Sparta i Pardubice konečně zdolaly neoblíbené soky, Litvínov se dotáhl na mistra

Oba dva vedoucí týmy hokejové extraligy dnes ve 33. kole zlomily prokletí. První Sparta vyhrála v Brně 3:2 a poprvé v sezoně tak po dvou předchozích porážkách zdolala velkého rivala. A druhé Pardubice zase premiérově zdolaly Liberec, konkrétně 4:1 na jeho ledě. Pro oba favority na titul tak platí, že už není v nejvyšší soutěži jediný tým, který by alespoň jednou nezdolali. Jinak na špici tabulky není nic nového – Dynamo stále ztrácí jeden bod, ovšem jedním dechem je třeba dodat, že kvůli účasti na prestižním Spenglerově poháru v Davosu má sehráno hned o tři zápasy méně.

»Jsme rádi, že jsme konečně Kometu porazili. Narazili jsme na výborně trénovaného soupeře, i proto chci vyzdvihnout tým za bojovnost a za to, jak zápas odkmakal,« řekl kouč Sparty Pavel Gross. »Hrálo se ve skvělé atmosféře, diváci opět ukázali, jak hokej milují. Bohužel jsme prohráli, a to hlavně z důvodu, že nás trápí produktivita,« připojil Grossův protějšek Jaroslav Modrý.

Sparťané o své výhře v dnešním šlágru rozhodli v první třetině, kterou vyhráli 3:1, když znovu – podobně jako ve středu proti Vítkovicím – zářil Roman Horák. Za stavu 1:0 pro Kometu dal dvě branky v rozmezí jedenácti vteřin. Vítěznou trefu si připsal Ondřej Najman v 16. minutě, který si dnes hýčká bilanci 1+1. Dva body za dvě asistence si připsal i Filip Chlapík, ovšem Pražané si zápas zkomplikovali v závěru druhé třetiny, kdy nejprve nevyužili první přesilovku v zápase, aby dvanáct sekund před sirénou dovolili skórovat Martinu Zaťovičovi. Kometa sice v poslední dvacetiminutovce, i v celém zápase, lídra přestřílela, ovšem skvěle chytající Josef Kořenář už žádný puk za svá záda nepustil.

To Roman Will v pardubické brance dovolil Bílým Tygrům jen jednu gólovou radost, a to ve 31. minutě Jakubu Rychlovskému. Před jeho úspěšnou dorážkou se ale již trefil otvíracím gólem utkání Lukáš Sedlák, který ve 47. minutě znovu převážil misky vak na stranu Východočechů. Těm ještě první tři extralgové body v novém roce v samém závěru pojistili Tomáš Hyka a David Cienciala. »Možná je ten výsledek pro domácí krutý, protože předváděli velmi dobrou hru. Nedávali nám moc prostoru, dostávali se do spousty šancí, ale Roman Will nás podržel a v celém zápase chytal skvěle. My jsme si počkali na naše příležitosti a potom jsme i přes nervózní konec vyhráli. Domácí by si asi zasloužili nějaký bod, ale my jsme rádi za tři, stálo nás to hodně sil a věřím, že náš výkon bude opticky v dalším utkání lepší,« uvedl na klubových stránkách kouč Pardubic Václav Varaďa.

Třetí nadále zůstává Třinec, ale už jen o skóre před rozjetým Litvínovem. Ten se po slabém vstupu do prosince vzchopil, zase potvrzuje roli ligové štiky a dnes úřadujícího mistra zdolal jasně 5:2. Gólově se prosadili oba bratři Kaše, jak Ondřej, tak David.

Poslední zůstává Mladá Boleslav, která nad Českými Budějovicemi vedla po dvou třetinách 2:1, jenže ve třetí části se třikrát prosadili hráči Motoru, kteří tak uspěli po předešlých dvou nezdarech. Středočeši nadále ztrácejí tři body na třinácté Kladno, jež si dnes přijelo pro výprask do Plzně. I s Jaromírem Jágrem v sestavě inkasovalo sedm kulí jako v Sarajevu…

Utkání dvou týmů, které se v posledních dvou kolech představily v O2 areně, hostila Ostrava. Ale zatímco olomoucká Mora Spartu na rozdíl od Vítkovic zdolala, dnes slaví dva body domácí Slezané. O přesilovkové výhře 3:2 rozhodl v čase 60:54 parádní sólovou akcí Yohann Auvitu.

To v Hradci Králové duel dospěl až k samostatným nájezdům. V dovednostní soutěži slavili bonusový bod hosté z Karlových Varů, a to zásluhou Víta Jiskry v sedmé sérii dnešního dramatu…

* * *

HC Kometa Brno – HC Sparta Praha 2:3 (1:3, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 8. Ďaloga (Flek, Holland), 40. Zaťovič (Cingel, Kratochvíl) – 14. R. Horák (Chlapík), 14. R. Horák (O. Najman, Chlapík), 16. O. Najman (Chlapík, Kempný). Rozhodčí: Obadal, Šír – Axman, Hlavatý. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Bílí Tygři Liberec – HC Dynamo Pardubice 1:4 (0:1, 1:0, 0:3)

Branky a nahrávky: 31. Rychlovský (A. Najman, Filippi) – 20. L. Sedlák (M. Kaut, Hyka), 47. L. Sedlák, 57. Hyka, 59. Cienciala. Rozhodčí: Jaroš, Šindel – Hynek, Klouček. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 6216.

HC Škoda Plzeň – Rytíři Kladno 7:2 (1:2, 3:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 12. Lev (Söderlund, K. Hrabík), 31. M. Indrák (Söderlund), 34. Holešinský (Schleiss, Söderlund), 37. Rekonen (Holešinský, Zámorský), 46. M. Indrák (Lev, Söderlund), 51. Mertl (Zámorský, Holešinský), 53. Rekonen (Holešinský, Zámorský) – 14. Smoleňák (Ticháček, Klepiš), 14. M. Procházka (Smoleňák). Rozhodčí: Kika, Mejzlík – Brejcha, Thuma. Vyloučení: 4:7. Využití: 5:1. Diváci: 7054.

HC Verva Litvínov – HC Oceláři Třinec 5:2 (0:1, 3:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 22. Kirk (Urban, Abdul), 38. D. Kaše (O. Kaše, Hlava), 40. O. Kaše (D. Kaše, Hlava), 46. Abdul (Urban), 60. Hlava (Koblasa, Zile) – 13. Hrehorčák, 23. Smith (Hrehorčák, Holinka). Rozhodčí: Vrba, Květoň – Lhotský, Zíka. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 4524.

HC Vítkovice Ridera – HC Olomouc 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Roberts Bukarts (M. Kalus, Lakatoš), 38. L. Kovář (Lakatoš, M. Kalus), 61. Auvitu (Krieger, Mikuš) – 22. Navrátil (J. Káňa, Nahodil), 42. Navrátil (Řezníček, J. Káňa). Rozhodčí: Hribik, Veselý – Bohuněk, Lederer. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 5395.

BK Mladá Boleslav – Banes Motor České Budějovice 2:4 (1:1, 1:0, 0:3)

Branky a nahrávky:17. O. Roman (Pyrochta, Fořt), 39. Skalický (Pyrochta, Järvinen) – 6. Valský (Toman), 49. F. Přikryl (Ordoš, Gulaš), 50. M. Beránek (Kubík, M. Doudera), 52. M. Beránek (Kubík, Kachyňa). Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Frodl, J. Svoboda. Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. Diváci: 2989.

Mountfield Hradec Králové – HC Energie Karlovy Vary 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 0:1 – 0:0)

Branky a nahrávky: 25. Perret (Freibergs, Jasper), 37. Jank (Jasper, Tamáši) – 34. Černoch (Bartejs), 48. O. Beránek (Plutnar), rozhodující sam. nájezd Jiskra. Rozhodčí: Úlehla, Cabák – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. Diváci: 3652.