Soukromé zemědělství se státními dotacemi?

A víte, že jo? Teď ponechám stranou všechny ty podvody a cílené likvidace, které se kolem dotační politiky dějí, že dotace jsou vlastně principiálně likvidačním nástrojem zemědělské politiky Evropské unie atd., a soustředím se jaksi akademicky na výklad pojmu soukromé zemědělství a státní dotace. V duchu toho se totiž nesla celá ta demonstrační kašpařina s traktory v Praze.

Český národ obecně na tom už je tak zle, že ani demonstrovat neumí – ostatně neuměl to nikdy, ani v tom listopadu 1989, kdy zabral až »mrtvý« Šmíd, jinak bychom dodnes měli ústavní článek č. 4 (a bylo by nám dobře, dlužno poznamenat).

Chcete spravit české zemědělství? Všichni jdete s křížkem po funuse. Křičet jste měli hned počátkem 90. let minulého století, kdy establishment na příkaz globalistů likvidoval JZD, státní statky a navazující zpracovatelský průmysl. Chcete-li zemědělsko-potravinářský komplex, jenž fungoval, jehož se Západ děsil, neb mu nebyl schopen nákladově ani kvalitou konkurovat a jenž nás dobře živil hned dvakrát – samotné zemědělce a zaměstnance ve zpracovatelském průmyslu měsíčními platy a obyvatelstvo potravinami. Domácími potravinami.

Nevím, co dnes vlastně zachraňujete, když jsou vybité chovy prasat, skotu (dojnic), vykácené ovocné sady, zelenina se de facto téměř nepěstuje… – nemá smysl pokračovat dál, poněvadž vybité je celé zemědělství a většina zpracovatelského průmyslu. To ale z demonstrujících úst nezaznělo. Jen ty dotace. Na co dotace, táži se??? Já to nevím. Víte-li to někdo, napište nám do redakce, rádi váš příspěvek zveřejníme.

Hodně, resp. ze všeho nejvíce mně tahle fatální (!) hra mezi vládou a těmi pondělními demonstrujícími (ano, HRA – objasním hned…) připomíná Erbenovu pohádku O kohoutkovi a slepičce (pro mladší, demokratickou generaci drobnou vsuvku: Erben není influencer, ale byl to významný český literát 19. století…). Stručně objasněno – já dám tobě jen tehdy, když ty na oplátku dáš mně. Nebudeme tu přece strkat hlavu do písku, všichni víme, jak dotační politika v praxi běží – kudy po Peltovsku běží zajíc, moc dobře vědí jak jejich poskytovatelé, tak jejich příjemci. Z dotací se vždycky kus odkrojí, zjednodušeně řečeno, do kapsy poskytovatele. Slepička něco chce pro kohoutka, ale zadarmo ani kuře nehrabe… Napakovat se musí všichni kolem.

Řeknu to asi takhle: Soukromé zemědělství je holý nesmysl, nefunkční model. Chceme-li funkční zemědělství, musíme volat po návratu JZD a státních statků, musíme volat po tom, aby zemědělství řídil stát. Jako to bylo. Protože to fungovalo, resp. protože nic jiného fungovat nemůže. Potřebujeme novodobého Františka Čubu. To je celé. Zemědělství je natolik zásadní a ovšem i natolik rizikové odvětví (počasí), že uživit a utáhnout ho může jedině stát.

Rádoby soukromé zemědělstvím se státními dotacemi je stejně nefunkční, jako prezervativ s odstřihnutou čepičkou – myslím tím ten zastřešující vršek proti nežádoucímu vniku…

Dušan Sedlák

Související články

9 KOMENTÁŘŮ

  1. To se to soukromému sektoru hospodaří se státními dotacemi, se státními zakázkami, s předpisy šitými na míru, s kartelovými dohodami. Kde zůstal ten proklamovaný volný trh, hospodářská soutěž?

    Ale to není nic nového, známe z historie Navigační akta, politiku dělových člunů a další zasahování buržoazního státu do tržních vztahů ve prospěch vládnoucího velkokapitálu.

  2. V Hospodářských novinách je článek Petra Honzejka s názvem, že Do Prahy přijel agrofašismus.
    Příznivci Fialy a Rychetského Pětikoalice a Pavla to mají v palicích opravdu srovnané. Nejdřív podle Fialy byli čeští kulaci proruští, teď podle Hospodářských novin to jsou fašisti. Nestačím se v české svobodě a demokracii divit.

  3. Soudruhu, nepochybuji, že jako stbák nebo nomenklaturní funkcionář jste se měl za minulého režimu dobře a voláte tu opět po vedoucí úloze bolševické strany.
    A pokud tu popisujete to dřívější zemědělství s JZD a státními statky, tak nám zkuste vysvětlit, proč kvalitní maso bylo nedostatkové a to včetně druhotných masných produktů jako jsou játra a řezníci spolu se zelináři nejlépe vydělávající kastou, která svými příjmy trumfovala i primáře v nemocnicích.
    O naprostém krachu tehdejšího hospodářství svědčí mimo jiné i ty Slušovice, které místo pěstování zemědělských produktů vyráběli z dovezených západních součástek zastaralou výpočetní techniku a provozovali letiště.

    • Brázda zde opět podal do iPortaL24 své denní hlášení o stavu svého IQ. Je to setrvale žalostné, takže vše je v obvyklé Brázdově normě a setrvalý stav.

      • Pan Brázda má paměť a zásobování jste kritizovali i Vy soudruzi na svých schůzích včetně UV a v pověstném Dikobrazu. Není Vám divné, že dnes jdeme nakupovat, ale dříve se shánělo?

        • Josef, nedaly se dělat zázraky s tím materiálem, který nám na Letné a na Václavském náměstí svými klíči od socialistických bytů vyzvonil sr*ačky, ve kterých dnes žijeme a dnes volí Fialu a Rychetského Pětikoalici a Pavla.
          Nezbývá než doufat a čekat, že lidi opravdu budou rýt držkami v zemi a přivede je to ke zdravému rozumu.

        • Nakupovat? To jako antibiotika a spoustu dalších léků? Čekací doba na nové auto je až 9 měsíců.

    • Zásobování se zlepšovalo a já už v 80. letech nedostatek masa nepamatuji. Beztak šlo o potíže růstu, protože za první republiky bylo maso luxusem, zatímco za socialismu standardem. Samozřejmě bylo možné otevřít trh dovozu spotřebního zboží na úkor investic do budoucna, jako to dělá současný režim, ale komunisté hospodařili zodpovědně.
      Slušovice se věnovaly produkci zemědělských plodin, a to velice efektivně, ale navíc i přidružené výrobě, stejně jako řada dalších družstev. Byl to naopak správný tah komunistů, protože to mohlo zabránit vylidňování venkova.
      Copak v současnosti se výpočetní technika neskládá z dovezených západních součástek?

  4. Vše co je v článku napsané podepisují a pokud si soukromý zemědělec přeje ,může ,ale jen za své. Společnost tím ,že dala přednost „pravičákům“ se vlastně zbavila možnosti důrazně oponovat vládě.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy