SPORTOVNÍ VÍKEND ZBYŠKA KUPSKÉHO: Auvitu nevadí? Proč Hudáček ano?

První letošní sportovní víkend je vlastně první po 14 dnech, proto si dovolím pojmout ho trochu jinak. Třeba kontrolní otázkou hned v úvodu: Co vám říká jméno Yohann Auvitu?

Ti, kteří vědí, jistě potvrdí ostatním, že jde o francouzského hokejistu, který v říjnu posílil kádr Vítkovic. Proč by to mělo ovšem být důležité? Že Francouzi hrají hokej? To je dávno známé. Že Francouzi hrají hokej v české lize? To je také dávno známé. Proč o tom tedy píši v lednu a dokonce jsem to použil i do titulku?

Přiznám se, že jsem jeho přestup zaznamenal jen tak mimochodem. I to, že jde o hráče se zkušenostmi z NHL, Švédska, Finska a vlastně i stále ještě úřadujícího mistra Švýcarska – v minulé sezoně slavil titul se Ženevou. Ale na jejím začátku hrál KHL v Neftěchimiku Nižněkamsk. Po konci sezony však zůstal bez angažmá a možná i proto šel »aspoň« do Vítkovic.

To když se Kladnu zranil gólman Adam Brízgala, pokusilo se »požár« uhasit: do konce sezóny přišel zkušený Slovák Július Hudáček. Tomu také angažmá končilo s minulou sezonou a od té doby čekal na nové – tedy ještě déle než Auvitu. Dokonce i Hudáček hrál v KHL, navíc ne v ruském týmu, ale v Barysu Astana z Kazachstánu (ano, předchozích pět sezón postupně oblékal dresy Severstalu Čerepovec a Spartaku Moskva a sezonu 2021/22 rozdělil mezi lotyšské Dinamo Riga a Spartu Praha). Ale to je úplně jedno, stačí to k tomu, aby vlastně spoluhráč – společný klub, jen v jiném časovém období – mohl na X napsat:

Ano, je to ten samý brankář, který v roce 2010 po podpisu roční smlouvy v Moskvě prohlásil: »Jsem moc rád v Rusku, v Moskvě a ve Spartaku, klubu s tak slavnou historií. Je to pro mne nová výzva.« Ano, tehdy bylo přeci úplně jiné Rusko, i Putin byl tehdy úplně jiný – mimochodem: v závěru článku v odkazu je velice zajímavá anketa, která to potvrzuje…

Vraťme se k Hudáčkovi. Aniž by odehrál jedinou minutu, vzbouřili se někteří kladenští fanoušci – tzv. Haldaři pohrozili bojkotem zápasů Rytířů:

»Vedení klubu, včetně samotného Jaromíra Jágra, bylo včera o našich stanoviscích informováno. Klub se také nějak vyjádřil a naše pohledy se v tomto ohledu zásadně liší. Ubohá a zmatečná mediální prezentace klubu v této kauze je jen odrazem celkového zmaru, který nás jako skupinu vede k nechtěnému bojkotu. Tohle nikdo z nás nechtěl. Došlo to někam, kam to dojít nemělo, ale sport a klub není všechno, jsou i důležitější věci. P.S. My se na tribunu určitě vrátíme,« uvedli Haldaři.

Nikde se tam sice nepsalo nic o pátečním zápase v Plzni (kde Kladno dostalo sedm branek), ale ještě před ním přišlo vedení klubu s radikálním řezem – Hudáčkův návrat na extraligový led se neuskuteční:

Možná nejen Haldařům po vystřízlivění z oslavy »vítězství« nad jedním z proruských švábů dojde, že se budou všichni kladenští fanoušci (zde musím přiznat, že jsem silně zaujatý, protože jsem v roce 1981 začal fandit tehdejšímu klubu TJ Poldi SONP Kladno a pod různými názvy fandím dodnes) muset modlit, aby se nic nestalo Landonu Bowovi, kterému momentálně kryje na střídačce záda David Stahl – ten jinak chytá až třetí nejvyšší soutěž v Ústí nad Labem…

U hokejových brankářů ještě chvíli vydržíme. Již z dětství, když jsem se jako většina kluků pokoušel stát se hvězdou (sic fotbalovou), si pamatuji zásadní informaci od trenéra: hrát do přerušení hry rozhodčím. Na to evidentně zapomněly i hvězdy z NHL:

Ano, je to již starší událost, ale jednak jsem už dvakrát přišel o sportovní víkend, ale hlavně to připomínám proto, že poslouchat rady trenérů by se asi mělo pořád. Ten náš nám třeba také tvrdil, že být hráčem nebo fanouškem jednoho klubu, neznamená ostatní nenávidět.

Toto možná moralistické moudro připomínám kvůli situaci kolem fotbalisty Daniela Turyny. Přiznám se, že jsem toto jméno zaznamenal až právě v situaci, o které budu dále psát. Přitom je vlastně známý již z doby, kdy se stal součástí výměny za Jana Kuchtu mezi Spartou a Slavií. Toho druhého jmenovaného i dnes znají skoro všichni, Turyna »uvízl« někde v meziprostoru, přestože měl v mládežnických reprezentacích celkem dobře našlápnuto.

Teď na sebe upozornil během Silvestra, když na sítích Instagram, respektive X zveřejnil věty »Haha byla sazka navzdy nenavist zidum« a »Haha nikdy nechces prohrat s zidem. Smrt zidum«. Přestože je smazal, samozřejmě nezmizely:

Nevím, zda v tom hrál roli právě Silvestr a tím pádem možný alkohol, nebo zda rozpor, možná vnitřní, možná řízený okolím, »Letná – Eden«, ale napsat titulek třeba: »Přál židům smrt. Bývalý útočník Sparty je ve velkém průšvihu«, když jde o někoho, kdo prošel oběma pražskými »S«? V podobném duchu se nesly různé diskuse pod podobnými články. Nechci se vůbec zabývat tím, co napsal, ale právě těmi vzájemnými výtkami ve stylu »klasický Sparťan«, »typický odchovanec Slavie«. Opravdu?

Opravdu se vše řeší stejným metrem? A opravdu se musí to správné fanouškovství projevovat nenávistí k soupeřům?

Sportu zdar – a úspěšný týden všem sportovcům i nesportovcům.

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy