Home Názory Rozštěp mysli jako kráva

Rozštěp mysli jako kráva

Pavel Votruba

ROZŠTĚPY jsou různé – gymnastický, pyskový, páteřní a taky mysli. O něm bude řeč. ROZŠTĚP MYSLI je totiž synonymem ke SCHIZOFRENII. Čili ne až tolik v přeneseném smyslu toho slova k české společnosti, jež symptomy schizofrenie vykazuje na všech myslitelných úrovních, ve všech (ne)představitelných projevech každodenního chování.

Něco málo aspoň na ochutnání jsem si o ní našel v odborných textech. »Nemoc se projevuje poruchami myšlení (bludy), poruchami vnímání (halucinacemi) a poruchami jednání. Schizofrenici vidí a slyší věci, které nejsou skutečné, a uzavírají se do vlastního světa. … Schizofrenici o okolním světě přemýšlejí jinak. Obsahově i formálně. Přemýšlí nelogicky, nesouvisle, přeskakují z jednoho na druhé. … Psychotickou poruchu nikdy nespouští jediná příčina, ale kombinace řady dílčích příčin. Některé jsou vrozené (dědičnost, průběh těhotenství), jiné způsobené vlivy prostředí, v němž nemocný žije, a událostmi, které prožil. K náhlému a nečekanému onemocnění dochází zřídka.«

Ani odborná literatura však není neomylná. Například uvádí, že… »Průměrná délka života u lidí nemocných schizofrenií se pohybuje řádově kolem 57 let u mužů a 65 let u žen.« Přitom PePaovi je už dvaašedesát a třeba žlučovité senátorce Mirce dokonce sedmdesát tři. Tohle je třeba ještě doladit, ale chápu, že vše se vyvíjí, vše je v pohybu a že vědci, když tuhle věkovou hranici dožití bádali, netušili, že se jaksi vymkne z vžité hranice, protože prostě PePa, Mirka a jiní…

Víte, ono všechno není jen vědomá zrada. Mějme i pochopení pro nemocné a tihle zmínění a s nimi totožní rozhodně zdraví nejsou. Mysl mají tak široce rozštěpenou, že by do ní v pohodě vjel celý tank. Ne ten Janin z kabelky, ale opravdický Leopard.

PePa to nyní čerstvě dokázal vyřčenou výzvou k přijetí eura, Mirka okamžitou souhlasnou reakcí. Oba ekonomové jak vyšití pečlivým stehem mé babičky – ON Vyškovák, ratatata bum…, ONA absolventka Střední zemědělské a technické školy a svého času majitelka knihkupectví ve Žďáru nad Sázavou. Už to samo o sobě je ROZŠTĚP MYSLI s prominutím jako kráva, že zrovna tito dva pindají cosi o euru.

Že ovšem rozštěpená mysl neokupuje pouze politická patra, ale že na nás zívá s hubou dokořán odevšad, toho nechť důkazem jsou i tyhle perličky z denního tisku:

* Známí hošani ze zámku se rozcházejí, páč ne a ne otěhotnět.

* Žížala Jůlie ausgerechnet na Silvestra uklouzne při vytírání podlahy, až zasahuje rychlá.

* Aguš si podruhé bere Mirka a nepochybně v těchto minutách otěhotňuje, aby se na jaře zase rozvedla.

* Sestra Simony Krainové se ukázala v kalhotkách.

* Muzikálová hvězda Míša Nosková se drsně pohádala kvůli svým bradavkám, které jí jsou vidět i přes podprsenku.

A do toho všeho se ještě vpližuje ani ne tříprocentní traktorista z vládní kavalérie (plechovou má hubu…, abych zůstal obsahově věren parafrázovanému názvu onoho Dietlova seriálu), že on prostě udělal akorát chybu (zřejmě po vzoru PePa), a že ho z ministerstva nikdo nedostane… co že párem volů, ani více početným spřežením John Deerů (John Deer = vysoce výkonný traktor, aby bylo jasno).

Nejen jeden tank, ale celý tankový pluk se vejde do rozštěpu mysli dnešní české společnosti. Smutno je mi z téhle doby. Velmi smutno.

Pavel Votruba

2 KOMENTÁŘE

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here