Příspěvek na péči měla vláda zvednout všem zdravotně handicapovaným

Vláda hodila přes palubu lidi se zdravotním postižením v prvním stupni závislosti a odmítla jim zvýšit příspěvek na péči. A to přesto, že od loňského ledna hanebně zvedla svojí úhradovou vyhláškou sazby za základní asistenční služby. Od července má sice konečně dojít ke zvýšení příspěvků na péči, ale bohužel pouze pro osoby ve třetím a čtvrtém stupni závislosti.

A tak handicapovaní v prvním stupni závislosti budou muset dál živořit s pouhými 880 korunami měsíčně, přestože nezvládají tři až čtyři ze základních životních potřeb, jako je třeba stravování, hygiena, péče o domácnost, obouvání nebo oblékání. Nedostanou přidáno vůbec nic. Ve druhém stupni, kde už nezvládají dokonce šest základních potřeb, dostanou přidáno pouhých 500 korun. To je vážně výsměch!

Nedávno jsem psala o smutném případu ženy, která skočila se svým postiženým dítětem pod vlak a taky o tom, že je třeba handicapovaným lidem a i jejich pečujícím poskytovat mnohem větší podporu. Přísaha proto navrhuje zvýšení příspěvku na péči ve všech čtyřech stupních závislosti, posílení kapacit terénních sociálních služeb i služeb psychologických a odborně poradenských. Tito lidé nutně potřebují naši pomoc a je povinností státu jim ji zajistit.

Karolína Kubisková

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy