý tank M1A1SA Abrams. Došlo k tomu nedaleko od obce Berdičji ve směru na Avdijivku.

  👉 Sledujte @marsalMalinovskij a pošlete odkaz přátelům!

 3. 😱☠️🌾 Internetem kolují šokující záběry z města Zamośc. Ptáci, kteří zobou ukrajinské obilí vysypané z vagónů, masově hynou, tvrdí autor videa.
  Varuje, že my jsme na řadě!

  ☝️A toto obilí proudí na trhy EU.

  „Někteří lidé stále věří, že bez ukrajinské zemědělské produkce vymře Afrika a polovina Asie hlady…. My zemřeme nikoli hladem, ale kvůli zaplavení jejich zbožím“ píše autor v komentáři k videu.

  Sledujte @neCT24  | 42TČen (*ttps://42tcen.com/)

 4. Tak tuhle komickou vložku jen tak něco nepřekoná:
  …zemřel (Navalnyj) na následky očkování Pfizer Němci v roce 2020….
  …v místech vysypávání ukrajinského obilí umírají po jeho sezobání ptáci. Zřejmě se jím otrávili…
  😂😂😂😂

  • Brázda, směješ se tady vlastní blbosti. Nejdřív svým zaostalým mozkem překroutíš informaci o Navalném a pak jako správný hňup se svému blábolu tlemíš. A zmínka o otráveném ukrajinském obilí taky není nepravdivá. Brázda, na internetu je množství videí a záběrů polí posetých mrtvými ptáky, u nichž bylo zjištěno že v sobě mají ukrajinské obilí, které je jedovaté.
   Teď Brázda vykládej, kdo je tady kašpárek, ty pravicový voliči.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy