Home Názory Rok 2023 byl pro vojensko-průmyslový komplex USA více než pohádkový

Rok 2023 byl pro vojensko-průmyslový komplex USA více než pohádkový

Podle informačního listu amerického ministerstva zahraničí vzrostl americký zámořský prodej zbraní za rok 2023 o 16 procent na rekordních 238 miliard dolarů.

Z uvedených zdrojů vyplývá, že v uvedeném roce systém amerického zahraničního vojenského prodeje přímo vyjednal tržby ve výši 80,9 miliardy USD, což je o 55,9 procenta více než ve fiskálním roce 2022. Zbývajících 157,5 miliardy tvořily přímé komerční tržby, což představuje 2,5procentní nárůst ve srovnání s údajem za rok 2022. Nejvýraznější prodeje zahrnovaly vysoce pohyblivé dělostřelecké raketové systémy (HIMARS) v hodnotě 12 miliard USD do Polska, vrtulníky CH-47F Chinook v hodnotě 8,5 miliardy USD do Německa a National Advanced Surface to Air Missile Systems (NASAMS) na Ukrajinu.

V této souvislosti je nutné opět připomenout, že v době, kdy Fialova vláda pod pláštíkem finanční zodpovědnosti a s přispěním Ústavního soudu drasticky přiškrtila valorizace pro české seniory, tak madam Černochová nakupuje letouny F-35 a munici za 5,6 miliardy USD, v přepočtu téměř za 130 miliard Kč.

Zatímco loutky nejvyšší české politické (a vojenské) reprezentace s přispěním mainstreamu straší a neustále vytrubují, kterak Putinovo Rusko masivně zbrojí, výše uvedená čísla zcela jasně hovoří a říkají něco jiného. Jsou to USA, které nejen vyvolávají rostoucí geopolitické napětí a americká diplomacie je zcela podřízena finančním zájmům vojensko-průmyslového komplexu.

Jak v prohlášení americké ministerstvo zahraničí uvádí, »prodej a převody zbraní jsou důležitými nástroji zahraniční politiky USA s potenciálními dlouhodobými důsledky pro regionální a globální bezpečnost«. Doplňme, válečné politiky za změnu nepohodlných režimů v těch státech, kde USA mají své vlastní zájmy. Politiky, kterou za poslední více než tři desetiletí od rozpadu Varšavské smlouvy a vytvoření světové nadvlády pod křídly NATO nejvýrazněji okusily například státy bývalé Jugoslávie, Irák, Libye, Afghánistán, Sýrie a další.

V současné době se slovo mír stalo u představitelů a vyznavačů americké militantní politiky výrazem nežádoucím, urážlivým a sprostým, což přispívá k vytváření podmínek pro další eskalaci válečného napětí. Z pohledu amerických zájmů se jedná o pokračování rusko-ukrajinského konfliktu, prosazování »Indo–pacifické strategie k zadržení Číny«, rozdmýchávání plamenů na Korejském poloostrově, v Tchajwanském průlivu a Jihočínském moři. Pro astronomicky zadlužený americký stát, cítící se stále jako světový vojenský hegemon, jsou takto zatím vytvořeny podmínky pro setrvání v pozici největšího obchodníka se zbraněmi na Zemi. Ve znamení pokračování a podněcování válek a konfliktů. Ve znamení zabíjení dalších nevinných občanů, civilních obětí, ve kterém mají USA »bohaté zkušenosti« již více než dvě století.

Miroslav Kavij

7 KOMENTÁŘE

 1. ❗️🇨🇿🇪🇺🇺🇦Česká vláda vyzvala Evropskou unii k tomu, aby nakoupila munici pro Ukrajinu v mimoevropských zemích, píše Politico s odvoláním na zdroje.

  🗞Konkrétně se jedná o možnost nákupu v Jižní Koreji, Turecku a Jižní Africe. Důvodem českého návrhu je to, že unijní země nestíhají dodat Ukrajině slíbený milion dělostřeleckých granátů do března letošního roku. Uvádí se, že Evropská unie bude schopná dodat zhruba 524 tisíc granátů.

  Sledujte @neCT24  | 42TČen

 2. 📣🇷🇺Putin: Nejnovější ruské zbraně jsou jednoznačně lepší než jejich protějšky v NATO.

  Ruský lídr poznamenal, že ruský obranný průmysl vykazuje dobré tempo a kvalitu práce, to je podle něj zřejmý fakt.

  Další prohlášení Putina:

  ▫️Dnes jsou ruské strategické jaderné síly téměř kompletně obnoveny, jejich námořní složka téměř na 100%, řekl ruský prezident Putin. 

  ▫️To, čemu se říká ukrajinské ozbrojené síly, se proměnilo v teroristickou organizaci – střílí na sanitky, dodal Putin. 

  ▫️Ruský prezident se rovněž vyjádřil k západním sankcím:
  ▫️Ruská ekonomika roste, na rozdíl od jiných ekonomik a stala se největší v Evropě a pátou na světě, tento proces se bude zvyšovat.

  ▫️Jsme jednotný, stmelený národ, věříme ve svou sílu, a to je klíč k našim úspěchům a vítězstvím, řekl ruský prezident.

  Sledujte @neČT24

 3. Hnutí ANO by respektovalo v případě nástupu do vlády dohodu o pořízení 24 letounů páté generace F-35, uvedl v pondělí éf ANO Andrej Babiš. Nejdražší armádní nákup za 150 miliard korun podepsali ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a americký velvyslanec v Česku Bijan Sabet.

 4. Jsem stále více přesvědčen, že USA vedly boje v Evropě za 2. světové války ne z důvodů humanitárních, ale prostě proto, že chránily své ekonomické zájmy v Evropě. Nešlo jim o Evropany, ale o to, co nejvíce peněz vytřískat z války, ale hlavně vytřískat co nejvíce pak po válce.

  • To byla snad jediná válka, kde USA stály na správné straně. Určitě také díky osobnosti F. D. Roosevelta.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here